Dobrá sezona staršího dorostu. V čem tkvěl úspěch?

Helena Hegeďová • 09.04.2018

17.2.2017: Vsetínský starší dorost čeká rozhodující souboj. Téměř přímá bitva o život. V předposledním zápase sezóny přišla pro Valachy těžká zkouška, jejímž cílem zachránit na Lapači Extraligu. Vsacané se po většinu sezóny trápili, poprvé vyhráli až ve 14. kole… Toho dne však výhrou 4:3 v Kolíně postavili základy na další extraligovou sezónu.

V přípravě na letošní sezónu byli starší dorostenci stoprocentní.  O to studenější sprcha přišla první zářijový týden. 1:7 od Zlína, na domácím ledě proti Vítkovicím dokonce 1:10. Že by se historie opakovala? Pět hráčů současného kádru si pamatuje první zápas loňského roku, Vsacané tehdy padli 2:11 s Kometou Brno. 

Ani ve třetím kole s Havířovem to ještě nevyšlo a body bral Vsetín až doma, kdy se poprvé projevila valašská síla. Třinec poznal rodící se fenomén vsetínských přesilovek a jednoho specialistu na góly v oslabení. Pro Vsetín to znamenalo výhru 6:5 a první body v sezóně. Zlín s Vítkovicemi ale i nadále trápily a první výhry proti favoritovi se Vsetín dočkal 13.10., kdy porazil Zlín na jeho ledě 4:2.

Přelom října a listopadu byl na výhry ještě výživnější. Během jednoho víkendu a dvou domácích utkání si Vsetín poradil s Třincem 6:2 a se Zlínem 6:3. Další týden přinesl výhru v prodloužení nad favorizovanou Ostravou a skupina E začala být stále více vyrovnanou. Do konce zbývalo pár zápasu a nebylo jisté, zda si přímý postup do play-off vybojují týmy, od kterých se to očekává. Vždyť Havířov za Zlínem zaostal jen o čtyři body.

Nadstavbu začal Vsetín zaváháním proti Letňanům, které byly tou dobou na poslední příčce. Z Lapače však vezly dva body. Vsetín do druhé části soutěže vstoupil ze třetího místa, ale postupně se začal propadat. Zpátky mezi nejlepší mu pomohla série vítězství s příchodem nového roku, ještě předtím však potěšil početnou skupinu fanoušků, která zavítala na zápas SDO v rámci výzvy staršího dorostu v polovině prosince.

Valaši v sezóně porazili každého soupeře. Až na jednoho. Nad olomouckými kohouty ani jednou nezvítězili a možná také to se jim nakonec stalo osudným. Zápasy s vedoucím týmem skupiny zatarasily Vsetínu cestu do předkola, tu ale v posledním kole odklidily Třinec a Mladá Boleslav. Tyto dva celky porazily své soupeře, kteří Vsetín přímo ohrožovali. Vsacané se tak s notnou dávkou štěstí udrželi na čtvrté příčce.

Boj o play-off začal dobře, Valaši zvítězili nad Mladou Boleslaví v prodloužení. Recept na tohoto soupeře už dávno znali, čehož využili i v úplně posledním zápase sezóny. Mezi těmito zápasy ale žádná výhra nepřišla. Nezvítězili, jak už jsme naznačili, nad Olomoucí a ani nad Havířovem. Havířov byl nepříjemným soupeřem po celou sezónu a zápasy většinou končily pro Vsetín hodně smolně a těsně. Žlutozelení proti modrobílým uspěli jen jednou, když doma vyhráli 1:0. I v předkole se tato čísla objevila na světelné tabuli po konci zápasu. V Havířově to však bylo v poměru 10:3 pro domácí AZet. Nakonec to byla Olomouc, a právě Havířov, kdo si vzal jízdenky do play-off.

I přesto to ale byla pro Vsetín velmi úspěšná sezóna.

A které rozhodující faktory nás nejvíce zaujaly?

Elitní formace

Doslova. Půček – Matiaško – Klímek, Jenáček s Ondračkou v obraně. První lajna vsetínské staršího dorostu ukázala záda všem ostatním a stala se nejlepší v lize. Dohromady nastřílela 105 branek, což jsou téměř tři čtvrtiny všech vsetínských gólů. No a není tedy divu, že sezónu zakončili Valaši se dvěma hráči v čele bodování extraligy. Nejlepší střelec Vsetína Michal Matiaško se bilancí 2+1 v posledním utkání vyhoupl na 2. místo bodování ligy se svým konečným součtem 31+38. Od začátku play-off uběhlo již více než 14 dní, blíží se závěrečný turnaj soutěže a bodově se prosazují také hvězdy týmů v nižší skupině. Na počet odehraných zápasů už ale prvenství za 26+47 nikdo nevezme Romanu Půčkovi, který v průběhu sezóny převzal ocenění pro nejlepšího staršího dorostence měsíce prosinec, ocitl se v nominaci na přípravný kemp reprezentace U18 a nastoupil také ke 4 zápasům WSM Ligy, kde si připsal body za 2 asistence. 

Jako první však seniorskou soutěž vyzkoušel ve 4. kole proti Přerovu Daniel Klímek, jenž v bodování ELSD uzavíral s 27+26 elitní desítku. Ve 40. kole odcestoval s A-týmem do Ústí nad Labem kapitán SDO, obránce Tomáš Ondračka. První obranná dvojice vsetínského staršího dorostu se nebála vyrazit také do útoku, což se odráží i na tom, že se stále drží na 2. a 3. místě bodování obránců. Proto nelze opomenout ani nejmladšího ze vsetínské pětice – Šimona Jenáčka, kterého bychom si pro jeho spolehlivou obrannou, ale i efektivní útočnou hru, dovolili zvolit nejlepším hráčem týmu. Jeho šikovnost v ofenzivě dokládá to, že ještě loni hrál na postu útočníka a jako mladší dorostenec dostal příležitost odehrát klíčové zápasy staršího dorostu o záchranu. Loni byla tato formace součástí zachraňujícího se týmu, nyní dostala mužstvo do předkola.

Smrtící přesilovky

Fanoušci vsetínského hokeje mají přesilovky na Lapači zafixované jako ne moc úspěšné, pokud však zavítali na zápasy SDO, čekalo je příjemné překvapení. Po celou sezónu se procenta úspěšnosti pohybovala vysoko a při přesilovkové formě na konci nadstavby se blížila k 28 %. K takovým číslům se nedostaly ani týmy z lepší skupiny, včetně dominantního Salzburgu. Úspěšnost rakouských přesilovek se ve druhé části soutěže totiž dostala na 24,58 %. Ta vsetínská se po konci v soutěži zastavila na rovných 25 %, což značí využití každé čtvrté přesilovky a to i přes to, že se Valachům početní výhody v předkole nedařily. V zápasech mezi 14. lednem a 22. únorem totiž z 32 přesilových her využili 16, tedy přesně polovinu. Celkově vstřelil Vsetín ve výhodě 43 branek, na góly v rovnovážném stavu připadá zbylých 100. S devíti přesilovkovými zásahy byl nejlepším střelcem v početní výhodě Matiaško. Osm gólu v přesilovce si připsali Jenáček s Půčkem, o dva méně pak Klímek. Kožený s Vašenkou a Lukačkou mají po dvou brankách; Ondračka, Lašák, Floriš, Petriska, Zetocha a Pernický po jedné.

Matiaškovy góly v oslabení

Michal Matiaško se stal nejlepším střelcem Vsetína. Ze svých 31 branek jich však při vyrovnaném počtu hráčů na ledě vstřelil „pouze“ 14. Devět zásahů v početní výhodě už jsme zmínili, takže kde je ten zbytek? V oslabení. Valaši se v početní nevýhodě ocitli celkem 165x, dostali 25 gólů a 14 jich vstřelili. Osm z nich putuje právě na konto Matiaška, na kterého si soupeři museli dát ve vlastní přesilovce opravdu pozor. Pokud se ovšem zrovna nejednalo o jeden z dvanácti případů, kdy na trestné lavici seděla vsetínská devítka.

Talent v brankovišti

Jedničkou v bráně se stal Viktor Chrástecký, který byl z dřívějších let zvyklý spíše na pozici druhého brankáře. Své role se zmocnil výborně a v klíčových chvílích podržel tým tak, jak se od něj očekávalo. Zaujalo nás však jiné jméno. Jakub Málek patřil mezi největší opory vsetínského mladšího dorostu a neztratil se ani o kategorii výš. Kroměřížský odchovanec nastoupil v Extralize staršího dorostu do deseti utkání, v nichž si připsal 345 úspěšných zákroků proti 375 střelám a dvě čistá konta. Jeho výkony byly pro tým oživením a v defenzivně hraných utkáních, která byla postavena především na výkonech gólmanů, dotáhl Vsetín k vítězství. Namátkou můžeme zmínit například domácí únorový zápas proti Mladé Boleslavi, ve kterém padaly branky až ve třetí třetině.