Druhá část Extraligy staršího dorostu vrcholí, Vsetín hájí čtvrté místo

Helena Hegeďová • 01.02.2018

Starší dorostenci mají před sebou poslední čtyři kola nadstavby, respektive tři zápasy, jelikož v posledním kole této části soutěže vychází na Vsetín volný los. Tento pátek se SDO představí doma proti Mladé Boleslavi, v neděli pak vyjede na Vysočinu, konkrétně do Žďáru nad Sázavou. Valaši hájí čtvrté místo, které by jim zaručilo možnost poprat se o play-off.

Ve středu byla na programu extraligové skupiny O umístění dohrávka mezi Olomoucí a Litvínovem, jež byla zajímavá i ze vsetínského pohledu. Celek z Hané si výhrou mohl upevnit postavení v čele tabulky, pokud by ovšem vyhráli černožlutí, dostali by se o bod před Vsetín. Zápas nakonec skončil 6:3 pro domácí Olomouc, která tak má na druhý Havířov náskok čtyř bodů. O další dva body méně má třetí Mladá Boleslav, na její příčku ztrácí Vsetín tři body. Pátý Litvínov má o dva body méně než Valaši a k tomu ještě zápas k dobru. Boj o místo v elitní čtveřici tedy není ani zdaleka u konce a Vsetínští se budou muset v nadcházejících třech duelech snažit získat všechny body.

Minulý zápas odehrál vsetínský tým v neděli, kdy po čtrnácti dnech opět zavítal na druhý konec republiky, tentokrát do Chomutova. V první třetině ukázali Valaši, kde je v této sezóně jejich silná stránka, a skórovali v přesilovce. Vyrovnaný zápas dostali ve druhé třetině na svou stranu domácí Piráti a hosté rázem prohrávali rozdílem jedné branky. Ve třetí třetině měl Vsetín mnoho šancí na vyrovnání, stejně tak i hosté na navýšení svého náskoku. I přes veškerou snahu obou celků už ale branka nepadla a Vsetín odjížděl domů bez bodu a s nejtěsnější možnou porážkou.

První příčky tabulky kanadského bodování Vsetína patří první formaci, která v počtu bodů konkuruje i hráčům ze druhé skupiny nadstavby, ve které bojují týmy o pořadí v play-off. K trojici Roman Půček (21+39), Michal Matiaško (24+29), Daniel Klímek (20+20) se v poslední době svými ofenzivními příspěvky přidává také druhé lajna ve složení Jan Vašenka (7+14), Ján Petriska (9+8), který se zasloužil o jediný přesný zásah Vsetína v minulém utkání, a Martin Baďura (2+7). Mezi obránci pak v dosavadním průběhu sezóny nasbíral nejvíce bodů kapitán Tomáš Ondračka (9+18), jemuž byla přiznána první trefa Vsetína v pátečním zápase s Havířovem poté, co si kotouč do Štipčákovy branky tečoval vlastní hráč. Nejvíce byl však v domácím zápase minulého týdne vidět Marco Lukačka (2+4), který si v tomto utkání po zásluze připsal druhý gól v sezóně.

Co se týče týmových statistik, neustále roste úspěšnost vsetínských přesilovek. Ve 139 přesilových hrách se Valaši ve druhé části soutěže prosadili 35x a s 25,18% jsou v početních výhodách suverénně nejlepší. Vsetín se ale nemusí bát ani oslabení, to jejich je mezi soupeři druhé nejlepší a, stejně jako Litvínov, vsítili v početní nevýhodě jedenáct branek. Zajímavostí je, že tabulku procentuální úspěšnosti oslabení vede Mladá Boleslav, se kterou se Vsetín střetne v pátek. Jak tedy dopadne souboj "nejlepší přesilovky vs. nejlepší oslabení"?

Zápas: 2.2. Vsetín – Mladá Boleslav 17:45

Tým z Mladé Boleslavi se po celou dobu druhé části soutěže drží na předních příčkách. Nejprve tabulku vedl. Když se na něj bodově dotáhla Olomouc, začaly boje o první příčku. Po dlouhou dobu stály celky na prvních dvou místech bok po boku, ale když se dva perou, třetí se směje. Do party se přidal Havířov a nenápadně se dostal na druhou příčku, Bruslaři jsou tedy nyní „až“ třetí. Minulé vzájemné utkání Vsetína a Mladé Boleslavi se odehrálo v Čechách a Vsetín jel na zápas s tím, že se pokusí pokořit vedoucí celek. Domácí se bleskově po startu duelu dostali do vedení. Valaši se snažili, ale nepřálo jim štěstí v zakončení. Devět minut před koncem navýšila Boleslav svůj náskok, o čtyři minuty později ještě snižoval Klímek, ale bodu už se Vsetín nedočkal.

Zápas minulého kola odehráli Středočeši právě proti jednomu ze svých největších rivalů ve skupině, Olomouci. Hrálo se v Mladé Boleslavi a domácí chtěli odčinit porážku 0:3, kterou schytali na olomouckém ledě uprostřed prosince. Nutno říct, že se jim to povedlo dokonale. První třetina ještě byla z pohledu skóre klidná, druhé dějství ale ovládli Bruslaři čtyřmi brankami a po konci utkání svítilo na tabuli skóre 8:2. Dokáží Vsetínští, jejichž obrana nepatří k nejlepším, odolat rozjeté mladoboleslavské ofenzivě?

Kanadské bodování vede v Mladé Boleslavi Jakub Šípek (13+10), zároveň je také nejlepším střelcem svého týmu. Za ním je v produktivitě obránce Samuel Dotter (10+11) a elitním nahrávačem je s dvanácti asistencemi Andrej Moravčík (5+12). Jedničkou v brankovišti je David Mašek (92,66%).

Zápas: 4.2. Žďár nad Sázavou – Vsetín 13:00

Poslední venkovní zápas druhé části soutěže odehrají Valaši na ledě Plamenů ze Žďáru, které jsou v tabulce osmé, a tak by měli být Valaši jasným favoritem. Jak jsme se však již několikrát přesvědčili, možné je vše. A zápas odehraný mezi těmito týmy na začátku prosince na Lapači přinesl taky zajímavou podívanou. I v tomto zápase padla do vsetínské sítě velmi rychlá branka a po vyrovnání dokázal soupeř opět odskočit. Ve druhé třetině se ale děly věci a po jejím konci bylo za stavu 4:4 vyravnáno. Po třetině, ve které bylo k vidění pět gólů, přišlo klidné třetí dějství a zápas musel do prodloužení. Ve druhé minutě nastaveného času rozhodl ve prospěch Vsetína Klímek.

Žďár nad Sázavou ovšem nepředvádí vyrovnané výsledky. Po výhře 6:1 nad celkem z pražských Letňan padl smolně 1:3 s Havířovem. A aby toho nebylo málo, o dva dny později odvážel z Chomutova debakl 0:8. V minulém týdnu si vybraly Plameny volné kolo, a tak se na ledové ploše představily pouze v pátek. Nad Mladou Boleslaví vyhrály 4:3 po prodloužení a mohou se tedy radovat ze skalpu jednoho z předních celků skupiny. V pátek, a tedy před nedělním zápasem se Vsetínem, je čeká odveta s Olomoucí, nad kterou již v nadstavbě vyhrály, což potvrzuje, že jsou opravdu nepříjemným soupeřem.

Tabulku produktvity vede s šestatřiceti body (12+23) Jaromír Pytlík, jenž už naskočil i ke čtyřem zápasům Tipsport extraligy v dresu Vítkovic. Krok v počtu kanadských bodů s ním drží kladenský odchovanec Martin Nagy (12+21). S výraznějším odstupem za nimi pak najdeme Luboše Dospěla (10+15) a Tobiáše Marguše (8+16). Nejproduktivnějším obráncem je s dvanácti body (4+8) Daniel Poizl, který také rozhodl v prodloužení utkání s Bruslaři. Do nejvíce zápasů zasáhl gólman Jan Radosta (91,19%), brankářskou dvojkou je Jiří Novotný (89,50%).

Sestavy v minulém kole:
Vsetín:Chrástecký – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Fojtášek, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Vašenka – Lukačka, Pernický.
Mladá Boleslav: Mašek – Novotný, Sýkora, Dotter (C), M. Houška, Červenka (A), Imlauf – Zajíček, Simon, Novák, Moucha, Čermák (A), V. Houška, Jindra, Grim, Jelínek.
Žďár nad Sázavou: Radosta – J. Čermák, Klodner, Poizl, Macek, Grauer, Budín – Konečný, Dospěl, Vlk, Malenovský, M. Jindra, Kuluris, Marguš, Nagy, Gergeľ, Vašíček.