Kouč Jurík: Příští týden uvidíme, jak dál s hráči, kteří jsou tu na zkoušku

Václav Trávníček • 07.08.2010

Během příštího týdne by měla vykrystalizovat sestava, s jakou půjde Valašský hokejový klub do dalších přípravných utkání. Po pátečním utkání s Hodonínem (2:6) to řekl vsetínský hlavní trenér Juraj Jurík. „V úterý proti Přerovu už navíc nastoupí obránce Farda,“ dodal Jurík, jehož svěřenci se musí popasovat s jalovou koncovkou - za první dvě přípravná utkání inkasovali dohromady deset branek a pouze dvě vstřelili. Obě přitom padly v pátek do hodonínské sítě.

Jak utkání s Hodonínem hodnotíte?
Trošičku se nám začíná ukazovat, že s problémem, který jsme měli v loňské sezóně, se budeme potýkat i letos. Mám na mysli proměňování šancí. Hodonín nám ukázal, jak se má realizovat přečíslení, zhodnotit šance, zakončit útok. V tomhle byl soupeř efektivnější a proto zaslouženě zvítězil. Ze začátku utkání jsme nehráli špatně, ale bohužel jsme nevyužili několik šancí. Je jasné, že to pak na mužstvo trošku dolehne. Dvě vstřelené branky na venkovním utkání, to je málo. Na to se nedá vyhrát.

Máte z té nízké produktivity týmu obavy?
Je třeba říct, že máme trochu specifickou přípravu, kdy musíme na led dojíždět mimo náš stadion a tak dále. Věřím, že jak začneme trénovat doma na Lapači, dostaneme se do pohody. Myslím si, že mužstvo sílu má. Teď jenom, aby si to celé sedlo a aby se nám probudili střelci. Zatím z toho ale paniku neděláme.

MAREK BADŽO. „Marek je technický hráč. Má šikovné ruce a hodí se do kombinace. Trošičku mi však u něj schází rychlost, tak uvidíme, jak se to vyvine,“ říká Jurík.

V pátek kromě střelců selhávala i obrana, je to tak?
Když se dostane šest branek, je lehké to svést jenom na obranu. Ale góly, které jsme inkasovali, padly po ztrátě puků našich útočníků. Místo toho, abychom šli do zakončení, jsme ztratili puk na modré čáře. Pátý a šestý gól, ty jsme dostali vyloženě kvůli přetížení. Točili jsme čtyři útoky a tři obrany, z toho přetížení pramenilo. Je samozřejmě třeba, aby si noví hráči s týmem sedli. Přesto tvrdím, že za útok i obranu je zodpovědná celá pětka. Nehledě na to, že jsme měli velké množství vyloučených…

Ano, když jde hráč na trestnou lavici poprvé už v 36. vteřině, je to pak složité.
Některé fauly jsou zbytečné, některé zkrátka vyplývají z nerozehranosti hráčů. Hokejisté si po dvou měsících zvykají na zápasy. Ale je pravda, že na tom budeme muset zapracovat, protože za dvě utkání jsme měli opravdu spoustu vyloučených. To nám pak rozbije celou hru. Když budeme hrát půl třetiny v oslabení, tak to utkání pro nás nemá přípravný prvek, protože se musíme jenom bránit.

Páteční duel měl nasazení, hodně se bojovalo a mnohé střety oscilovaly kolem hranice únosnosti. Čekal jste, že přípravný zápas bude tak vyhecovaný?
V Hodoníně mají menší kluziště, hráče to svádí samo, aby hráli agresivněji, dynamičtěji. Ale my je i tak tlačíme do toho, aby dohrávali souboje a hráli na hraně tvrdosti. Je třeba udělat pokrok oproti loňské sezóně. To jsme totiž byli až moc slušným a hodným mužstvem. Teď chceme přitvrdit a zároveň odbourat zbytečné fauly.

K tomu budete mít příležitost už v úterý na ledě Přerova. Plánujete nějak míchat sestavou nebo zkoušet jiné herní varianty?
Juniorka už začne trénovat, takže se tam někteří kluci vrátí. Během příštího týdne poskládáme kádr do čtyř pětek a ustálíme ho. Dva zápasy s Přerovem chceme odehrát s mužstvem, s jakým budeme nastupovat do dalších přátelských utkání. V dalším průběhu týdne se rozhodneme co a jak dál s hráči, kteří jsou u nás na zkoušku.

MICHAL RAPANT. „Trošičku bych od něj čekal větší přímočarost do brány. Je začátek sezóny, těžko se to hodnotí, ale zatím to vypadá, že si docela sedl do lajny k Danielu Vaňkovi a Robinu Ševčíkovi,“ tvrdí trenér Juraj Jurík.

Pojďme si je jednoho po druhém projít. Jaký dojem na vás za dosavadní dva zápasy udělal Michal Rapant?
Je to spíše techničtější hráč. Trošičku bych od něj čekal větší přímočarost do brány. Je začátek sezóny, těžko se to hodnotí, ale zatím to vypadá, že si docela sedl do lajny k Danielu Vaňkovi a Robinu Ševčíkovi.

Co Ondřej Martiník?
Můžeme vidět, že Ondra má velký fyzický fond. Je silný na puku. Akorát je škoda, že se zatím neprosadil střelecky, protože si v těch dvou zápasech vypracoval dost šancí.

Roman Vaněček?
Je to typ takového průbojnějšího hráče, pravák na pravém křídle. Na Romanovi se taky projevuje začátek sezóny. Přece jen patří ke starším hráčům a ti potřebují větší čas k tomu, aby se rozehráli. Po dvou přípravách a čtyřech trénincích se mi to těžko hodnotí.

Jak se vám jeví Marek Badžo?
Marek je technický hráč. Má šikovné ruce a hodí se do kombinace. Trošičku mi však u něj schází rychlost, tak uvidíme, jak se to vyvine.

A co mladík Radoslav Zelenka?
Mile nás překvapil! Na to, že je ročník 1989, odehrál oba zápasy dobře.

Stejně jako jiný mladý obránce, sedmnáctiletý kapitán loňského týmu starších dorostenců Tomáš Žabčík, viďte?
Přesně tak. Je to mladý kluk, neměl co ztratit a ty dva zápasy odehrál velmi dobře. Díky tomu víme, že v mládežnických kategoriích máme kam sáhnout, kdyby v A-týmu došlo k nějakým zraněním. Už v loňské sezóně jsme dali našim juniorům a dorostencům šanci a přesvědčili nás, že krátkodobý záskok jsou schopni zvládnout.

Jak vypadá situace s Fardou a Zavrtálkem?
Na pondělím tréninku by už oba měli být. Fardis už začal trénovat a v úterý naskočí do zápasu, tam není na co čekat. Vrt je po zranění, začal trénovat na suchu a uvidíme, jak to s ním bude příští týden vypadat. Momentálně ještě čeká na nové brusle.