Ice Breakers #2 – Selhání na konci třetiny, horší týmový výkon

Radek Bařina, Kristýna Guricová • 28.02.2008

V s e t í n - Po juniorech mají za sebou první kolo play-off i vsetínští dorostenci. Na rozdíl od svých starších kolegů však nedokázali dovést své domácí utkání k vítěznému konci a libereckým Bílým Tygrům podlehli vysoko 3:8, přestože ještě v polovině utkání svítil na ukazateli stav 2:2. Stejně jako včera i dnes jsme se v naší rubrice „Ice Breakers“ rozhodli zaměřit se na nejdůležitější okamžiky dnešního utkání a co nejvíce vám je přiblížit.

1. Závěr druhé třetiny

Byť vsetínští mladíci nebyli lepším týmem, až do 37. minuty se jim dařilo držet krok i vyrovnané skóre. Bohužel, závěrečná čtyřminutovka druhé třetiny nenapravitelně otřásla s domácími vyhlídkami na úspěch. Vše načalo lehké Hromadovo zaváhání a Vaškova dorážka takřka zpoza brány. O minutu později vyškolili hosté zaspavší obranu Valachů krásnou kombinací a když těsně před koncem třetiny propálil Hromadu Bulíř, bylo s domácími zle a z tohoto těžkého KO se už, až do konce zápasu, vzpamatovat nedokázali.

To, že tragický závěr třetiny de facto rozhodl 1. osmifinálový zápas potvrzuje svými slovy i Jakub Pořický: „Utkání rozhodla určitě druhá třetina, kdy jsme v rozmezí tří minut, dostali 3 góly - to se pak těžko dotahuje“.

2. Rozdíl ve výkonech týmů

Až příliš chyb vytvořili domácí hráči během zápasu. Obránci často propadali na útočné modré čáře, hráči předvedli spoustu nepřesných kombinací a z některých divokých rozehrávek, zejména v obranném pásmu, se nejspíš trenérům dělaly mžitky před očima. Ani v útočném pásmu si nevedli o mnoho lépe, jen výjimečně se dostávali až do zakončení a většina jejich útoků tak končila v rozích hřiště. Hráči prohrávali většinu soubojů o puk a byť jim rozhodně nelze upřít snahu a bojovnost, s tolika nedostatky se utkání v play-off vyhrává jen těžko. Tím spíše, že hosté předvedli mnohem kompaktnější výkon a své vlastní minely omezili na minimum.

Ze všech nejvýstižněji to vyjádřil kapitán týmu Tomáš Vávra: „Dnešní zápas byl z naší strany naprosto hrozný. Nehráli jsme jako tým, byli jsme všude pozdě, takhle se prostě play-off v žádném případě hrát nedá“, uvedla vsetínská opora a bez servítek pokračovala „každý si na ledě hrál co chtěl, nikdo nedodržoval to, co jsme si řekli před zápasem. Jeden vedle druhého bychom teď měli jít do sebe a zamyslet se nad tím, co jsme dnes na ledě předvedli.“, dokončil svůj plamenný projev domácí kapitán.

3. Osobnosti ledu

Velkou devízou hostů a jedním z významných faktorů zápasu byl skvělý výkon dvojice tygříků Martin Vašek a Michal Bulíř. Vždy když bylo tato dvojka na ledě, hrozilo vsetínské straně pernamentní nebezpečí. Bulíř svou tvrdou ranou otevřel skóre zápasu, v poslední minutě druhé třetiny zakončil smrtící čtyřminutovku hostů a v poslední části hry už se spokojil pouze se smrtícími přihrávkami na svého parťáka z útoku.

Martin Vašek se sice rozjížděl pomaleji, v závěru dorazil nalomené Valachy svými brankami z 57. respektive 59. minuty. Připočteme-li k tomu ještě důležitou branku z minuty 37., máme tady Vaškův hattrick. Bulíř ke svým dvěma brankám a dalším mnoha střeleckým pokusům, přidal navíc dvě skvostné asistence a se 4 body se stal nejproduktivnějším hráčem na ledové ploše.

4. Výkon domácích opor

Zmiňovali jsme se již o tahounech hostujícího týmu, měli bychom tedy zaměřit svou pozornost i na hráče, kteří měli plnit stejnou roli i v týmu z Valašska. Bohužel, téměř nikdo z předpokládaných tahounů nepředvedl nic víc, než jen průměrný výkon. Přísnější měřítko na dnešní výkon by tak v domácím dresu snesli snad jen Pořický s Vávrou, kteří jako jedni z mála pravidelněji ohrožovali branku Tygrů.

„Dostali jsme puk rychle do třetiny a přihrávka z rohu se odrazila až ke mně. Z otočky jsem do toho praštil a jen jsem se to snažil nasměrovat po zemi k levé tyčce a naštěstí mi to i vyšlo“, popsal svůj gól Tomáš Vávra, jedním dechem však dodal: „mé body z dneška mě však ani v nejmenším netěší. Mnohem raděj bych byl, kdybychom vyhráli, byť třeba 1:0 po vlastním gólu.“

5. Jak to bude v Liberci?

Přetěžký úkol teď ponesou na svých bedrech vsetínští dorostenci. Budou-li si chtít prodloužit sezónu, musí v Liberci bezpodmínečně vyhrát páteční i sobotní zápas. Byť ovšem nejsou jejich šance příliš velké, beznadějná situace to pro ně není. Dorostenci podávali venku po většinu sezóny kvalitní výkony a hlavně v první polovině základní části vozili body ze soupeřových kluzišť poměrně pravidelně. Navíc hra ze zabezpečené obrany na rychlé protiútoky by Vsetínu rozhodně měla sedět více než hra do plných.

O tom, že dorostenci rozhodně neházejí flintu do žita, nejlépe svědčí opět slova Tomáše Vávry: „Do utkání v Liberci prostě musíme dát všechno. Musíme hrát ne na 100 ale na 200 %, musíme hrát jako tým, doplňovat se, lépe kombinovat a střílet. V pátek nás čeká nejdůležitější zápas sezóny, musíme do něj dát úplně všechno a dřít tak, až budeme padat na hubu!“, uzavřel vsetínský kapitán.