Výborně! Vsetín otočil nepříznivý stav a poprvé v sezoně porazil Motor

Jan Tajzler, Radek Bařina • 12.01.2019

Vsetín v rámci šlágru 45. kola Chance ligy přivítal na svém ledě českobudějovický Motor. Domácí toužili poprvé v sezoně porazit jihočeského soupeře, což se jim nakonec povedlo. Utkání zahájili Valaši využitou přesilovou hrou, ve které se prosadil Tomáš Vávra. Motor ve druhé třetině zabral a skóre otočil. Ovšem třetí třetina už znovu patřila domácímu Vsetínu. Nejprve vyrovnání zařídil Luboš Rob a o šedesát čtyři vteřin později vstřelil vítěznou branku utkání Radim Kucharczyk. Valaši po dalším úspěchu odskočili Jihočechům na sedmibodový náskok.

CHANCE LIGA - 45.kolo so 12.1.17:30
Madeta Motor České Budějovice
3:2(1:0 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Vávra (Mikuš), 49. Rob (Pechanec, Teper), 50. Kucharczyk (Frolo, Rác) – 24. Doktor (Vydarený, Heřman), 37. Plášil (Z. Doležal, Novák). Rozhodčí: Doležal, Barek – Votrubec, Ševic. Vyloučení: 4:8 navíc Karabáček (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3820. Střely na branku: 37:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Hryciow, Slováček (A), Teper, Frolo, Jeřábek, Jenáček – Vávra, Kucharczyk (A), Rác – Jonák (C), Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Theoret – Hořanský, Šilhavý, Vítek.
Madeta Motor České Budějovice: Strmeň – Vydarený (C), Fillman, Plášil, M. Jandus, Pýcha, Pavlin – Beránek, Gilbert, Karabáček – Šimánek, Dančišin, Babka – M. Novák, R. Přikryl, Z. Doležal – Čermák (A), Doktor, Heřman.

Souboj třetího a čtvrtého celku tabulky přinesl vysoce nadprůměrnou prvoligovou podívanou ve velmi dobré atmosféře. Zápas odstartovala českobudějovické přesilovka, vážnější ohrožení Gábovy svatyně z ní však nevzešlo. Současně s koncem vsetínského oslabení se svého prvního faulu dopustili hosté, a když se navíc při následném vhazování dopustil opakované nedisciplinovanosti Přikryl, putoval za katr a daroval Vsetínu dvě minuty dvojnásobné početní výhody. Vsetín ji příliš dobře nesehrál, jednu 100% šanci si ale přesto vytvořil - Robovo zakončení do prázdné brány ale lapačkou na brankové čáře zastavil kouzelník Strmeň.

Vsetín nicméně hra v početní výhodě nakopla a v dalšími minutách byl o něco aktivnějším celkem. Ve čtrnácté minutě se dočkal zasloužené branky. V další početní výhodě napálil Mikuš od modré tyč, puk se ale odrazil před Tomáše Vávru, který ho pohotově poslal do sítě. O chvíli později mohl zvýšit Jonák, po obtočení se kolem branky ale nestihl zakončit. V závěru třetiny hosté vyrovnali hru, větší šanci si ale nevytvořili a do kabin proto odcházeli s těsným mankem.

Do prostřední dvacetiminutovky nastoupili Budějovičtí mnohem aktivněji. Postupně si vytvořili převahu a ve dvacáté čtvrté minutě byli odměněni vyrovnáním. Vydarený s Novákem prostrčili puk na volného Jakuba Doktora a ten křižnou střelou z levého kruhu prostřelil Gábu. I v dalších minutách byl k vidění rychlý hokej s velkým nasazením, ovšem bez výraznějších šancí na jedné či druhé straně. Výjimkou byla dvacátá osmá minuta, kdy vyraženou Theoretovu střelu mohl do odkryté brány dorazit Kopta, v plné rychlosti ale nestihl srovnat mířidla. O dvě minuty později se zablýskalo i na opačné straně, Babka před odkrytou brankou ale nedokázal trefit prudkou přihrávku. S blížícím se závěrem třetiny začali být nebezpečnějším celkem hosté, což ve třicáté sedmé minutě přetavili ve vedoucí branku. Karel Plášil se šikovně uvolnil na útočné modré a poté z mezikruží uklidil puk nechytatelně pod víko. Po dvou třetinách tak Jihočeši vedli 2:1.

Ve třetí třetině Českobudějovičtí vsadili na jednu kartu. Takřka rezignovali na útočení a soustředili se na pevnou defenzívu. Z počátku se jim to vyplácelo. Přežili další oslabení a přes optickou vsetínskou převahu nepouštěli domácí do vyložených šancí. Ve čtyřicáté deváté minutě se jim však pasivita vymstila. Luboš Rob překvapil obranu soupeře rychlým vybruslením od zadního mantinelu a nadvakrát přehodil Strmeňův beton. O 64 sekund později inkasovali zaskočení hosté znovu. Obrana Českých Budějovic zcela zapomněla na Radima Kucharczyka a jeho cizelérská teč Frolova nahození poslala puk nad beton bezmocného Strmeně.

O další minutu později mohlo být definitivně rozhodnuto, reflexivní zákrok hostujícího gólmana, který zastavil Theoretovo zakončení do protipohybu, ale udržel hosty v zápase. Moc platné jim to ale nebylo. Valachům po rychlém obratu narostla křídla, naopak psychicky zdecimovanému Motoru se nedařilo nahodit motory. Vyjma Doležalovy střely a následného závaru před domácí brankou tří a půl minuty před třetí sirénou se hosté k ohrožení branky VHK takřka nedostali. Nic na tom nezměnila ani padesátisekundová power-play v závěru, Valaši si výhru bez větších potíží pohlídali. Díky povedené třetí třetině tak Vsetín poprvé v sezóně porazil soka z jihu Čech, ve výborném zápase porazil České Budějovice 3:2.

OÚLuboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Utkání se mi hodnotí dobře. Potkaly se dva výborné mančafty. První třetinu jsme byli lepší, ve druhé třetině byl lepší Motor a zaslouženě otočil z 0:1 na 2:1. Poslední třetinu jsme zase byli lepší my, dostali jsme se do tlaku a za podpory fantastického publika jsme zápas otočili a vyhráli za 3 body 3:2. To, že se nám podařilo Motor poprvé porazit je pro nás velmi cenné, jsme za to rádi a jsme spokojení.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Pro nás je to zbytečná prohra za třetí třetinu, kterou jsme odehráli za stavu 2:1 po dvou třetinách. Řekl bych jen to, že domácí vyhráli zaslouženě, my jsme si za tu třetí třetinu vyhrát nezasloužili.