Jackovy zápisky #5 - Porážky? Kluci se nemají za co stydět

Václav Trávníček • 26.10.2011

Smolný víkend mají za sebou starší dorostenci Vsetína. Tradiční dvoukolo se vloženým pondělím utkáním rozrostlo na porci tří zápasů, které Valaši museli odehrát v improvizované sestavě. Družinu kouče Luboše Jenáčka kosí zranění a ač zelenožlutí po bodech sahali, všechna tři utkání nakonec prohráli. Ve čtvrtek podlehli Kometě Brno 3:7, v sobotu se museli sklonit před Vítkovicemi 5:6 a v pondělí ztratili zápas s Třincem 3:4. „Nebyli jsme horším týmem a kluci se nemají za co stydět. Hráli na hranici svých možností,“ shrnul tři uplynulá utkání trenér Jenáček v pátém díle Jackových zápisků.

Zápas s Brnem? Rozhodlo pět minut ve druhé třetině

S Kometou Brno to byl divoký zápas. Velmi rychle jsme šli dvěma přesilovkovými brankami Kamila Šiafutdinova do vedení. V té chvíli, a vlastně celou první třetinu, jsme hráli velmi dobře. Soupeře jsme přehrávali. V poslední době nás ale provází dělání chyb. Ostatně o nich hokej je, jinak by zápasy končily 0:0. Soupeř se dostal dvakrát do pásma. Jedenkrát se trefil tak šťastně, že puk skončil po nějakých odrazech v brance. Druhý gól Komety? Nahozený kotouč od modré, do kterého náš obránce instinktivně strčil ruku. Střela, která by jinak skončila vzadu na plexiskle, byla rázem na ledě mezi kruhy. Tam se zase odrazila k hráči Komety, který se trefil a vyrovnal. Pro nás to byla studená sprcha, do kabiny jsme odcházeli za stavu 2:2.

Druhá třetina se nám totálně nepovedla. Soupeř dobře bruslil, začal nás přehrávat. Martin Kohout ve středním pásmu předržel střídání, byl na ledě dýl. A pak ve snaze získat kotouč udělal faul. Byli jsme v oslabení a tímto vyloučením šli do tří. Brno se situací naložilo nejlépe, jak mohlo. Kometa se trefila při přesilovce 5 na 3 i v početní výhodě 5 na 4. Během jedné minuty to bylo rázem 2:4. Za chvíli přidal soupeř gól z brejku na 2:5 a utkání bylo během pěti minut někde úplně jinde, než jsme ho chtěli mít. Neměli jsme už sílu na zvrat. 3:7 vypadá jednoznačně, ale rozhodla jej pětiminutovka ve druhé části. Když mělo Brno takový náskok, hrálo v klidu a prokazovalo své individuální technické kvality a už si náskok nenechalo vzít.

Kluci cítili, že ten den na Vítkovice mají

Ve značně zdecimované sestavě jsme v sobotu odjížděli do Vítkovic. Zůstali nám tři obránci základní sestavy, z toho Honza Ščotka je mladší dorostenec. Z obránců ročníku 1994 nám nezbyl ani jeden. Zůstali pouze Pepa Zuzaník, Žaba Žabčík a Michal Hryciow. Museli jsme přibrat Ivo Svozílka, který to měl velmi těžké, protože v neděli jel potom s mladším dorostem do Poruby. Museli jsme tedy alespoň z Roberta Neuwirtha udělat obránce. Zápas ve Vítkovicích byl z naší strany velmi dobře sehraný. Měli jsme příkladně nasazení, hráli jsme obětavě. Měli jsme i pár povedených hokejových momentů. Prohrávali jsme sice 1:0, ale po pěkné akci jsme Pepou Zuzaníkem vyrovnali. Tak i první třetina skončila. Ve druhé části Vítkovice odskočily na 4:1. Naše obrana byla přetížená, hráli jsme na pět beků a kluci toho měli plné zuby.

Nicméně jsme se zmobilizovali. Nechtěli jsme to zabalit, bojovali jsme dál. Ze dvou nenápadných akci jsme snížili na 4:3. Na konci druhé tetiny propálil brankáře Vítkovic Zbyněk Žabčík a bylo to 4:4. Za takovéhoto stavu jsme šli do kabiny. Kluci byli nabuzení. Jako první jsme mohli vzít suverénovi soutěže body. Kluci cítili, že na Vítkovice ten den mají.

Věděli jsme, že na nás vletí. Vítkovice měly prvních pět minut ve třetí části velký tlak, který jsme ale ustáli. Jako bychom se znovu nadechli a od 9. do 15. minuty jsme měli zase my tlak, který vyvrcholil gólem Martina Kohouta. Dokonali jsme obrat na 4:5. Bylo šest minut do konce, takže jsme hodně věřili tomu, že z Ostravy neodjedeme s prázdnou. Jak hrál ale Pepa Zuzaník dobře, měl pak hluché střídání. Dvakrát ztratil kotouč, pak zpoza brány vjel gólmanovi Mirkovi Svobodovi do brankoviště. Nějak si tam nerozuměli a byl z toho zbytečný gól v naší síti. Vítkovice vycítily šanci a hned další minutu jsme dostali rozdílový gól na 6:5. Nahozený puk trefil baseballovým úderem vítkovický hráč, čímž strhl vedení na stranu Ostravanů a ač jsme v posledních minutách zkoušeli vyrovnat, už to nešlo. Neměli jsme tolik sil. Je to obrovská škoda, kluci si za výkon na hranici možností zasloužili vzít Vítkovicím alespoň jeden bod. Nemají se za co stydět.

Proti Třinci jsme znovu nebyli horším týmem

Pondělní duel s Třincem se mi hodnotí těžce, protože si myslím, že jsme znovu nebyli horším týmem. Opět jsme nastoupili v improvizované sestavě, Robert Neuwirth musel opět nastoupit na pozici obránce, Pepa Zuzaník kvůli trestům nemohl do utkání zasáhnout, Vojta Vašíček nastoupil do utkání bezprostředně po nemoci, Ivo Svozílek měl za sebou ještě nedělní zápas s mladím dorostem… Měli jsme vlastně jenom dva obránce, kteří s námi začínali na začátku sezóny. Zápas jsme rozehráli dobře, ale soupeř dvěma brankami v závěru druhé třetiny výsledek otočil. Ve třetí dvacetiminutovce přidal ještě jeden gól a i když jsme se snažili vyrovnat, podařilo se nám už jen snížit na 3:4. Je to škoda, myslím si, že jsme nebyli horším týmem. Třinec má ale technicky vyspělé mužstvo s velmi dobrými individualitami.

Další těžcí soupeři: Zlín a Olomouc

Ve čtvrtek nás čeká derby se Zlínem, v sobotu utkání s Olomoucí. Zase jde o dva velmi dobré mančafty. Zlín měl ze začátku problémy, měl na marodce šest sedm hráčů. Ti se teď ale uzdravili a Berani se rozjeli. Jejich mančaft je našlápnutý, takže to u nich bude velmi těžké. Navíc jde o derby, čili se na nás Zlín určitě dobře připraví. Už nás letos dvakrát porazil. Pojedeme tam se snahou něco uhrát. To samé v sobotu s Olomoucí. Bude to však strašně těžké. Únava se kumuluje tím, že hrajeme na pár lidí, navíc máme za sebou vložený pondělní zápas s Třincem. Bude to páté utkání během devíti dnů.

Snad se dáme nějakým způsobem dohromady, i když ta zranění v našem mužstvu jsou spíše dlouhodobého rázu. Alespoň se nám však do sestavy vrátí Pepa Zuzaník. Nějak to poskládáme. Chceme být oběma soupeřům důstojným protivníkem.

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #4 - Vyplatilo se nám stažení sestavy na jedenáct hráčů (18.10.2011)
Jackovy zápisky #3 – Musíme odbourat návyky z nižších kategorií. Proti Třinci se to už částečně povedlo (4.10.2011)
Jackovy zápisky #2 – Duel s Havířovem rozhodla první pětka (26.9.2011)
Jackovy zápisky #1 – Musíme být trpěliví a zlepšovat se (13.9.2011)