Konečně jsme udělali to, co chceme celou sezónu, říká s úsměvem Daniel Klímek

Helena Hegeďová • 17.02.2019

Vstřelil dva góly, v mnoha šancích útočil na hattrick. „Několikrát jsem mohl trochu přibrzdit a dělat, co jsem chtěl. Mohl jsem dát víc gólů, asi dvakrát jsem jel sám na bránu,“ popisuje své nepovedené šance kapitán juniorky Daniel Klímek. Na druhou stranu si však pochvaluje spolupráci s Šimonem Jenáčkem, která přinesla kromě gólu při hře 5 na 5 taky branku v prodloužení. „Druhý gól byla krásná kombinace v přesilovce, o které jsme si s Šimonem říkali, že by mohla vyjít.“

Danieli, jaký byl váš cíl proti Salcburku?
Náš cíl byl uhrát všechny možné body. Chtěli jsme se nahecovat více, než v předchozím zápase. Myslím, že se nám povedlo. Máme tři body, takže jsme spokojení.

Zápas s Českými Budějovicemi, který jste odehráli v pátek, se vám příliš nepovedl. Co bylo jinak?
Dali jsme první gól, což je pro nás hodně důležité. Oni rychle srovnali na 1:1, ale my jsme se potom dostali zpátky do vedení, když jsme využili přesilovku. Řekl bych, že v těch byl oproti minulému zápasu taky rozdíl. Proti Motoru jsme jich měli strašně moc a na to množství jsme jich využili jen pár. Myslím si, že jsme taky hráli jednodušeji, víc do obrany. V pátek jsme chtěli všichni útočit a bláznit dopředu. Stáhli jsme to, začali jsme střílet a vyšlo to.

Vy sám jste skóroval dvakrát, v jakých situacích to bylo?
Při prvním gólu tam byla neskutečná rána z první od Šimona Jenáčka. Abych řekl pravdu, tak jsem si kryl obličej, aby mě to netrefilo (směje se), dal jsem tam hokejku a až pak jsem viděl, že jsem to protečoval do brány. Druhý byla krásná kombinace v přesilovce, o které jsme si s Šimonem říkali, že by mohla vyjít. Nakonec to vyšlo, byli jsme za to rádi, vedli jsme 2:1.

Změnilo se tedy něco v přesilovkách?
Chtěli jsme nějakou změnu. Přemýšleli jsme, co bychom udělali. Myslím si, že postavení jsme měli prakticky pořád stejné, jenom jsme konečně udělali to, co chceme celou sezónu. No, a povedlo se nám to poprvé v únoru.

Jak to, že vám tam nepadla i třetí branka? Šance jste měl…
Chybělo tam malinko zručnosti a klidu na hokejce. Několikrát jsem mohl trochu přibrzdit a dělat, co jsem chtěl. Mohl jsem dát víc gólů, asi dvakrát jsem jel sám na bránu. Jednou jsem to zase dostal krásně od Toma Ondračky a bohužel jsem to nedal. Chtěl jsem dát hattrick… nevyšlo to, tak aspoň nemusím nic platit.

Jaký je herní styl Salcburku?
Hrají to jednoduše, krásně si to strkají a prostrkávají, jezdí hodně přečíslení, protože mají dobrý systém hry. My jsme proti nim takoví bojovníčci, nemáme tolik zručných hráčů, jako má Salcburk, a snažíme se proti nim hrát zase svůj systém. Vyšel nám a jsme za to rádi, hlavně teď před sérií důležitých zápasů je jen dobře, že se nám povedlo urvat body s takovým těžkým soupeřem.

Byl tento zápas podobný tomu, který jste odehráli v Rakousku?
V Salcburku byli podle mě zaskočeni tím, že jsme dali první gól. Teď to samé. Oni tam ale mají strašně šikovné hráče, o čemž jsme se mohli sami přesvědčit. Dali jsme první gól a řekli jsme si, že to chceme uhrát hlavně dozadu. No a s nimi to nic neudělalo, do minuty dali na 1:1 a pak nás zase tlačili. Byly to podobné zápasy.

Ve druhé třetině jste soupeře přehrávali, z čeho to plynulo?
Ve druhé třetině jsme měli tlak, dobře jsme prostřídali a zavařili jsme je tam. Od toho se pak odvíjelo těch šest sedm minut, během kterých jsme je vařili v pásmu. Bohužel z toho nepadl gól, ale trošku jsme je unavili a zvýšili si sebevědomí. Ukázalo se, že se s nimi dá úplně v pohodě hrát, to pro nás bylo důležité.

Nadstavbové prodloužení také přineslo hodně šancí, jak se hraje při takovém stylu hokeje?
Prodloužení tři na tři je už samo o sobě těžké a ještě k tomu s bruslivým Salcburkem je extrémně těžké. Myslím si, že jsme to zvládli. Párkrát nás tam zavřeli v pásmu, ale když z toho nedají gól, tak o tom zítra nebude nikdo vědět. To je prostě hokej tři na tři. Je to atraktivní po diváky, pro nás je to celkem náročné na fyzičku (směje se). Ale zvládli jsme to.

Co se stalo během nájezdů? Vy jste svůj ani nezakončil a nebyl jste sám…
Tak musím říct, že nájezdy se nám teda hodně nepovedly. O tom svém bych se nechtěl ani bavit, protože to bylo hodně strašné. Marcovi (Lukačkovi) to taky ujelo, ale naštěstí tam máme šikovné hráče, kteří to proměnili. Bohužel, Salcburk má taky šikovné hráče, a ti tam v rozhodujících chvílích vykoupali našeho gólmana. Z naší strany to byla tragédie.

Je něco, co byste teď udělal jinak?
Asi jsem měl střílet. Najel jsem si mezi kruhy, už jsem byl asi dva metry od gólmana a on strašně moc zajel, což mě trošku překvapilo. Pak mi tam skočil puk a poslal jsem to do zadního mantinelu.

Ve druhé části soutěže už vám zbývají dva zápasy, které odehrajete venku. Jak důležité jsou?
Můžeme si udělat lepší postavení ve skupině, pokud uhrajeme pár bodů. Nemusíme být dvanácti a pak bychom mohli teoreticky chytnout lehčího soupeře. Bohužel jsou tady v té skupině všichni těžcí, takže to si člověk moc nevybere, s kým bude hrát. Jedeme se tam naladit na další část soutěže, hrát dobrý hokej a snažit se urvat nějaké body.

Co očekáváte od skupiny „O účast v play-off“?
Bude to náročné, zápasy budou hodně vyhecované, všechny týmy si tam stáhnou to nejlepší, co mají, aby mohly hrát play-off. My bohužel nikoho stáhnout nemůžeme, takže budeme hrát pořád se stejným týmem. Musíme se o to porvat, všichni tady chceme play-off, když už jsme tak blízko. Uvidíme, jak se nám to povede.