Jsem rád, že to napočtvrté vyšlo, říká o první nule mezi muži Jakub Málek

Redakce • 04.03.2021

Zápas s Ústím nad Labem v rámci 32. kola Chance ligy si bude Jakub Málek už pamatovat asi do konce života. Osmnáctiletý brankář Vsetína si mezi muži poprvé připsal čisté konto. „Cítil jsem se ve velké pohodě. Popravdě jsem ani nemyslel, že bych inkasoval,“ přiznává rodák z Kroměříže. Valaši během utkání vsítili hostům pouze jedinou branku a čité konto talentovaného Málka bylo klíčové pro tři vybojované body. „Jsem za to rád, ale nyní je důležité play-off,“ krotí euforii Jakub Málek.

Kdy jste se dozvěděl, že nastoupíte proti Ústí nad Labem?
Dozvěděl jsem se to v pondělí od trenéra gólmanů.

Jak funguje nasazování gólmanů na zápasy?
Blíží se konec základní část a trenéři chtěli, abych ještě něco odchytal. Nastoupil jsem tak v Benátkách a nyní doma proti Ústí. Myslím, že se mi utkání vydařila. V Kadani by měl nastoupit zase Gábič a už to nejspíš dochytá.

Je nějaký rozdíl v přípravě gólmanů a hráčů na zápas?
S trenérem gólmanů se díváme na přesilovky a nájezdy soupeře. Trenér nám řekne co a jak který hráč dělá. Před zápasem mají hráči s kondičním trenérem svou přípravu. My gólmani cvičíme většinou s míčky, abychom se rozchytali.

Byl mezi hráči Slovanu někdo, na koho jste si musel dávat větší pozor?
Oni během přesilovek střílí ze všech pozic a před bránou mají nebezpečného Michala Trávníčka nebo Protasenju. Spíš jsem musel aktivně hledat puky. Sám osobně jsem se ale na dva zmiňované připravoval, protože jsou to velcí chlapi a neustále jdou do branky.

Jak se brankář cítí, když na něj bruslí hráč parametrů Protasenji?
Není to moc příjemné (smích). Brankáři jsou na to zvyklí. Jel na mě i Jaromír Jágr, který je také obrovský. Anatolij Protasenja je tím známý, protože na Vsetíně hrál a známe se z tréninků. Nebylo to jednoduché, ale naštěstí se neprosadil.

Je pro brankáře psychicky náročné držet čisté konto za stavu 1:0?
Většinou to náročné je. V zápase s Ústím jsem byl ale v klidu. Cítil jsem se ve velké pohodě a popravdě jsem si ani nemyslel, že bych inkasoval. Neměl jsem takové předtuchy, jak občas mám.

Byl v zápase moment, kdy jste se nejvíce zapotil?
Ve druhé třetině. Slovan měl přesilovky a několikrát jeli dva na jednoho. Jinak těch vyložených šancí naštěstí moc nebylo.

Už v minulých zápasech jste měl nakročeno k čistému kontu, ale nakonec to nevyšlo. Měl jste to v hlavě?
Každý gólman to v hlavě má. Měl jsem to v hlavě s Kadaní, nevyšlo to. Pak ve Vrchlabí, v Benátkách, ale vždy jsem o to na konci přišel. Napočtvrté už to konečně vyšlo. Bez výborné práce kluků přede mnou bych to nezvládl.

První nula za muže. Symbolicky jste položil bránu na zem po zápase. Sešlo se hodně gratulací?
Rodiče mi hnedka psali po zápase, že výborný výkon. Přišlo i spousty zpráv od kamarádů, takže jsem všem pomalu odepisoval. Co se týče zavírání brány, tak máme s Davidem Sachrem takový zvyk už od juniorky. Není to úplně rituál, ale děláme to spolu.

Má pro vás první nula za muže nějaký speciální význam?
Myslím si, že to v ničem speciální není. Je to samozřejmě první nula v seniorském hokeji, což mě velice těší a jsem za to rád. Není to ale tak, že bych si to v sobě pořád opakoval. Zkrátka se jede dál a důležité je nyní play-off.

Blíží se vrchol sezony. Mění se tím pro vás i něco v přípravě?
Už nebudeme moc dělat posilovnu, ale spíše půjdeme cvičit do rychlosti. Zkrátka všechno pilovat, ať jsme na zápasy čerství a máme hodně síly.

Jaká je spolupráce s Davidem Gábou?
Spolupracuje se s ním výborně. Je to skvělý parťák. Vždy se vzájemné podporujeme, ať už chytá on nebo já, aby náš výkon v bráně byl co nejlepší. Jsme myslím velcí kamarádi a tak by to vždy mělo být. Když jsou gólmani skvělí kamarádi jako já, David Gába a David Sachr, tak to dělá také ten výkon. Pokud jsou brankáři, kteří si to mezi sebou nepřejí, nedělá to dobrotu.

Aktuálně dle statistik má Vsetín nejspíš nejlepší brankářskou dvojici…
Někde jsem četl, že Gábič je nejlepší gólman Chance ligy. Šel jsem se tedy podívat na statistiky a zjistil jsem, že jsme na tom dobře a trochu mě to i překvapilo. Jsem za to rád, že se nám daří a to nejen gólmanům. Pokud nám to vydrží i do play-off bude to jenom dobře.

Těšíte se na první play-off mezi muži?
Těším se hodně. Zažil jsem dvě play-off v juniorech a nyní v Chance lize mezi muži. Moc se těším a doufám, že se dostaneme co nejdál.

Vyhlížíte i startovní pozici v bráně při zápasech play-off?
Když se zadaří, tak se snad do nějakého zápasu podívám. Pokud bude chytat Gábič, tak mu budu přát, aby se mu vše povedlo.