Vyrovnaný zápas skončil vítězstvím Přerova

Radek Bařina • 14.09.2012

Vyrovnané utkání s vítězstvím hostujícího celku bylo v pátek večer k vidění na Lapači. V atraktivní první třetině se ve vedení vystřídaly oba celky, do kabin se ale nakonec odcházelo za nerozhodného stavu 2:2. Vsetín se pak ještě jednou ujal vedení, v poměru 3:2, Zubři ale skóre dokázali otočit a v závěru zápasu už svůj náskok uhájili. Poprvé po více než roční pauze se v dresu VHK představil Marek Dubec, dvěma brankami se prezentoval ostrostřelec František Zúbek.

Příprava - přát. pá 14.9.19:30
HC ZUBR Přerov
4:5(2:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Tichý (Dubec, Vodák), 13. Zúbek (Vaněk, Vítek), 27. Mikšovský (Podešva), 59. Zúbek (Tichý) - 5. Sedlák (Goiš, Málek), 13. Ditrich (Sakrajda), 31. Sakrajda, 37. Vaněk P. (Sedlák), 47. Kolář (Sedlák). Rozhodčí: . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:5, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Tesařík, Vrba, Vodák, Tichý, Mečiar, Žabčík - Zúbek, Vaněk D., Vítek, Dubec, Korčák, Mikšovský, Kubo, Podešva, Kajaba, Holík.
HC ZUBR Přerov: Okáč - Pala, Faltýnek, Vlček, Ferenc, Osina, Drábek, Sklenář - Sedlák, Goiš, Málek, Brančík, Ditrich, Sakrajda, Kolář, Sprušil, Kundrátek, Vaněk P., Brada.

Již od úvodního vhazování se domácí aktivně tlačili do útočného pásma a Okáč se musel hodně otáčet. Tak jako první střely na branku patřilo domácím i první oslabení, které ovšem Hlobilovi svěřenci s Plškem v zádech dokázali celkem bez obtíží ustát. První nebezpečnější akcí utkání byla až Ditrichova dělovka poslaná z prostoru levého kruhu, kterou ovšem Plšek vytěsnil ramenem.

V polovině páté minuty hosté poprvé rozvlnili síť domácí branky. Jiří Goiš udržel puk za Plškovou svatyní a následně přihrál nehlídanému Zdeňkovi Sedlákovi, který vyslal kotouč přesně nad Plškovým betonem. Domácí se snažili na gól rychle odpovědět, nicméně i přes krásný únik Marka Dubce se skóre neměnilo. Domácí i nadále tlačili, ale jejich projektily mířily mimo Zubří branku, nebo do připraveného Okáče. Okáč nakonec byl nucen kapitulovat v 9. minutě, když si pro odražený kotouč dojel Juraj Tichý a zamířil přesně nad Okáčovu lapačku.

V průběu 12. minuty se do krásné pozice na pravém kruhu dostal Kubo, ale neposedný kotouč mu dvakrát přeskočil hůl a tak se skóre neměnilo. Změna skóre přišla až o minutu později, když Daniel Vaněk přihrál přes celé střední pásmo Františkovi Zúbkovi a ten, ač byl značně obtěžován obránci, dokázal kotouč dostat za Okáčova záda. Zubrům na srovnání skóre stačilo pouhých 50 vteřin. Nejdříve z mezikruží tvrdě vypálil na Plška Sakrajda, ale jeho střelu Plšek ještě stihl zblokovat. Odražený kotouč se ovšem dostal k Markovi Ditrichovi a ten si nejdříve položil Plška na led a následně jej šikovnou kličkou překonal.

Hosté nabuzení vstřelenou brankou začali velmi aktivně kombinovat, ale jejich snahu utlumila série oslabení před koncem první třetiny. Domácí ovšem tyto oslabení nebyli schopni využít ve svůj prospěch. Za nejnebezpečnější akci těchto přesilových her se dá považovat Vrbova tvrdá rána z kruhu, při které se rozezvonila konstrukce Okáčovi branky. Do konce první třetiny již žádná další branka nepadla a tak se do šaten odcházelo za stavu 2:2.

Hned z kraje druhé třetiny měli domácí možnost zahrát si další přesilovou hru. Tato přesilová hra sice přinesla zvýšený tlak Valachů, ale chybělo jí přesné zakončení. Po návratu potrestaného Ference byla k vidění hra na obě strany. Hosté ale měli přeci jen trochu větší převahu a tak se Plšek na rozdíl od Okáče musel více otáčet. I přes zvýšenou zubří snahu se další branky dočkali nakonec domácí. Jan Podešva si potáhl v 27. minutě kotouč do útočného pásma, kde z pravého kruhu poslal Okáčovi jedovatý pozdrav. Ten jej ještě stačil vytěsnit mimo bránu, nicméně vyražený kotouč zachytil Adam Mikšovský a po jeho dorážce kapituloval Okáč potřetí.

Hosté se ovšem nevzdávali a v 31. minutě dali domácím pocítít pravidlo nedáš-dostaneš. Po skrumáži před Okáčovou brankou se dvěma dlouhými přihrávkami Zubři dostali až před Plška a kotouč nakonec i sním zatlačili do brány. I přes Plškovi protesty rozhodčí branku uznal. V 35. minutě dostal od Vaňka přihrávku Mečiar, jež zrovna naskočil na led z trestné lavice a vydal se vstříc Okáčovi. Byl ovšem zfaulován, za co rozhodčí nařídil trestné střílení. To ovšem Mečiarovi nevyšlo vůbec jak si představoval. Snažil se Okáče položit co nejvíc na led, ale následně se dostal z úhlu a s jeho zakončením si přerovský muž z maskou hravě poradil.

V 37. minutě opět zafungovalo již zmiňované pravidlo nedáš-dostaneš. Po rychlé akci domácích, při níž kotouč jen těsně minul bránu se k puku dostal Sedlák, který s ním najel až do rohu obranného pásma domácích. Odtud kotouč poslal na z druhé vlny najíždějícího Petra Vaňka a ten kotouč poslal za Plškova záda. Domácí se gólem nechali nezdravě vyhecovat a i za přispění rozhodčích šli na déle jak minutu do 3. Hosté ovšem nebyli schopni nijak výrazně využít převahy dvou mužů v poli a až na pár střel, které pokryl Plšek se k ničemu většímu neodhodlali. I z toho důvodu se odcházelo do kabin za stavu 3:4.

Úvodní minuty závěrečného dějství byla k vidění hra na obě strany. Obě mužstva se snažila probojovat do útočného pásma ale buď je zastavila obrana soupeře, nebo se nedostali k zakončení. Až ve 47. minutě přišla jako blesk z čistého nebe již pátá branka Zubrů. Jan Kolář chytře vystihl rozehrávku domácích a z bezprostřední blízkosti neměl větší problém kotouč propálit za Plškova záda. Valaši se i přes nepříznivé skóre nevzdávali a snažili se dále aktivně útočit na Okáčovu bránu. V 48. minutě se Jan Podešva snažil šikovně usměrnit nastřelený kotouč, ale ten nakonec minul zubří bránu jen o pár centimetrů.

Úvod poslední desetiminutovky byl ve znamení častého kouskování hry. Brankáři obou mužstev raději přikrývali kotouče a často se hráči dostávali do útočného pásma dříve než kotouč. Až ve 54. minutě se do podobné šance z jaké dával gól dostal František Zúbek, ale byl hákován a tak jeho zakončení bylo nepřesné. Když se 20 vteřin před koncem přesilovky nechal vyloučit další z hostí, vypadalo to pro domácí veseleji. Měli sice mnohem kratší možnost výhody 5 na 3, ale vzhledem k tlaku, který do té doby v přesilové hře předváděli se diváci těšili na branku. Než ovšem domácí stihli výrazněji zaútočit, byl vyloučen David Vítek a tak se pár vteřin hrálo 4 na 3 a následně 4 na 4.

Hra ve čtyrech více seděla hostům. Byli mnohem aktivnější a lépe napadali. Domácí chvílemi působili rezignovaným dojmem. O opaku všechny přihlížející přesvědčil 75 vteřin před koncem František Zúbek. Dostal již třetí přihrávku do jízdy a tentokrát ji dokázal využít. Využil rychlosti, kterou získal a jedovatou střelou propálil Okáčovi betony. V závěru třetiny hráli domácí 40 vteřin power-play, ale ani přes zvýšenou snahu se skóre nakonec neměnilo.

Libor Forch (VHK Vsetín): „Myslím si, že utkání bylo vyrovnané. Byly momenty, kdy jsme měli podstatně více ze hry, z toho bohužel jsme udělali tak velké chyby, že soupeř, který má mnoho skutečných hráčů, zápas otočil a prohráli jsme. V Přerově bychom už chtěli hrát, tak jak by to mělo vypadat v prvním zahajovacím zápase v Porubě.“

Pavel Sedlák (HC Zubr Přerov): „Dnes jsme sehráli zápas proti dobře bruslícímu a mladému celku. V první třetině jsme byli trochu pod tlakem, v té druhé už jsme našli nějaký recept na Vsetín. Přežili jsme šance, co měl Vsetín a poté jsme srovnali hru, prosadili se a nakonec zvítězili.“