Blíží se další souboj o cenné body, Vsetínu stojí v cestě Havířov

Helena Hegeďová • 26.09.2017

Blíží se středa a s ní i další kolo naší druhé nejvyšší soutěže. Valaši se v rámci sedmého kola vydají do 93 km vzdáleného Havířova, kde budou chtít po nepovedeném domácím utkání opět zabodovat. Domácí tým se bude naopak snažit navázat na dobré výkony z předchozích dvou zápasů, a proto se dá očekávat, že svou kůži nedá lacino. Přinese sedmý zápas sezóny Vsetínu štěstí? To se dozvíme již 27. 9., úvodní buly bude vhozeno v 18:00.

Valaši se s týmem z Havířova potkávali již v extralize, a to od roku 1999 do roku 2003. Havířov se v nejvyšší české soutěži nikdy nedržel na předních příčkách a čtvrtá extraligová sezóna se mu stala osudnou. O 7 let později, v sezóně 2010/11, na sebe oba celky narazily znovu, tentokrát však v jiné soutěži. Východní skupina druhé ligy vídala boje těchto soupeřů po tři roky, poté se jejich cesty opět rozešly. Havířov si vybojoval právo nastoupit v první lize, čímž zahájil expanzi druholigových klubů z Moravy a Slezska do vyšší soutěže. Slezany následoval Prostějov, Přerov, Frýdek-Místek a loni právě Vsetín. Oba celky tak dostanou další možnost střetnout se v mistrovském utkání.

Na první pohled by se mohlo zdát, že v minulém kole hrály oba týmy odlišné zápasy. Valaši přivítali doma legendární Slavii, Havířov se vydal na led soupeře. Ani modrobílí  však nemuseli cestovat daleko, jejich cílem byla totiž frýdecko-místecká hala Polárka. V důsledku měla však obě utkání jedno společné. V obou rozhodovaly přesilovky. Ve Frýdku-Místku jich bylo k vidění celkem 17, Havířovští hráli v početní výhodě šestkrát. „Stálo při nás velké štěstíčko, protože domácí hráli přesilovku velmi dobře, byla tam nějaká nastřelená tyčka, ale my jsme to ustáli a doufám, že na to navážeme,“ hodnotil trenér Janeček povedená oslabení. Valaši stáli na druhé straně barikády, byli to oni, komu se nepodařilo přesilovky proměňovat. „Přesilové hry, jejich využití, střelba na branku, všechno tohle děláme strašně složitě. Trénujeme to, ale v zápase se to nedaří přetavit na gól,“ pojmenoval problém vsetínský lodivod Jiří Dopita. Ani na ledě Havířova to však Valaši nebudou mít jednoduché, jejich středeční soupeř má třetí nejlepší oslabení v celé lize.

Havířov zatím v domácím prostředí neprohrál, udrží tuto statistiku i proti Vsetínu?

FOTO: www.hc-havirov.cz

Hokejisté Havířova narazili hned v prvním kole, ve kterém se vydali do pražského Edenu. Následně už si Slezané bod do tabulky připsali, jelikož zápas v Benátkách nad Jizerou dovedli k samostatným nájezdům. V dovednostní soutěži si však lépe vedli domácí a Král získal pro Benátky bonusový bod. V domácím prostředí už se ale Havířovu zadařilo. Ve třetím kole dokázal na svém ledě porazit favorizovaný Motor 3:2, pro Havířov to byla první výhra nad tímto soupeřem od sezóny 2013/14. Po nevydařeném zápase v Prostějově a domácí výhře nad Kadaní se Havířovu na čtvrtý pokus podařilo přivézt body z venkovního utkání. O to cennější tři body to byly, že se hrálo na ledě rivala z Frýdku-Místku. Tým AZ Residomo Havířov tedy po šesti kolech drží osmou příčku s deseti získanými body. Loni skončili Slezané na 12. místě a závěr sezóny tak strávili zachraňováním druhé nejvyšší soutěže.

V čele kanadského bodování jsou hned tři hráči se stejným počtem bodů. Jednu branku a čtyři asistence má na kontě Marek Kalus, pěti body se mohou chlubit také Vojtěch Tomi a Jan Hudeček (oba 3+2).

Valaši by rádi navázali na výsledky prvních dvou kol

Vsacané naposledy bodovali v Litoměřicích, odkud si odvezli jeden bod. Výhra to však nebyla, a tak jsou Valaši již čtyři kola bez vítězství. „Věřili jsme, že po bodu v Litoměřicích, kde jsme neodehráli špatné utkání, se v domácím prostředí trochu zvedneme a budeme hrát líp,“ nechal se po posledním utkání slyšet trenér Jiří Dopita. Výhodu domácí stadionu však tentokrát Vsetínští nezužitkovali, na kolena je položila hlavně vyloučení na jejich straně. „v Litoměřicích jsme měli osm deset vyloučení, dneska se hraje první třetina a my začneme úplně stejně, zase další zbytečné vyloučení,“ shrnul problém jednoduše kapitán zelenožlutých Radim Hruška.

Shodně po šesti bodech mají v tabulce kanadského bodování David Březina (3+3) a Radim Kucharczyk (2+4), prvně jmenovaný člen elitní útočné formace je zároveň nejlepším vsetínským střelcem.

Sestavy z minulého kola:

Havířov: Dolejš – R. Havel, Krisl, Drtil, Postnikov, Petran, Staněk – Kotala, Sikora, Kanko – M. Kalus, Hudeček, Pořízek – Gřeš, Maruna, P. Beránek – Kurovský, Haas, Bambula.

Vsetín: Šurý – Frolo, Ostrčil, Teper, Janáček, Hryciow, Dundáček – Březina, Hruška, Kucharczyk – Markovič, Vávra, Slováček – Finsterle, Pokorný, Hořanský – Karafiát, Šilhavý, Kajaba.

Utkání vypukne 27.9. v 18:00 a pokud do Havířova nepřijedete osobně, bude pro Vás připraven textový online přenos v podání havířovské redakce.