Čechmánek konečně jedničkou?

Václav Trávníček • 15.09.2002

V s e t í n - Když v létě 2000 přestupoval brankář Vsetína Roman Čechmánek do zámořského klubu Phiadelphia Flyers, nikdo netušil, jakým směrem se bude ubírat jeho další osud. Čechmánek však překvapil i ty největší optimisty: Vypracoval se na jednoho z nejlepších a nejuznávanějších gólmanů současnosti.

Bylo jen otázkou času, kdy o něj projeví zájem některý z klubů NHL. - Čechmánek získal ve vsetínském dresu pět titulů Mistr republiky, s národním mužstvem ČR tři tituly mistrů světa a v prosinci 97 byl nominován do olympijského kádru ČR pro ZOH 98 v Naganu, který nakonec vybojoval zlaté medaile.

Už ve své první sezoně v dresu Flyers ukázal své kvality, když vychytal několik shotoutů a byl nominován na cenu Vezina Trophy, určenou pro nejlepšího brankáře sezony. Přesto všechno byl v následující sezoně na pozici brankářské dvojky. „ V mé první sezoně jsme v Phiadelphii působili ve stejné sestavě a odchytal jsem většinu zápasů proto, že jsem byl lepší. Potřebovali jsme vyhrávat, takže jsem příležitost dostával já. Když jsem přijel do Phiadelphie před sezonou loňskou, nestačil jsem se divit. Připadalo mi, jako bych tam v minulém ročníku vůbec nebyl, jako bych byl nováček a měl bych začít znovu bojovat o svoji pozici. Myslím si, že náš trenér se nechal unést médii, která do branky tlačila Briana. Přestal věřit sám sobě a dal na jiné. Je to ale trenér a je to jeho věc, koho do branky postaví. Já jsem mohl jen říci svůj názor, protože jsem byl přesvědčen, že novináři srovnávají bavoráka se škodovkou. Mezi námi brankáři byl skutečně takový rozdíl. Samotného mě to opravdu štvalo, že jsem byl o tolik lepší a nedostal tolik šancí. Brian je sice dobrý a talentovaný, ale v zápasech se mu nedařilo. Takové věci se ale v Americe dějí a je na trenérovi, jak se rozhodne. Já osobně jsem s Brianem vycházel velice dobře, ale chytat mohl jenom jeden z nás," komentuje změny jenenatřicetiletý gólman.

Asi ve druhé třetině sezóny se mužstvo Flyers dostalo do obrovské herní krize, ze které se nedostalo ani v play off. Letcům nepomohl ani uzdravený Dopita, který se zranil hned v prvním kole základní části. „Konečné umístění vyplynulo z našeho stylu hry, který vlastně žádný neexistoval. Nebyli jsme schopni vytvořit si šanci, vytvořit útok, který by měl nějaký nápad,“ posteskl si Čechmánek.

Letos by měl být konečně jedničkou v brance Phiadelphie. „Brian v létě odešel a já to cítím jako určitou satisfakci. Bylo mi jasné, že jednička zůstane a dvojka bude muset odejít. Tímto krokem mi asi vedení Flyers dalo zapravdu.“