Vsetín udržel domácí neporazitelnost, Opavu přehrál 5:3

Radek Bařina, David Žůrek • 04.01.2012

První utkání letošního roku přineslo nemalé drama. První branka utkání padla z hole opavského celku. Domácí dokázali odpovědět a v úvodu druhé třetiny zvýšili skóre na 3:1. Hosté nadále bojovali, což jim přineslo snížení na rozdíl jedné branky. Vsetín opět odskočil na 4:2, v průběhu třetí třetiny ale hosté snížili na 4:3 a začali vsetínským zatápět. Definitivní tečku za výsledkem udělal př soupeřově power-play František Zúbek, když zavezl kotouč do prázdné brány. Domácím nemalou měrou pomohl svými famózními zákroky Petr Hromada, jež několikrát vychytal tutové šance soupeře.

2. liga - 32.kolo st 4.1.17:30
Hokejový klub Opava
5:3(2:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Hambálek (Hruška P.), 15. Sprušil (Vaněk, Zúbek), 23. Spitzer, 38. Vítek (Kubo), 60. Zúbek (Heš) - 7. Černý (Měch), 29. Mlýnek (Wolf), 46. Pavelek (Bednárek). Rozhodčí: Vaněk - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 6:8 navíc Tuma (OPA) 10min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 879. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Farda, Heš, Spitzer, Mečiar, Hoďa, Hrčka - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Kubo, Hruška O., Vítek - Holík, Hambálek, Hruška P.
Hokejový klub Opava: Šafránek - Bednárek, Faksa, Kysela, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Jurčík - Měch, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Mlýnek

Na úvodních minutách duelu pátého celku tabulky se šestým bylo patrné, že oba týmy nastupují k utkání po delší pauze. Tempo zápasu se totiž rozjíždělo pomalu a k vidění byla řada nepřesností. Iniciativy se postupně chopili Slezané a po Kukolově tečované ráně ze třetí minuty měl brankář Hromada plné ruce práce, aby touš vytěsnil mimo tři tyče. První vyloženou šanci si ale připsali Vsetínští. V šesté minutě uvolnil Sprušil Zúbka, ten ovšem v rychlosti stihl zakončit jen do gólmana Šafránka. Takřka z protiútoku přišla první branka střetnutí. Měchovo nahození sklepl Lukáš Černý ze vzduchu přesně mezi Hromadovy betony a hosté se ujali vedení (0:1).

Valaši mohli záhy odpovědět při první přesilovce zápasu. Ta se jim sice nepovedla, půl minuty po jejím skončení ale přesto vyrovnali. Petr Hruška poslal milimetrovou přihrávku na útočnou modrou rozjetému Radku Hambálkovi, který i v pádu a bekhendem dokázal usměrnit puk mimo dosah brankáře. Vsetínský veterán oslavil první trefu v zelenožlutých barvách (1:1). Opavští poté nevyužili svou úvodní přesilovku, v čase 15:00, kdy hráli podruhé v oslabení, navíc znovu inkasovali. V učebnicové akci proletěl puk po ose Heš – Zúbek – Vaněk - Sprušil třikrát napříč opavským pásmem, aby posledně jmenovaný bez problémů zakončil zblízka do prázdné branky (2:1). Hned po rozehrávce mohl vyrovnat Kocián, tváří v tvář Hromadovi ale neuspěl. V nervózním závěru prvního dějství se neprosadil ani Grofek, jehož bekhendová klička skončila na betonech domácího brankáře, Po dvaceti minutách proto vedl Vsetín 2:1.

Do druhé dvacetiminutovky sice Slezané vstoupili aktivně, stačila jedna akce VHK a vedení domácích se zdvojnásobilo. Zelenožlutý výpad totiž odvrátil bek Opavy pouze na hůl Zbyňka Spitzera a ten ranou zápěstí z mezikruží přesně trefil prostor u levé Šafránkovy tyče (3:1). Od čtyřiadvacáté minuty si Valaši zahráli dvě slepené přesilovky, ty se jim ale, mírně řečeno, nepovedly. V té druhé dokonce hned dvakrát pustili opavské hráče do brejku, Kocián i Mlýnek ale své příležitosti zakončili nepřesnou střelou. Ke kontaktní brance si tudíž Opavané museli pomoci až vlastní přesilovkou. Tu sehráli výborně a Wolfově křížné přihrávce zakončoval zblízka, u levé tyče zapomenutý, Michal Mlýnek (3:2).

V polovině utkání mohli hosté při další přesilové hře srovnat, Černého ve dvou výborných šancích ovšem vychytal Hromada. Velký tlak Slezanů pokračoval i po skončení přesilovky, Wolfa, Mlýnka i Pavelka ale vychytal skvěle chytající gólman VHK. V sedmatřicáté minutě šli hosté do čtyř a domácí tentokrát přesilovku přetavili v branku. David Vítek nabral puk na hokejku a, ač v záklonu, dokázal střelou kolem nohou obránce přesně trefit levý horní roh Šafránkovy branky (4:2). V samém závěru třetiny mohl ještě snížit Černý, Hromadův zákrok ve skluzu lapačkou ale znovu překazil opavskému ostrostřelci radost. Po dvou třetinách proto drželi Valaši dvoubrankový náskok.

Třetí třetina začala příležitostí Vsetína, Holík ale z blízka nepřehodil Šafránkův beton. Opavští si poté vynutili převahu, do skutečné šance se ale dostali až v šestačtyřicáté minutě. Ta ale rovnou znamenala kontaktní gól. Bednárek přihrál ostřílenému Zdeňku Pavelkovi a jeho rána z mezikruží prošla mezi Hromadovou rukou a tělem do sítě (4:3). Povzbuzená Opava pokračovala v tlaku, ve čtyřicáté sedmé minutě ji ale mohl z čista jasna knokautovat Kubo. Ten se ocitl zcela sám před Šafránkem, při kličce ho ovšem neposlechl puk. Hned o minutu později roztočili výborně kombinující Slezané v útočném pásmu ukázkový kolotoč a Vsetínští jen s vypětím všech sil a zásluhou jejich nejlepšího hráče Hromady, odolali vyrovnávací trefě. Ve dvaapadesáté minutě nedokázal skórovat ani Grofek, před poloodkrytou brankou totiž netrefil dobře puk. O minutu později mohl v rychlém výpadu definitivně rozhodnout David Vítek, z mezikruží ale napálil pouze ležícího brankáře.

S blížícím se koncem zápasu se Vsetínu přeci jen podařilo zpřesnit defenzívu a Slezané si již do střeleckých pozic dostávali pouze sporadicky. Nakonec jim nezbylo, než v poslední minutě sáhnout k power-play. Ta ovšem nevyšla. Heš vypíchnul puk, následně přihrál rozjetému Františku Zúbkovi a pro toho nebylo problémem dovézt puk až do prázdné branky (5:3). Vsetínští tak slaví vydřenou výhru 5:3, díky níž se posunuli na čtvrté místo tabulky. Opava, přestože nebyla horším týmem, opouští Lapač s prázdnou.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Je pro nás potěšující, že jsme doma znovu vyhráli. Doufám, že bude platit přísloví „jak na nový rok, tak po celý rok“. Čekají nás čtyři těžké zápasy venku, tak jsme si řekli, že do toho dnes půjdeme po hlavě. Sice se nám nedařilo tolik jako v minulých zápasech, ale kluci to odbojovali, odedřeli, a o to je dnešní vítězství cennější. Hodně jsme teď trénovali a možná i proto nám dnes chyběla lehkost, ale věřím tomu, že to, co jsme natrénovali mezi svátky, se bude kumulovat v dalším průběhu soutěže a především v play-off. Z následujících čtyř zápasů venku musíme alespoň dva zvládnout. Zejména na zápasy s Frýdkem a Hradištěm se musíme připravit. Čeká nás ještě sedm zápasů venku a jen čtyři doma, což bude cítit, ale uděláme vše proto, abychom se do první čtverky dostali.“

Michal Piskoř (trenér Opavy): "Bohužel jsme prohráli, ale myslím, že dneska neprohrál horší celek, protože jsme ve druhé a v podstatě celou třetí třetinu měli víc ze hry a plno šancí, ale bohužel jsme je neproměnili. Vsetín dával góly z přesilovek - na to čekali. Je to tady těžké, protože je tady bouřlivé publikum a oni toho využívají při každém kontaktu s hráčem. Stačí, když hráč spadne, publikum zařve a rozhodčí okamžitě zvedá ruku a vylučuje se. Z toho Vsetínští těží. Myslím ale, že to byl dobrý zápas, ve kterém jsme nebyli horším celkem. Ve druhé třetině jsme snad osm minut nepustili Vsetín z pásma, měli jsme pět šest vyložených šancí, ale nedali jsme je a oni poté, z jediné přesilovkové střely, utekli na 4:2. Sice jsme ještě vstřelili kontaktní branku, ale při power-play jsme inkasovali gól do prázdné.“