Hráči se v testech zlepšili, pochvaluje si přípravu Tomáš Frolo. Co říká o přednáškách či ledu?

Redakce • 08.07.2022

S koncem druhého červencového týdne završili hokejisté VHK ROBE Vsetín suchou část přípravy na novou sezonu. Osmitýdenní dril prokládali plaváním či fotbalovými zápasy, navíc absolvovali odborné přednášky. Nyní dostanou krátké volno, následovat bude kombinace suché fáze a ledu. „Máme několik variant, jak tréninky na ledě nastavíme,“ prozrazuje kondiční trenér vsetínských hokejistů Tomáš Frolo.

Jak se za suchou fází letní přípravy ohlížíte?
Trénovali jsme dohromady osm týdnů. Odmakali jsme to, co jsme si naplánovali. Nikdo se vážně nezranil. Jen Adam Hořanský si ve volnu na kole zlomil klíční kost, ale to neovlivníte. Vít Jonák je po operaci, měl problém ještě z uplynulé sezony. Musí zapracovat na rekonvalescenci, aby bylo jeho koleno v pořádku, až přijde na led. Na výstupních testech se hráči zlepšili, takže v tomto ohledu za mě panuje spokojenost.

Jaký měla příprava vývoj?
Když to rozdělím na posilovnu a kondici, tak v posilovně jsme šli nejprve cestou více opakování s lehčími vahami, na konci to bylo o velkých vahách a méně opakování. Cviky jsme dělali maximálně dynamicky, proto bylo opakování méně. Co se týče kardia, nejprve je objem práce větší, následně se například sprintuje do deseti vteřin.

Zařadil jste do letošní přípravy nějakou novinku?
Dělali jsme více vzpěračských věcí. Vždycky se objeví něco nového, například když narazíte na zajímavý cvik. Samozřejmě i já se stále učím. Snažím se nové poznatky do trénování vkládat. Sport se neustále vyvíjí a kondiční trenér musí jít s dobou. Je to o celoživotním vzdělávání se a učení.

Čím byly specifické středy?
Středy jsme měli rehabilitační. Chodili jsme na bazén, namísto běhání jsme hrávali fotbal. Přípravu jsme si také zpestřili přednáškami. Adam Švehla nám ukázal, jak správně udělat dřep a provést mrtvý tah. Člověk si kolikrát myslí, že to umí, ale rádi jsme se nechali poučit od mistra Evropy. Zase to některým otevřelo oči, co všechno musí člověk sledovat a na co musí dávat pozor. Byli jsme z toho nadšení a moc si přednášku pochvalovali.

Zrovna dřep provádí spousta lidí nevědomky špatně, že?
To nedokážu posoudit, ale je pravda, že je velmi důležité s tím začít už od dětí. Špatné návyky se odstraňují daleko déle, než když se to člověk naučí coby nepopsaný papír rovnou správně. Protože trénuji i děti, vidím, jaký je to někdy problém. Děti pak provádí cvik špatně a může se jim přihodit nějaké zranění. Věřím, že se to zlepší.

Další přednášku pro vás uspořádala kondiční trenérka a lektorka Hana Bubníková…
Hanka to vzala spíše z obecnějšího hlediska. Udělala nám přednášku pro hráče od dorostu po muže a pak pro nižší kategorie a jejich rodiče. Naznačila jim, jak by se děti měly či neměly stravovat, jak správně rehabilitovat. Nebo že není potřeba neustále jezdit po kempech a drtit jenom hokej. Vývoj v sobě musí mít i určitý kompenzační prvek. Tato přednáška byla rovněž velice přínosná.

Jak zapadli do tréninkového procesu noví hráči?
Myslím si, že úplně v pohodě. Jako vždycky, když přijde nový hráč. Nezaznamenal jsem žádný problém nebo nějaké neshody. Naše rodinná atmosféra vyhovuje většinou všem, hráči věděli, do čeho jdou.

A jak bude vypadat váš další program?
Nyní hráči dostanou krátké volno a individuální doporučení, jak se doma udržovat. Jsou profesionálové, je to na nich. Společně se setkáme v druhé polovině července. Máme několik variant, jak nastavíme tréninky na ledě. Ty budeme každodenně kombinovat se suchou přípravou. Prioritou v této druhé části už ale bude led. Než bude k dispozici na Lapači, budeme od 26. července dojíždět do Brumova-Bylnice. Následně budeme trénovat na ledě našeho stadionu.