Konečný: Na soustředění budeme tvrdě trénovat, ale také si ho chceme užít

Lucie Krampotová • 09.02.2015

Hokejová sezóna je v plném proudu, ale trenér Lubomír Konečný již nyní organizuje letní soustředění pro ročníky 2002 a mladší. Akce bude probíhat od 5. do 10. července v Kravařích a kromě malých hokejistů je letos určena i dětem hrajícím fotbal. „Na rozdíl od klasických tréninků v sezóně, kdy jsou zápasy a není prostor hráčům vysvětlovat některé věci až tak podrobně, se jim na soustředění mohou trenéři věnovat mnohem více,“ přibližuje Konečný záměr soustředění.

Je toto soustředění novinkou, nebo jde o zajetou akci?
Jedná se o druhý ročník soustředění, které se snažím organizovat. Minulý ročník proběhl v Brumově-Bylnici, ten byl cíleně zaměřen na mládež z VHK. Prvotní myšlenka letošního ročníku byla zorganizovat tuto akci souběžně i pro fotbalisty. Podařilo se mi domluvit s Romanem Kučerňákem, který má na starost fotbalový camp, že tyto dvě sportovní aktivity spojíme dohromady. S tím, že se samozřejmě můžou zapojit i hráči z jiných měst, není to vyloženě jen pro Vsetínské.

Proč letos právě Kravaře?
V Brumově to bylo pěkné, ale z jistých zdrojů vím, že v Kravařích je jak hokejové, tak fotbalové prostředí velmi kvalitní. Jezdí tam trénovat mládežnické i mužské reprezentační výběry a sportovní využití je tam lepší než v Brumově. Chceme zkusit i jiné prostředí a vyzkoušet, jak to bude v Kravařích probíhat. Já doufám, že jsme se rozhodli správně.

Vy sám máte pod taktovkou mládež až po čtvrtou třídu. Jaké jsou podle vás stěžejní pilíře při trénování takto mladých hráčů a co navíc jim mohou přinést právě letošní Kravaře?
Nejdůležitější body těžko říct, těch faktorů je strašně moc. Dnešní doba je krutá na herní konzole, počítače a podobné věci, tudíž je trénování mladých kluků dost obtížné. Musíme je učit věci, které byly v dřívější době naprosto automatické. Za mých dob jsme si mimo tréninky hráli venku s hokejkami další čtyři hodiny denně. Dnes se všechno musí dohánět při trénincích a doporučení pro kluky je domlouvat se mezi sebou, sportovat na hřištích, dělat zkrátka něco navíc. Protože celkový pohyb a sportovní průprava jim chybí. A Kravaře, to je něco, kdy kluci mají týdenní sportovní soustředění zaměřené nejen na hokej a fotbal, ale i na celkovou průpravu, což jim určitě něco navíc dá.

Vyžadujete po vašich svěřencích účast, nebo to zcela přenecháváte v kompetenci jejich rodičů?
Nikoho nenutím, je to jakási nadstavba běžných tréninků v sezóně. V dnešní době je hokej, ať už v mládežnických kategoriích nebo na vrcholové úrovni, celoročním sportem. Čím více budou kluci ve sportovní aktivitě pokračovat i přes léto, tím lépe. Samozřejmě se snažím klukům říct a doporučit, aby se zúčastnili, ale nikoho nenutím. Někteří rodiče plánují v červenci dovolené, takže to nechávám čistě na nich. Jsem rád za každého, kdo přijede, ale jako podmínku to neberu.

Jak moc dětem týdenní intenzivka pomůže, nakolik se po jejím absolvování u hráčů projeví pokrok?
Dětí tam není moc, trenéři se mohou více soustředit na individuální dovednosti. Na rozdíl od klasických tréninků v sezóně, kdy jsou zápasy a není prostor dětem vysvětlovat některé věci až tak podrobně, se jim nyní trenéři mohou věnovat mnohem více, což je určitě přínosné.

Svou účast potvrdil i hokejový reprezentant Ondřej Němec. Jaká bude jeho úloha a s kým dalším budou mít mladí hráči možnost spolupracovat?
Ondrova syna trénuji v přípravce a soustředění se účastnil již minulý rok, kde nás ale jen navštívil. Letos se mu snad podaří uvolnit si alespoň dva dny, aby klukům mohl poradit do hokejového života a něco jim ukázat na ledě. Pro kluky je to přece jenom ikona vsetínského i reprezentačního hokeje. Novinkou je příslib účasti Adama Mikšovského. Ten vyučuje techniku bruslení, tudíž jsem ho poprosil, aby na jeden či dva dny přijel. Je to vsetínský hráč hrající druhou ligu, nyní je sice zraněný, ale přesto chodí pomáhat, trénuje, je zároveň i trenérem v HTA (Hockey Talent Academy). Toto bude pro kluky další změnou oproti normálním tréninkům.

Je ještě něco, co byste rád o této akci prozradil, třeba abyste mladé hokejisty navnadil?
Prozradit už toho moc nejde, spíš bych rád pozval všechny děti, které mají rády sport. Sice tam jedeme tvrdě trénovat a pracovat, ale jak doufám, tak si to i užít. Snad to pro všechny bude přijatelné, jak cenově, tak po sportovní stránce, a děti budou moci prožít prázdniny naplno.