Chceme postoupit a jdeme si za tím, říká Jan Kolařík

Jan Tajzler, Pavel Tajzler • 16.03.2017

Vsetínští hokejisté zvládli další důležitý krok na cestě do finále východní skupiny. V domácím prostředí Lapače Valaši otočili semifinálovou sérii na 2:1 ve svůj prospěch a jsou krůček od postupu do třetího finále za sebou. Své k tomu řekl i Jan Kolařík, jenž vynechal kvůli viróze úterní utkání na ledě Drtičů. V otázce vybojovaného mečbolu má vsetínský kanonýr jasno: "Jedeme tam samozřejmě vyhrát. Nikdo nechce připustit, aby se série natahovala až do rozhodujícího zápasu," burcuje před sobotním utkání na jižní Moravě Jan Kolařík.

Jane, gratulace k otočení série, co bylo dnes rozhodujícím okamžikem utkání?

Rozhodlo to, že jsme se nesesypali z jejich rychlého vedení, i když oni vedli zprvu v každém zápase. Celý tým však zachoval chladnou hlavu včetně trenérů a věděli jsme, že máme dalších padesát minut. Pořád jsme chtěli hrát naši hru a za žádnou cenu nechtěli připustit drama prvního zápasu. Tím pádem jsme se snažili skóre otočit ještě do první třetiny, což se povedlo. Pak už to bylo jenom o našem výkonu a přístupu.

Hodonín zdatně brání, i dnes jste znovu útočili do plných, kdežto Drtiči dokáží z brejku nebezpečně zahrozit, jak se s tím perete?
Jsme na tom fyzicky lépe než Drtiči. Každopádně, pokud se dostanou do vedení jako první, tak je to pro nás komplikace. Hodonín to pak ještě více zatáhne do obrany. Naštěstí jsme rychle srovnali a nemuseli jsme se přizpůsobit jejich hře. Ve druhé třetině jsme sice vstřelili jenom jednu branku, ale nikdo by se nemohl divit, kdyby jich bylo třeba šest. Hodonín pak musel otevřít hru a to nám dalo prostor pro další šance.

Nemyslíte, že už na Drtičích byla vidět i fyzická únava, přeci jen jejich výkon nebyl tak precizní jako v prvních dvou zápasech?
Samozřejmě, my točíme hru pořád na čtyři pětky. Každý ví, co má hrát. Jakmile plníme náš herní systém, tak si myslím, že je pro Drtiče těžké se vymotat z našeho sevření. V momentě, kdy se na ně valí jeden útok za druhým, je jasné, že ten úbytek sil se projevit musí. Nebudeme alibisti, trénujeme ráno a jsme prakticky profi klub. Tím pádem musíme potvrdit, že jsme na tom se silami lépe. Jsem rád, že se nám to podařilo a musím pochválit i kluky, kteří chodí na oslabení, že ubránili kritické momenty.

Vsetín má letos nejvyšší ambice. Útok je mimořádně silný, není pro tenhle tým hanba co se týče čísel v přesilových hrách, především v těch dvojnásobných?
Sám nevím, co k tomu říct. Ono je to možná tím, že máme v útoku opravdu přetlak. Každý chce hrát přesilové hry. Máme dvě elitní formace a možností přesilových her jsme měli opravdu požehnaně i těch dvojnásobných. Bohužel jsme neproměnili ani jednu. Musíme si na tréninku k tomu už něco říct a snažit se početní výhody zjednodušit. Napadá mě, že bychom měli více střílet a snažit se o větší důraz v předbrankovém prostoru.

Hodonínskou branku jste i dnes zasypali velkým množstvím střel, přesto brankář Kotvan dlouho odolával, může být i jeho forma jistou komplikací v této sérii?
Brankář Kotvan chytá výborně. Dnes opět dokázal čelit snad padesátce střel. Ale my jsme věřili, že mu to tam dnes nasypeme. Hlavně po první třetině, kdy se nám podařilo třikrát skórovat. Ve druhé třetině nás opět vychytal, hodně svůj tým podržel. Ale dali jsme mu dnes pět branek, tak snad ho to trošku zlomí (smích).

Ve druhém utkání na ledě Hodonína jste chyběl, můžete říct proč?
Dcera přišla ze školky s virózou. Bohužel se ten vir doma přenesl i na mě. Měl jsem střevní potíže a nebylo to pro mě příjemné. Naštěstí jsem to dokázal zahnat prášky a promeškal pouze zápas v Hodoníně. Nyní už je všechno v pořádku.

Vrátil jste se ovšem ve velké pohodě, dnes jste jednu branku vstřelil a na jednu asistoval....
Je to hrou naší formace. Musím říct, že naše pětka mi dělá radost. Myslím, že jsme se na semifinále dobře připravili. Vycházíme spolu na ledě i mimo něj. Klape nám to. Ale je úplně jedno, která lajna vstřelí branku. Chceme postoupit a jdeme si za tím. I když dá branku čtvrtá lajna, tak je to pořád o týmu. Všichni makáme pro jeden cíl.

V sobotu máte možnost využít mečbolu, s čím půjdete do tohoto zápasu?
Jedeme tam samozřejmě vyhrát. Nikdo v týmu si nechce připustit, aby se série natahovala až do rozhodujícího zápasu.

Hodně se mluví o tom, že Drtiči hrají proti profíkům. Vsetín byl ovšem v obdobné roli v posledních dvou ročnících. Můžete třeba vy porovnat, jaký rozdíl v tom vidíte?
Samozřejmě jedna výhoda je ta fyzická připravenost. Přeci jen, když trénujete dopoledne, tak to musí jít vidět. Na druhou stranu, pokud nedržíte herní systém, tak můžete po ledě lítat, jak chcete, a může vás porazit kdokoliv. Ať je to Hodonín nebo Poruba.