Chci se hlavně bavit hokejem, plánuje Adam Mikšovský

Václav Trávníček • 13.08.2012

Minulý týden sice vyjel s A-týmem na led jako nová tvář, ovšem vsetínské prostředí nebylo pro útočníka Adama Mikšovského žádnou neznámou. S řadou spoluhráčů působil na svých dřívějších štacích a především – v loňském čtvrtfinále nastupoval proti Valachům v prostějovském dresu. „Bylo to play-off jak má být. Vsetín mě dost překvapil formou a týmovým výkonem,“ tvrdí pětadvacetiletý forvard, jenž se na Lapači touží bavit hokejem.

Adame, co tě do Vsetína vlastně přivádí?
S hodně kluky jsme dřív hrál. Vím, že je tady super parta. V Prostějově, kde jsem hrál naposledy, to bylo po finanční stránce takové všelijaké. Vlastně je to takové všelijaké dodnes. Hlavně si ale chci zahrát dobrý hokej a pamatuji si, jak se Vsetín prezentoval v loňském play-off. Čtvrtfinále Prostějov - Vsetín byla opravdu vyrovnaná série. Já to mám navíc ze Vsetína i blízko domů.

Kdo je v týmu tvůj nejlepší kamarád?
Asi Jirka Korčák, známe se od deváté třídy. Prošli jsme spolu juniorkou ve Zlíně nebo 1.ligou v Prostějově. S Petrem Hruškou jsem zase hrál ve Vrchlabí, dobře znám i Jirku Fardu. Jak říkám, je tady skvělá parta, dobří kluci.

Jak na tebe Vsetín v loňském čtvrtfinále působil?
Kluci mě překvapili, jak hráli týmově a ve velice dobré formě. Byl to hokej na prvoligové úrovni. Myslím, že bylo na co se dívat a že i diváci mohli být spokojení.

Proč nakonec série dopadla lépe pro Prostějov?
Možná to bylo tím, že Prostějov měl na soupisce více zkušených hráčů. Ale já bych to čtvrtfinále nechtěl ani nějak hodnotit. Ta série byla hodně vyrovnaná. I když jsme vedli 2:0 na zápasy, Vsetín to dokázal dotáhnout. Pokud se dobře pamatuji, každý zápas rozhodoval jediný gól. Bylo to hodně vyhecované, přišlo hodně lidí... Zkrátka play-off jak má být!

Miksovsky/
Adam Mikšovský
» Narodil se 8. dubna 1987
» Je odchovancem zlínského hokeje, v mládežnických kategoriích vyčníval vysokou produktivitou
» V roce 2007 vybojoval s juniorkou stříbrné medaile. Ve finále extraligy Berani nestačili na Vsetín
» Má zkušenosti s prvoligovým hokejem - působil v Jihlavě, Vrchlabí nebo Kadani
» V sezóně 2004/2005 odehrál tři utkání za Valašské Meziříčí
» Od 7. srpna je na zkoušce ve Vsetíně
» Profil Adama Mikšovského na eurohockey.com

Připravovali jste se na Vsetín nějak speciálně?
Abych pravdu řekl, nějak speciálně jsme se nepřipravovali. Chtěli jsme vždycky dobře potrénovat a dostat se do pohody. A taky jsme si řekli, jak třeba chytá Plch (Lukáš Plšek – pozn.), ale stejně jednou chytal on a podruhé Hrouda (Petr Hromada), takže to bylo vesměs jedno. Rozhodovaly maličkosti.

Když jsme u maličkostí, ty jsi v sérii dvakrát vyfasoval trest 5 minut + do konce utkání. To jsi byl tak nehecovaný?
První trest do konce zápasu, to byl můj zkrat. A ten druhý? (odmlčí se) To bylo hodně nešťastné. Vyhazoval jsem bekhendem puk a trefil Fero Zúbka. Samozřejmě, bylo tam krvavé zranění, ale nevím, jestli to bylo na posouzení jako trest do konce utkání. Mrzí mě to, každopádně se s tím nedalo nic dělat.

Takže šlo o shodu náhod?
Nejprve o můj zkrat a podruhé jsem byl ve špatný čas na špatném místě. Chtěl jsem jenom vyhodit puk, nebyl v tom žádný úmysl.

Série byla na krvavé kontakty bohužel bohatá. Hrklo v tobě hodně, když lavičkou Vsetína proletěl od ledu Jiří Korčák a přivodil si otřes mozku?
Já jsem tu situaci právě v první chvíli neviděl. Jirku jsem spatřil až s krvavým zraněním, takže ani moc nevím, jak se mu to přesně přihodilo. Každopádně to nebyl vůbec hezký pohled. Bohužel. Byl to soupeř, ale nic špatného jsem mu nepřál.

Prostějov byl loni štikou ligy, i navenek působil stabilizovaně. Letos však nějací hráči odešli…
Ekonomická situace je tam daleko horší než loni. Dluží se tam nějaké peníze… Ta situace v Prostějově zkrátka není dobrá.

I tobě klub něco dluží?
Samozřejmě. Já už tam pak nechtěl pokračovat.

Jak by ses představil fanouškům, kteří tě neznají? Jaký jsi typ hokejisty?
Mám rád spolupráci na ledě, přihrávky. A samozřejmě – kdo dává nerad branky? Tohle bych možná rozdělil na juniorku a seniory. V juniorce to nebyl přímo hurá hokej, ale dávalo se více gólů. V mužích je to přece jen svázanější taktikou. Každopádně bych se představil jako hráč, který rád kombinuje.

Je ta určitá svázanost důvodem, proč kanonýři juniorských soutěží – včetně tebe – nejsou v mužské kategorii tak moc produktivní?
Myslím, že moje první sezóna v seniorech nebyla špatná. Hrál jsem 1.ligu v Prostějově a bodově jsem na tom byl docela dobře. Pak jsem se ale tak různě potácel, protože mateřský klub se nikdy nepostaral. Všechno jsem si hledal sám. Ale nechci si stěžovat, takový je hokej. Jednou je člověk ve správný čas na správném místě, jindy se o sebe musí postarat. Tak to je.

Z tvého ročníku 1987 nedostal šanci ve zlínském A-týmu nikdo, že?
Je to tak. Nechci, aby to vyznělo, že si stěžuji. To vůbec. Ale z juniorky jsme odcházeli jako vicemistři republiky a v mužích ta příležitost prostě nebyla. Poslední ročník, který dostal ve zlínském A-týmu šanci, byl 1986. A pak až ty mladší.

Adame, jaké jsou vlastně tvé hokejové ambice?
Chtěl bych se hokejem hlavně bavit. Pokud by to šlo a byla by výkonnost, rád bych třeba do budoucna působil ve vyšší soutěži. Ale momentálně se chci hokejem bavit, mít z něj radost a přinášet ji i fanouškům. Protože pro ty se hokej hraje.

Údajně rád chodíš na ryby. Jaký je tvůj největší úlovek?
(směje se) Štika dlouhá 71 centimetrů. Nic většího jsem zatím nechytil. U rybaření si hodně odpočinu, je to takový můj relax. Někdo jde spát, někdo jde na pivo. Já si zajdu na ryby.

Čtěte dále:

OBRAZEM: Hokejisté ve vsetínské nemocnici darovali krev

Prvního tréninku A-týmu na ledě se zúčastnilo dvaadvacet hráčů

Vsetínští hokejisté mají po soustředění a chystají se na led

Čtyřtýdenní volno skončilo, A-tým poprvé vyjede na led

Budeme se snažit podat vždy stoprocentní výkon, slibuje Jiří Korčák