Je to týmový sport a určitě to nevisí jen na nás, říká Vít Jonák

Josef Kutěj • 25.11.2018

Spolu se spoluhráči z druhé vsetínské formace řídil debakl jihlavské Dukly. Sám se pod utkání podepsal dvěma přesnými zásahy a jednou asistencí. "Je to paráda tady hrát, se spoluhráči, ve městě, před takovou kulisou, to pak mnohdy jde vše skoro samo, dost nám to pomáhá" hodnotí své působení na Vsetíně Vít Jonák.

Utkání proti Dukle před kamerami ČT, jak jste jejich přítomnost vnímali? Připravovali jste se na jejich přítomnost nějak zvláštně?
O přímém přenosu jsme věděli hodně dopředu. V kabině jsme si řekli, abychom z toho nebyli zbytečně nervózní, abychom hráli s klidem a to co chceme hrát a myslím si, že se nám to podařilo na jedničku.

Samotné utkání, kdy jste si připsal tři kanadské body hodnotíte jak?
Utkání se muselo líbit každému fanouškovi hokeje. Hráli jsme přesně to co jsme si řekli, a co jsme chtěli. Zkrátka k ničemu jsme Duklu nepouštěli. Až na pár okamžiků ve třetí třetině, kdy jsme měli zbytečné vyloučení, a pak oslabení 5 na 3, kdy jsme jim nechali šanci korigovat a oni ji využili. Jinak jsme celé utkání kontrolovali a bylo v naši režii.

První třetinu jste Jihlavu přestříleli 12:4, nepřipadalo vám, že právě na Jihlavu padla deka z přenosu?
Je možné, že z toho byli nervózní. Již první utkání před kamerami prohráli, a i dnes si myslím, že to nebyla ta Jihlava, se kterou jsem vždy hrával. Je v náš prospěch, že přijeli trochu rozklepaní, ale na druhou stranu si myslím, že jsme hráli výborný hokej a to rozhodlo.

První utkání v Jihlavě jste vyhráli 2:1, kdy jste utkání otočili během 30 sekund. Nepřipadá vám, že proti Jihlavě jako byste uměli lépe bránit?
V Jihlavě to byl úplně jiný zápas. Tam jsme měli velký kus štěstí a dobojovali jsme to až do konce. Dnes to byl pravý opak. I když jsme vedli 2:0 po první třetině, tak jsme stále měli v hlavách jak umíme i s takovýmto vedením naložit, takže jsme si na to dávali bacha a tu druhou třetinu jsme zmákli skvěle a Jihlavu k ničemu nepustili.

Co bylo proti Dukle jinak? V předchozích utkáních jste právě za stavu 2:0 zažívali krušné chvíle.
Já nevím. Těžko říct. Dnes jsme nedělali hloupé chyby oproti těm utkáním, kdy jsme ztráceli. V těch utkáních jakoby jsme si mysleli, že za stavu 2:0 se již nemůže nic stát. Že se to samo uhraje do konce. Ale jak jsme mohli vidět, samo se nic nedohraje, a i výsledek 2:0 neznamená, že člověk vyhrál. Člověk nikdy nevyhrál zápas v první třetině a je třeba vždy hrát až do závěrečného hvizdu jako v Porubě.

Jakoby právě proti Jihlavě přišla motivace a celý tým ukázal perfektní týmový výkon. Velké množství zblokovaných střel, vyhraných soubojů, čím to?
Dnes to byla velká zásluha atmosféry co tady byla. To každého vyhecuje na 100%, a pak to taky tak vypadalo. Bojovali jsme jeden za druhého, padali do střel a to jde poznat i na výsledku a bylo to poznat i na naší hře.

Podařilo se vám 2x skórovat, jak byste tyto situace popsal?
První gól jsme založili rychlý protiútok. Jeli jsme 3 na 2, rychle jsme si vyměnili puk na modré čáře a Kube Teper to dával na Kondora (Luboš Rob) a ten mi to prostrčil bekhendem bekovi pod hokejkou a já jsem zkusil vystřelit nad lapačku na vzdálenější tyč a naštěstí to tam zapadlo. Druhý gól Peter Mikuš vyhodil perfektně puk na Kondora, a pak jsem viděl, že jedeme 2 na 1 a on mi to skvěle naservíroval, a pak přišlo trošku štěstíčko, kdy gólman zaškobrtl a já jsem již střílel na vzdálenější tyč a padlo to tam.

Od půlky utkání se tempo hry trochu vytratilo, a pak přibyly opět i zbytečná vyloučení. Jak to vidíte vy?
Jak říkáte, něco jsme si k tomu řekli po zápase v kabině, že prostě tam bylo spoustu zbytečných vyloučení, a to hlavně v útočném pásmu. Oslabení nás pak stálo síly a být to jiné utkání mohlo by nás tohle mrzet, protože místo toho, abychom si to hlídali, hráli naši hru, tak prostě tam bylo fakt hodně faulů, které byly hodně zbytečné.

Trochu odbočme od utkání, jak hodnotíte své dosavadní působení na Vsetíně?
Jenom pozitivně. Perfektně jsme si sedli v lajně s Kondorem a Tondou Pechancem a je jen třeba abychom v tom pokračovali i dál a fungovalo nám to celou sezónu, aby se nám vyhýbaly zranění a špatné věci. A vůbec na Vsetíně je to celkově skvělé. Pro mě je to skvělý zážitek před tím publikem hrát a moc si to užívám.

Nedobírají si vás spoluhráči? Přece jen vaše formace sbírá více bodů jako zbytek týmu.
Občas v šatně proběhne nějaký vtípek, ale v rámci mezí (směje se). Ale vidíme, že i když se tolik nedaří nám, přijdou jiný kluci a vezmou to za nás. Je to týmový sport a určitě to nevisí jen na nás. Jsme super parta a hrajeme to všichni spolu a srdcem.

Nyní vás čeká utkání na Slávii. Občas se Vsetínu stávalo, že když v jednom utkání nastřílel více branek v dalších utkáních se střelecky trápil. Jak na to, aby se to neopakovalo?
Zasypat je střelami tak jako dnes Jihlavu. Být aktivní v pohybu. Z toho pak plynou ty věci, že jsme první na kotouči, můžeme dorážet a jít třeba do přečíslení. Na to navázat i na Slávii, to bylo to co nás dnes postavilo do pozice jakou jsme celé utkání drželi. Je pravda, že to bude úplně jiné utkání jako než jsme viděli dnes proti Dukle a nebude to tam nic jednoduchého.