Chtěli jsme o kousek víc, jásá po postupu Petr Hromada

Václav Trávníček • 14.03.2016

Jen minuty je dělily od porážky a pátého rozhodujícího zápasu. Vsetínští hokejisté ale v nedělní čtvrté semifinálové bitvě na ledě Techniky Brno ukázali třídu. Zmobilizovali síly, těsně před sirénou vyrovnali a v penaltové loterii vyhráli vstupenku do finále. „Dnes jsem tomu věřil. Mám hroznou radost, že se to povedlo,“ hledal po utkání slova brankář Petr Hromada, jenž vítězství v samostatných nájezdech vychytal v play-off vůbec poprvé.

TValaši v neděli začali dobře, už v 7. minutě je do vedení poslal René Kajaba. Jenže Brňané bojovali ze všech sil. Věděli, že porážka by znamenala konec sezony, a řádně Vsetínským zatápěli. „V první třetině se nám to tam několikrát válelo v brankovišti, kluci padali do střel a odpalovali puky z brankové čáry,“ chválil spoluhráče Hromada.

Kapituloval až ve druhé části, kdy na 1:1 vyrovnal Jan Boček. „Podle mě jsme se na začátku série dostali až příliš snadno do vedení 2:0 na zápasy. Technika totiž nemá vůbec špatný tým. Ne nadarmo skončila po základní části třetí. Ale věděli jsme, že to u nich musíme urvat, protože případný pátý zápas by byl nevyzpytatelný,“ hlásil vsetínský gólman.

Jenže Vysokoškoláci kousali dál. A když na začátku třetího dějství přidal Jakub Kadlec další trefu, musel Vsetín rázem dotahovat. Čas najednou ubíhal podstatně rychleji. Jenáčkovi svěřenci se ale nevzdali.

Měli jsme sílu vyrovnat

Světelná tabule ukazovala čas 57:55, když střelu Ondřeje Slováčka za záda brněnského brankáře pohotově doklepl Lukáš Finsterle a v hale za Lužánkami propuklo zelenožluté veselí. „Jestliže pár minut před koncem prohráváte 1:2, není to jednoduché. Jsem nadšený, že se v klucích vzala síla vyrovnat. Myslím, že jsme prostě chtěli o kousek víc,“ zamýšlel se hráč s číslovkou 56 na dresu.

Věřil, že se v prodloužení přikloní štěstí na stranu Vsetína. Valaši hráli v nastaveném čase přesilovku, ale i přes solidní střelecké pokusy ji nevyužili. Na řadu tak přišly nájezdy, ve kterých celek z Lapače příliš úspěchy neslaví - a i páteční třetí semifinále na vlastním ledě po penaltách ztratil.

V neděli byl Vsetín při této ruské ruletě znovu pod tlakem. Boček totiž v páté sérii vymíchal Hromadu a nájezd proměnil. Na druhé straně se k puku postavil Jan Kolařík. Pokud by neproměnil, stáli by vsetínští fanoušci frontu na páté semifinále. Jenže hrdina valašských ochozů se nemýlil a vyrovnal.

Kvůli těmto chvílím hokej hrajeme

Rozhodující moment přišel v sedmé sérii, kdy Hromada senzačně vychytal Dominika Piskoře, a následně René Kajaba nájezd s rutinou proměnil. Bylo vymalováno, Vsetín ovládl semifinálovou sérii 3:1 na zápasy a mohl slavit.

„Nájezdy nám dlouho nešly, ale nemohli jsme v nich prohrávat donekonečna. Dnes jsem tomu věřil a mám strašnou radost, že se na nás ukázala trochu i zkušenost. Už nejsme zelenáči, dokážeme zabrat v těžkých chvílích,“ sypal ze sebe strážce vsetínské svatyně. „Mně osobně i ostatním klukům obrovsky pomohla zkušenost z loňského play-off. Měli jsme sebevědomí, věřili jsme si. Víme, že hokej hrát umíme, i když je kolikrát o štěstí.“

Hráči dostali po nočním návratu na Vsetín krátké volno. Už brzy se ale začnou připravovat na svého finálového soupeře, kterým je Frýdek-Místek. První zápas je na programu v pátek ve Slezsku.

„Doposud jsme stále byli favority a čekalo se od nás, že vyhrajeme a postoupíme dál. Teď favorité nebudeme, což nám možná vyhovuje. Uvidíme, co bude,“ uvažoval pětadvacetiletý hráč, který si užívá současnou euforii. „Kvůli tomu hokej hrajeme. Zápasy play-off jsou za odměnu, je to velký zážitek. Jsem rád, že se podruhé v kariéře můžu podívat do druholigového finále.“