Zápas v Plzni dorostencům rozladil strunu

Adéla Maxianová, Petr Vychopeň • 13.10.2007

P l z e ň - I když Valaši neodstartovali duel proti Lasselsbergeru špatně, což dokazuje trefa do černého v podání Josefa Kentoše ze 6. minuty, od bodů se zdrželi opodál. Ještě do sirény oznamující konec první části totiž domácí dost vehementně šlápli na plyn a vytvořili si tak dvoubrankové vedení, které se nakonec stalo kamenem úrazu Valachů. Prostřední část se sice odehrála ve znamení křesání zelenožluté naděje, s čímž zavelel Jiří Kozák, avšak už na něj nikdo z hostů nedokázal navázat. Všechna pozornost Turkova celku se tak soustředí směr České Budějovice, s nimiž Vsetínští změří své síly v sobotu od 12:30. Nechme se překvapit, s jakou taktikou mladící z Valašska vyrukují a zda si nějaké body z jižních Čech přivezou či nikoliv.

- 13.kolo pá 12.10.
HC Škoda Plzeň
3:2(3:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 13.Zavřel (Jeřábek), 14.Straka (Hájek, Pacanda), 16.Straka (Hájek, Růžička) - 6.Kentoš (Tyralík), 30.Kozák (Matuštík). Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 73. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
HC Škoda Plzeň: Mazanec - Ruprecht, Růžička, Štrunc, Šimandl, Hrbas, Jeřábek, Blumentrit - Petruška, Baxa, Culek, Erben, Váchal, Mrázek, Zavřel, Pacanda, Hájek, Jonák, Straka, Sedláček
VHK ROBE Vsetín: Hromada - M. Jaškin, Vrba, Trška, Mikuláštík, Synek, Hladký, Tyralík - Kajaba, Ptáčník, Vávra, Kentoš, Kubo, Pořický, Kozák, Horehleď, Sochora, Matuštík, Podešva, D. Jaškin
Počáteční nudu oživila až akce plzeňského Hájka a Zavřela v polovině páté minuty. A poté bylo živo až až. Hned z následujícího protiútoku totiž domácí nápor zmrazil Josef Kentoš gólem na 0:1. Plzeňáci se snažili rychle vyrovnat. V jedenácté minutě se neujala individuální akce Straky a o minutu později neuspěl v samostatném úniku Zavřel.

Až v početní výhodě ve třinácté minutě si od modré čáry před vsetínskou branku vybruslil právě Marek Zavřel a vyrovnal - 1:1. Na 2:1 otočil Petr Straka po kombinaci s kolegy z útoku v čase 13:46. Neuběhly ani dvě minuty a už svítil stav 3:1. Na konci celé akce stál opět Petr Straka a připsal si druhý gól. V devatenácté minutě se ještě o úpravu skóre snažil Jakub Culek, ale trefil jen beton vsetínského brankáře.

2. třetina nezačala pro domácí dobře. Už ve dvacáté třetí minutě hráli hosté ze Vsetína minutu a půl přesilovku 5x3. Ale jelikož Plzeň obětavě bránila, na Mazance neprošla jediná střela. Vsetín byl ale od té doby aktivnější a hrálo se převážně v jeho útočném pásmu. Ve třicáté minutě se dokonce prosadil Jiří Kozák a dorážkou z brankoviště snížil na 3:2. Hra se začala přelévat z jedné strany na druhou. Dominovaly útoky, ale i obrany byly přesné, takže skóre se nepohnulo až do konce prostřední části. A to i přes šanci plzeňského Hrbase ve třicáté deváté minutě.

3. třetinu začala aktivněji Plzeň. Ve čtyřicáté druhé minutě neuspěli v závaru před vsetínskou brankou ani Zavřel ani Pacanda. Velkou šanci měl i Jonák o pár minut později. Ale proti jeho střele scvakl hostující gólman betony včas. V padesáté minutě dostal Vsetín další možnost dvojnásobné početní výhody, opět minutu a půl. Ale ani tentokrát Valaši přesilovku nevyužili. Až při standardním počtu hráčů na ledě si vypracoval šanci Vrba a po něm i Matuštík.

Pak chyběly milimetry k vyrovnání - Mazanec už byl překonán, ale puk naštěstí pro Plzeň do branky nezapadl. I když velmi nebezpečně poletoval vzduchem. Běžela padesátá šestá minuta a Culek s Blumentritem zkoušeli rozhodnout. Ale druhý jmenovaný akci 2na1 řešil střelou, kterou brankář kryl. O minutu později se tváří v tvář neprosadil proti vsetínskému strážci branky Vít Jonák. Trefil pouze gólmanův beton. A za další okamžik nepřehodil ani již ležícího Hromadu. Plzeň si tedy připsala "jen" jednogólové vítězství.

Václav Fürbacher (trenér Plzně): Do zápasu jsme vstoupili dobře, první třetina nám vyšla, myslím, že jsme podali soustředěný výkon. Tím že jsme brzy vedli o dva góly, tak do druhé třetiny jsme nastoupili trošku nesoustředěně a soupeř toho využil, snížil na 3:2. Pak od toho gólu to byl zcela vyrovnaný zápas a my jsme se poučili v tom, že plné nasazení musíme mít celých šedesát minut, 20 nestačí. Takže jsme spokojení s vítězstvím, ale s výkonem jako trenéři spokojení nejsme.