Vsetín vyprášil Medvědům kožich

Tomáš Novosad • 21.02.2003

V s e t í n - V historickém 49. valašském derby byl Vsetín nadmíru úspěšný, když na vlastním ledě vysoko deklasoval svého rivala 8:1. Důležité body tak zůstavají doma na Vsetíně. Na výhře se třemi body podíleli Radim Kucharczyk, Martin Streit, Martin Ambruz a dvěma pak Patrik Luža a kapitán Roman Stantien. V tomto kole poprvé nastoupili na led i dva hlavní rozhodčí, což se podepsalo i na vyloučeních - Zlín nastřádal 52 trestných minut za 11 vyloučení! Jelo se i trestné střílení, to když Němec podrazil najíždějícího Okála, který však nájezd neproměnil. Utkání bylo prakticky rozhodnuto již po druhé třetině, kdy Vsetín vedl 5:1 a nebylo o co hrát. Vsetín však nesložil zbraně a nastřádal další branky které by se ještě mohly hodit.

- 48.kolo pá 21.2.17:00
Berani Zlín
8:1
23. Stantien (Luža), 27. Dubec (Vampola, Demel), 36. Kucharczyk (Vak), 36. Ambruz (Streit), 38. Luža (Stantien), 47. Vak (Kucharczyk), 50. Streit (Ambruz), 56. Ambruz (Kucharczyk, Stantien) - 26. M. Hamrlík (Okál, Jenáček). Rozhodčí: Rejthar, Vokurka - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:11, navíc Macholda, Veselý, I. Rachůnek (všichni Zlín) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 3912.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, Frolo, Jaškin, B. Ptáček, J. Polák, Němec - Kucharczyk, Vak, Stantien - Kacíř, Ambruz, Streit - Dubec, Vampola, Demel
Berani Zlín: Tuček (50. Pešat) - M. Hamrlík, Blaťák, Zubíček, Vavruša, Macholda (35. - 45. Iglo), Hriňa - Okál, Vlach, Veselý (41. - 51. Kos) - I. Rachůnek (56. Kos), Lipka (29. Záhorovský), Jenáček - Mokrejš, Zagrapan, Pivko.
Vsetín nastoupil do zápasu s jasným cílem – získat všechny tři body a přiblížit se tím na dostřel play-off. První šanci utkání spálil Luža. Vsetínu hodně pomohlo několik vyloučení. Domácí se díky nim dostali velmi rychle do zápasu a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí i gólově. Několik šancí si v první třetině vydobyl i Zlín, ale vždy si s nimi pohotová a dobře připravená vsetínská obrana v čele s výborně chytajícím brankářem Bieglem dokázala poradit. Neujala se ani Vakův blafák do beckendu při samostatném nájezdu.

Diváci si tak museli na první branku utkání počkat až do 23. minuty, kdy využil zmatku v brankovišti kapitán Vsetína Roman Stantien a otevřel brankový účet zápasu, který¨, jak se později ukázalo, nebyl nemalý. Zlín se v této fázi zápasu potýkal s velkými problémy v obraně. Zachránila jej však šťastná tečovaná branka Vavruše.

To však bylo ze strany Zlína pro tento den vše. Svými nezodpovědnými zákroky zlínští hráči pouze zpříjemňovali domácím cestu za vítězstvím. Poprvé v této sezóně se na ledě objevila hned dvojice rozhodčích a jejich vliv na hladký průběh jindy nervózního derby byl více než nepopřetelný.

Vsetín této zlínské neřesti dokázal výborně využívat. Nejdříve se do střelecké listiny zapsal Dubec a v 36. minutě utkání vsítil branku Kucharczyk, když poměrně snadno využil zdecimovanosti zlínského Tučka. O 44 sekund později to už bylo 4:1, to když Ambruz bravurně dotáhl Streitovo prostrčení mezi Tučkovými betony. Za necelé dvě minuty se skóre měnilo znovu - Luža vymetl horní růžek zlínské svatyně. Od těchto chvil byl již Vsetín jasným pánem ledu a o výsledku bylo již rozhodnuto.

Zlínským tak chyběla do závěrečné části motivace, naopak Vsetín, chtěl ještě nasbírat potřebné branky, které by se mohli v konečném zúčtování základní části extraligy hodně hodit. Ve třetí třetině se nejdříve dvakrát neujala spolupráce Poláka a Stantiena. V čase 42:40 se Ondřej Němec dopustil nedovoleného zákroku na Miroslava Okála, který jel sám na branku domácích, a proto se rozhodčí rozhodli pro trestný nájezd. Ten však Okál zužitkovat nedokázal.

Vsetínu se podařilo navýšit skóre nejprve v 47. minutě po nádherném střele Vaka, který vyhnal pavouky z levé šibenice Tučkovy brány. O dvě minuty později se nad ledem objevil dým – diváci si zpestřili oslavu dobrého hokeje dýmovnicí. Výbornou střelou zvýšil již na 7:1 Streit a brankový účet derby zakončil svou druhou brankou Ambruz.

Jaromír Stuchlík, Zlín: První třetinu jsme se drželi, nevyužili jsme nabídnutých přečíslení, alr dost nás zdrtilo to, že jsme hráli hodně ve čtyřech. Potom hoši psychicky neunesli vývoj utkání. A zbytečně byli podráždění a chodili jsme ven. Za stavu 5:1 je bylo velmi těžké motivovat, že se dá něco otočit, poněvadž režie utkání byla pevně v rukou Vsetína.

Jan Neliba, Vsetín: První třetina z naší stránky byla trochu poznamenána nervy, taková křeč, hráči jakoby se báli úspěchu. Po první třetině jsme řekli, ať hodí všechno za hlavu a hráči se uvolnili, důležitý byl druhý gól po vyrovnání Zlína a utkání nabíralo rovnováhu. Od té doby jsme dominovali a využívali přesilovky. Hráči v druhé a třetí třetině podali takový výkon, jaký jsme chtěli. Myslím, že to bylo pěkné vystoupení.