Junioři se chystají na poslední utkání před Vánoci, zápas dorostu je odložen

Helena Hegeďová • 17.12.2018

Juniorská nadstavba pokračuje i týden před Vánoci a tentokrát nebudou muset Vsetínští cestovat daleko. Ve středu totiž zavítají do Třince a v sobotu do Vítkovic, kam už se vydali v základní části. Poslední odehrané zápasy s těmito soupeři byly pro zelenožluté klíčové z hlediska postupu a také dobře odehrané. Uvidíme tedy, zda dokáže vsetínská juniorka na tyto výsledky navázat. Původně se mělo v tomto týdnu odehrát i utkání dorostu v Olomouci, to je však z důvodu poruchy chladícího zařízení odloženo na leden.

Vsetínští junioři zapsali uplynulý pátek výhru v prodloužení nad Kometou Brno. Po zisku dvou bodů jsou Valaši na předposledním místě tabulky, a to se čtyřmi body. Stejný bodový zisk mají na kontě i poslední České Budějovice, o dva body více má pak právě Kometa.

Vsetínu se v utkání nepovedla první třetina, vše ale dokázali dohnat v následujících minutách zápasu a před 945 diváky na zimním stadionu otočili vývoj utkání z 0:1 na 2:1. „Díky fanouškům, kteří přišli, jsme se stávali lepší a lepší,“ komentoval důležitý faktor utkání i trenér Petr Fojtů. Vedení si domácí drželi až do 55. minuty, kdy se trefil hostující Minárik. „Pokazili jsme posledních šest minut, kdy jsme to měli držet. Zase jsme dostali laciný gól, když jsme nebyli důrazní před bránou,“ litoval po zápase obránce Martin Lašák.

Martin Lašák byl také tím, kdo zápas v poslední minutě prodloužení rozhodl střelou do prázdné brány, kterou by podle jeho slov „dal z našeho týmu asi každý“. Pro člena druhé obranné formace to byl první gól v sezóně, který přidal na konto ke svým pěti asistencím. Post nejproduktivnějšího obránce si nyní drží Šimon Jenáček s 19 body za 7 branek a 12 asistencí. Na čele produktivity útočníku pak stále najdeme duo Daniel Klímek (10+18), Lukáš Frydrych (14+13). Proti Kometě se prosadil také centr první útočné formace Lukáš Jindra (13+7).

Na juniory čekají známí soupeři. K utkání s Třincem a Vítkovicemi zve Martin Kožený

Uplynulý týden
Očekávaní od zápasu s Kometou Brno – soupeř, fanoušci – Co se týče Komety, tak jsme proti nim hráli první zápas a očekávání to asi splnilo. Mohlo to dopadnout lépe, kdybychom to těch šest minut před koncem zahráli jinak. Ne, že bychom je podcenili, ale měli jsme to uhrát lépe a vyhrát alespoň za tři body. Fanoušci byli parádní. Ukázali, jak jsou skvělí, a jsem rád, že tady udělali takovou atmosféru, jako bývá na mužích.

Co nás čeká?
Známí soupeři Třinec a Vítkovice – Určitě nám pomůže to, že už jsme s nimi nějaké ty zápasy odehráli. Víme, jak zhruba hrají, jak na ně, co si k nim můžeme a nemůžeme dovolit, že mají dobré přesilovky a podobně. Bude to jiné než třeba teď proti Kometě, se kterou hrajeme poprvé. S nimi hrajeme už popáté, takže to bude opravdu o něčem jiném. Budeme tam hrát víc s přehledem, protože budeme vědět, co asi máme čekat.

Vzkaz fanouškům: Budeme se snažit, abychom tento týden vyhráli v obou zápasech za 3 nebo nejlépe i za 4 body. A také bych fanouškům rád vzkázal, že umí vytvořit neskutečnou atmosféru a byl bych moc rád, kdyby na naše domácí utkání chodili pořád. Hraje se pak úplně jinak. Je to pro nás podpora, motivace, je to úplně o něčem jiném, když jsou tady s námi. Mohli by takhle chodit na každý zápas, pak bychom určitě pořád vyhrávali.

Zápas: 19. 12. Třinec – Vsetín 18:00

Vzájemné zápasy v sezóně:
21. 9. Vsetín – Třinec 4:5
6. 10. Třinec – Vsetín 2:5
2. 11. Vsetín – Třinec 2:5
24. 11. Třinec – Vsetín 1:4

Soupeři už na sebe narazili v základní skupině a jejich bilance ze vzájemných zápasů je vyrovnaná. Vsetín i Třinec mají ze 4 zápasů po 2 výhrách. Ten poslední vyšel lépe Valachům, kteří si navíc vítězstvím zajistili postup do play-off. Kromě vidiny vyřazovacích bojů mohli nalézt motivaci také v předchozím vzájemném utkání, ve kterém po druhé třetině vedli 2:0 a nakonec odcházeli po výsledku 2:5 se sklopenou hlavou.

Oceláři postupovali do nadstavby z druhého místa skupiny D a nyní se po pěti zápasech drží na místě čtvrtém. Po nepovedeném úvodu se Spartou totiž přišly tři výhry, a to proti Pardubicím (4:2), Českým Budějovicím (5:2) a také proti Salzburgu (4:3). V posledním zápase ale přišla studená sprcha. V tradičním derby s Vítkovicemi podlehl Třinec těsně 4:5. Získal pak alespoň bod v doplňkových samostatných nájezdech.

Forvardem s nejvíce kanadskými body je v třineckém celku Filip Indrst (6+20), jenž je následován nejen kapitánem Markem Havránkem (7+16), ale také Matoušem Čmielem (9+13) nebo nejlepším střelcem Nicem Geidlem (12+9). Bodově daleko od této čtveřice nemá ani Jakub Michálek, obránce s devatenácti body za 8 gólů a 11 asistencí. Jedná se také o nejvylučovanějšího hráče týmu. Jedničkou v brance Ocelářů je s úspěšností 91,61% Štěpán Švehlák. Záda mu kryje Radek Ochman, případně Nick Malík, jenž chytá převážně za prvoligový Frýdek-Místek.

Zápas: 22. 12. Vítkovice – Vsetín 13:00

15. 9. Vítkovice – Vsetín 9:1
5. 10. Vsetín – Vítkovice 3:10
27. 10. Vítkovice – Vsetín 6:5p
23. 11. Vsetín – Vítkovice 4:3

Poslední předvánoční duel se odehraje na ledě Vítkovic. Ty jsou v tabulce o jedno místo za Třincem. S tím si však Vítkovice poradily, naopak podlehly třeba Salzburgu nebo Spartě. Zvítězili naopak také nad Českými Budějovicemi a Pardubicemi. Před utkáním se Vsetínem si Ostravané zahrají ještě ve čtvrtek 20. 12. na domácím ledě s Kometou Brno. Vzájemná utkání Vsetína s Vítkovicemi se zkraje sezóny zdála býti jasnou záležitostí, když Ostrava svého soka dvakrát přejela. Pak ale následovala remíza a nakonec vítězství Vsacanů, který bylo tím nejklíčovějším pro jejich postup.

Dominanta vítkovického útoku, která byla znát v základní části a je znát i teď, vynesla do popředí nejproduktivnější hráče ostravského týmu, kteří během 25 zápasů dokázali nasbírat opravdu úctyhodný počet bodů. Řadíme mezi ně bezpochyby Petra Fridricha (19+24) a Jakuba Lewandowského (16+19). Stejně vstřelených branek jako Fridrich pak má Jan Bernovský (19+12), který se o své třetí místo v tabulce produktivity dělí s Viktorem Konečným (15+16). Zvláštní kapitolou je v případě Vítkovic bodování obránců. První je s šestadvaceti body Marcel Kunc (5+21). Dominik Věntus, druhý v pořadí, má body 4 (2+2).

Sestavy z minulého kola:

Vsetín: Málek – Jenáček, Ondračka, Lašák, Zeman, Pernický, Kožený – Frydrych, Jindra, Klímek – Veselý, Petriska, Vašenka – Pospíšil, Frimel, Krupa – Zetocha.

Třinec: Švehlák – Radzienciak, Krzak, Bulava, Konderla, Michálek, Homola – Havránek, Krč, Tománek, Indrst, Pastor, Wardas, Geidl, Raška, Čmiel, Plandor, Matěj, Macháček.

Vítkovice: Mrázek – Kunc, Bílý, Smolka, Smička, Zapletal, Cubo, Věntus – Konečný, Fridrich, Tvrdý, Krška, Lednický, Pytlík, Lewandowski, Beránek, Mrva, Potočný, Ivan.