Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Každé vítězství s Přerovem bude cenné, říká před čtvrteční odvetou Josef Mikeš

Václav Trávníček • 13.08.2008

V s e t í n – Kromě modré helmy, ve které kroužil po ledě, jej ještě něco odlišovalo. To, že společně s brankářem Lukášem Plškem patřil k nejlepším hráčům Vsetína. Útočník Josef Mikeš zařídil v přípravném duelu s ambiciózním Přerovem dvě branky. Jednu sám vstřelil, druhou přichystal pro spoluhráče Kořístku. „V přípravě není důležité to, že vyhrajete, ale způsob, jakým jste k vítězství došli. Hlavní je dát hře nějaký řád a snažit se,“ odmítal chválu devětadvacetiletý forvard. Dokáží jeho spoluhráči porazit Přerov i ve čtvrteční odvetě?

FOTOGRAFIE Z UTKÁNÍ PROTI PŘEROVU NAJDETE VE FOTOGALERII

Podle tvého výkonu proti Přerovu soudím, že to s angažmá ve Vsetíně myslíš opravdu vážně. Pletu se?
Poslední zápas jsem tady odehrál v sezóně 2000/2001, ale ve Vsetíně bydlím, cítím se tu doma. Měli jsme těžkou přípravu a nohy nám na první přátelák s Lučencem ještě nepustily. Řekli jsme si ale, že budeme hrát pro lidi, kteří byli ve Vsetíně rok bez hokeje. I kdybychom měli třeba prohrávat, budeme se snažit každý domácí zápas bojovat, hrát důrazně a hlavně srdíčkem. Druhá liga nemá takovou kvalitu jako extraliga, proto je to taky druhá liga. Ale nemyslím si, že by se v ní nemohl hrát dobrý hokej. Led je teď ještě špatný, nejde na něm moc ovládat kotouč. Sami jste viděli, že se puk topil v kalužích. Ale myslím si, že s průběhem času se technika vytříbí. Jsme před začátkem sezóny.

Jaké bylo utkání s Přerovem z pohledu Josefa Mikeše?
Vstoupili jsme do něj s respektem. Ze svého působení v Olomouci znám některé kluky, kteří teď hrají za Přerov. Jde o hráče, co by mohli klidně hrát o soutěž výš. A právě kluby jako Přerov nebo Šumperk mají polovinu mužstva složenou z profesionálů, takže si mohou dovolit dvoufázové tréninky. Mají skvělého trenéra Becka, který jim dal výbornou letní přípravu. Zápas podle toho taky vypadal.

Ze zápasu sis odnesl dva kanadské body. Nejprve jsi vsítil branku na 2:1, po tvé přihrávce před odkrytou klec dal Kořístka na 3:2. Co bylo důležitější?
V přípravě není důležité to, že vyhrajete, ale způsob, jakým jste k vítězství došli. Hlavní je dát hře nějaký řád a snažit se. Dnes nám skvěle zachytal Lukáš Plšek, v obraně jsme měli tři kluky z juniorky, kteří ukázali, že na tu soutěž mají. Přestože jsem byl před zápasem skeptický, ukázalo se, že můžeme měřit síly i s týmy, které mají ambice hrát na špici ligy.

Utkání bylo vyrovnané, zlomilo se až ve chvíli, kdy penaltu proměnil matador Josef Štraub. Věřili jste, že nájezd promění?
Jasně, Pepa je zkušeňák. Je to takový ten typ hráče, který nemusí jít celý zápas vidět, ale přijde šedesátá minuta, bude to 2:2 a on dá rozhodující branku. Od toho tady ten kluk je. Navíc dokáže svojí přípravou motivovat kluky v kabině. Musím říct, že naše tvrdé tréninky zvládl ve svých letech s přehledem. Je to hráč, který svými zkušenostmi můžu mančaftu hodně dát. Vůbec jsme nepochybovali, že by tu penaltu neproměnil.

Nicméně v pětačtyřicáté minutě jsi za stavu 4:2 seděl společně s Tesaříkem na trestné lavici. Byly to velké nervy?
Věřil jsem, že už vyhrajeme. Plch se rozchytal a my byli na koni.

Co říkáš na diváckou kulisu? Fanoušků na letošní přípravu chodí více, než v době extraligy…
Je to samozřejmě super. Když přijdete na stadion, kde je deset lidí, bývá někdy těžké se motivovat. Ale líbí se mi, že po některých soubojích nebo zákrocích gólmana lidé nezůstávají v klidu. Že nejde o publikum, ale o skutečné fanoušky. Tady ve Vsetíně mají hokej lidé opravdu rádi. Věřím, že na nás budou chodit i v sezóně, dávají nám tím obrovskou podporu. Můžu jim slíbit, že budeme bojovat a hrát srdíčkem.

Bude toto platit na Přerov i ve čtvrteční odvetě?
Určitě. Půjdeme do toho jako do každého jiného zápasu. Je to příprava, ve které si člověk musí vyzkoušet herní varianty. S hodně klukama se vidíme poprvé, před utkáním s Přerovem jsme třeba nevěděli, jak se někteří junioři jmenují. Tým je zkrátka šitý horkou jehlou. Přesto musím smeknout před prací pana Jaškina a Pavelce, že dali do kupy takové mužstvo. Uvidíme jak to ve čtvrtek bude vypadat. V sezóně dokáží Přerovští hrát hodně fyzicky, dobře bruslí. Mají v sestavě šikovné hokejisty, například Ditricha. Jsou to hráči, kteří si v první lize dělají co chtějí. Když jsou ve druhé lize dobře zaplacení, mohou týmu pomoct klidně postoupit. Přerov bude hrát určitě nahoře a každé vítězství s nimi bude v sezóně velice cenné

Mluvil jsi o letní přípravě. Podařilo se dohnat skluz, který mančaft logicky nabral?
Jestliže sportujete, udržujete se. Ať jste fotbalista, hokejista, klidně amatér. Každý kdo dělá nějaký sport ví, že jakmile z toho třeba na měsíc vypadne, strašně těžko se do toho vrací zpátky. Takže se každý se individuálně připravuje, udržuje se. Poslední dobou jsme navíc měli společné tréninky, které byly fakt kvalitně udělané. Takže věřím, že se na sezónu připravíme dobře. Samozřejmě je to pro některé kluky složité, protože při hokeji ještě chodí do práce. A když třeba celý den něco rozvážíte autem a večer máte jít hrát hokej, není to sranda. Právě proto jsem rád, že to lidi ve Vsetíně chápou. Že ví, že je člověk po práci sedřený a přesto se pak snaží odevzdat na ledě všechno.

Mezi fanoušky panuje euforie, někteří z nich mluví o play off jako o hotové věci. Hráči, se kterými jsem mluvil, se naopak při prognózách nové sezóny drží spíše při zemi. Jaké jsou ambice nového Vsetína v letošním ročníku z tvého pohledu? Tedy pokud se dá soudit po dvou přípravných zápasech.
Na rovinu: gólman chytal proti Přerovu výborně, ale v takovéhle formě nemůže vydržet šestačtyřicet zápasů. Musíme se snažit hrát odzadu, i když to třeba není líbivé. Jasně, když hrajete doma, nechcete vyhazovat puky přes celé kluziště, to by pak divák znovu nepřišel. Ale prostě v mistrovských zápasech musíme hrát pozorně v obraně. Nesmíme dělat chyby, kterých jsme se třeba dneska dopustili. Ale je to o ledu a o tom, že ta herní lehkost ještě přijde. Mančafty, které mají na to aby zaplatily špičkové hokejisty, budou hrát nahoře. Tedy pokud nepřijde nějaká série zranění. My musíme spoléhat na to, že máme kvalitní juniorskou základnu a dát mladým příležitost. Je to pro ně škola, druhá liga není žádná podřadná soutěž. Věřím, že mančaft bude fungovat a že bychom mohli hrát střed tabulky. Určitě se budeme držet při zemi, ale rozhodně si nesmíme po prohraném utkání říkat, že je to v pohodě. Musíme jít zkrátka zápas od zápasu, snažit se a předvádět fanouškům co nejlepší hokej.