Dali jsme jim dost ochutnat moravské hry, říká spokojeně Jan Vašenka

Helena Hegeďová • 18.01.2019

„Naštěstí jsme všechna naše vyloučení zvládli, přečkali jsme je,“ ulevilo se po zápase autorovi jedné přesilovkové branky, „do budoucna bychom takové chyby měli vynulovat, úplně vynechat,“ uvědomuje si sedmnáctiletý útočník Jan Vašenka. Ten nakonec nezůstal jen u jedné branky v počtení výhodě, ale přidal ještě další dvě při vyrovnaném počtu hráčů. „Vždycky tomu předcházela výborná nahrávka do brejku,“ odhaluje klíč k úspěchu. Autor hattricku však nereflektuje pouze právě odehraný zápas, ale mimo jiné reaguje i na měsíc starý výrok soupeře Přemysla Svobody.

Honzo, hrál Litvínov tak, jak jste očekávali?
Věděli jsme, že jsou to dobří bruslaři a jsou velmi rychlí. Hrou dopředu nás ale nijak nepřekvapili. Víceméně jsme věděli, do čeho jdeme a byli jsme na ně dobře připraveni.

S Litvínovem jste hrávali i loňskou sezónu, je tady vidět nějaký rozdíl ve hře?
Hra je velmi podobná. Tím, že věkové kategorie zůstaly, tak i ti hráči jsou většinou stejní. Ten tým se nijak nezměnil, takže to byl podobný zápas jako ty minulý rok.

Po první třetině jste vedli o dva góly, jaké to je proti takovému soupeři?
Bylo to pro nás velmi důležité, protože jsme se od toho mohli v podstatě odrazit. Hned ze začátku jsme měli dva tresty, dvě oslabení, která jsme naštěstí přečkali bez gólu. Následně nám to tam naštěstí padlo.

Celkově se na začátku zápasu hodně vylučovalo. Ovlivnilo to nějak obraz hry?
Určitě ano, ale nám to nijak nepomohlo. Naštěstí jsme všechna naše vyloučení zvládli, přečkali jsme je. Myslím si ale, že byla zbytečná. Do budoucna bychom takové chyby měli vynulovat, úplně vynechat. Co se týče tohohle, tak se určitě zlepšit. Jinak si ale myslím, že to byla jedna z mála chyb, kterou jsme za celý zápas předvedli.

Soupeř ale snížil, změnila se nějak jeho hra? Jak byly podle vás rozloženy síly na ledě?
Oni kousali, furt se tlačili dopředu a byli nepříjemní. Hráli poměrně dost do těla a byli rychlí, ale myslím si, že ty góly padly jenom z našich chyb. Opravdu nepředvedli nic takového, že by nás přehrávali nebo byli výrazně lepší.

Zmiňoval jste rychlost, často se stalo, že litvínovský hráč prokličkoval vaší obranou. Co se dalo změnit?
Musíme si na to dávat pozor, u nich doma v Litvínově to bylo to samé. Ujížděli nám takhle neustále. Těžko říct, musíme to rozebrat, nejlépe u videa, abychom to viděli a abychom věděli jak to zlepšit.

„Nechci urazit týmy z Moravy, ale třeba Vsetín mi nepřišel moc dobrý. Kdyby byl u nás ve skupině, neměl by šanci a dostával by hodně.“

litvínovský útočník Přemysl Svoboda v rozhovoru pro hokej.cz

Změnilo se něco v momentě, kdy už jste nastříleli góly a dostali jste se do vysokého vedení?
Hodně to z náš opadlo. Litvínov je druhý v tabulce a Morava podle nich nesplňuje požadavky, kritéria na toto odvětví soutěže, tuto vrchní skupinu. Nicméně v posledních třech zápasech se třemi moravskými týmy dostali skoro 20 gólů. Tímto bych chtěl pozdravit hlavně Přemka, našeho internetového hrdinu, který si s námi nakonec ani nebyl schopný podat ruku. To mě u něho zklamalo.

V týmu soupeře to byl právě Svoboda, kdo se dvakrát prosadil. Myslíte, že byl víc namotivovaný?
Já si myslím, že jsme jemu i celému týmu dali dost ochutnat moravské hry a tak nějak jsme mu to i znepříjemnili. Dobře jsme věděli, do čeho jdeme. Byli jsme na něj upozorňováni už před zápasem a myslím si, že jsme mu to dobře okořenili.

Vy sám jste dneska vstřelil tři góly z individuálních akcí, co byste ke svému výkonu řekl?
Tak individuální šance to víceméně byly, ale vždycky tomu předcházela výborná nahrávka do brejku. To bylo to, co nám chybělo ve spoustě zápasů. Ta finální nahrávka. My si to totiž často nejsme schopni dát ve středním pásmu na metr. No a po těch nahrávkách jsem naštěstí konečně prolomil tu moji trochu smůlu v zakončení, co se samostatných nájezdů týče, a padlo mi to tam.

V prodloužení se vám nepodařilo získat bonusový bod, kde byla chyba?
To byla škoda. My jsme tam špatně prostřídali, oni nám následně ujeli dva na jednoho. Myslím, že já jsem tam dobrusloval, ale už jsem to nestihl. Následně Jindra z Litvínova proměnil krásnou střelou do vinklu do protisměru gólmana. To už se pak nedalo zachránit.

Čeká váš zápas s Plzní. Co očekáváte a jaký je vlastně Plzeň soupeř?
Je to určitě jeden z nejlepších soupeřů mezi těmi, s kterými máme teď možnost hrát. Musíme se na to znovu připravit. Teď parádní tři body proti Litvínovu, ale zítra je nový den, nová zápas a my se znovu musíme soustředit hlavně na náš výkon. Musíme začít tam, kde jsme dneska skončili, tedy u výborné práce ve hře dopředu, a co nejvíc toho zlepšit ve hře dozadu. Totiž ty chyby, které jsme dneska nabídli soupeři, by se nám zítra nemusely vyplatit.

V minulém vzájemném zápase jste ale Plzni nevstřelili ani branku. Bylo to ten den způsobeno třeba i složitým přesunem?
I to na to mělo vliv. Všichni jsme byli unavení, naspáno jsme měli maximálně pět hodin. To se určitě projevilo, ale i tak v tom zápase byli lepší a my bychom určitě chtěli udržet zítra nějaké bodíky tady doma