Loučící se Libor Žilka hodnotí uplynulou sezónu na lavičce mladšího dorostu

Filip Bazala • 06.05.2011

Mladší dorostenci v letošní sezóně sahali až na ty nejvyšší místa. Nakonec jim pozbyly pouhé tři body na druhé místo, které by znamenalo postup na závěrečné mistrovství republiky. "Třetí místo je myslím vynikající výsledek, doufám že na něj mí nástupci v dalších sezónách navážou," řekl Libor Žilka, který se již příští sezónu na Vsetíně neobjeví. Loučící se trenér nám zhodnotil uplynulý ročník na lavičce mladšího dorostu a také celé své působení na Vsetíně.

Trenére sezóna je už je nějakou dobu za námi, jak ji hodnotíte?
Letní příprava i srpen byl tvrdý a náročný. Rozjezd do soutěže pomalejší, v polovině sezóny jsme šli herně i výkonnostně nahoru a poslední čtvrtinu jsme celé soutěži dominovali. Výsledky přinesla dobrá kondiční a herní připravenost družstva. Ve hře se začaly objevovat hokejové věci na kterých jsme hlavně na ledě celou sezónu pracovali. Třetí místo v ELIOD extralize MD je vynikající výsledek. Snad na něj nástupci v dalších sezonách navážou.

Zilka/
Libor Žilka o svém působení na Vsetíně
» Strávil jsem na Vsetíně 6 let. Dobře se mi tady pracovalo, jak s lidmi kolem hokeje, tak i s vedením klubu, s hráči a se všemi trenéry. Diváci na Vsetíně patří k nejlepším v republice. Mé vzpomínky na Vsetín budou vždy pozitivní a přeji všem hráčům, trenérům i vedení VHK hodně úspěchů do dalších sezon.

Začátek byl trochu rozpačitý, jednou jste vyhráli a podruhé zase ne. Hledali jste ještě trochu tu správnou notu?
Přesně tak. Poznávali jsme sílu ostatních družstev v lize, kvalitu extraligy a i sebe navzájem.

V průběhu sezóny vám také často pomáhalo i pár hráčů ze staršího dorostu. Byla to citelná změna v síle týmu?
Vždy když naskočili hráči ze staršího dorostu, tak hráli velmi dobře. Nikdy nic jen tak neodklouzali ani nepodcenili. Bodově se prosazovali, a proto byli pro nás posilami.

Po novém roce jste do zápasů naskočili ve velké formě a vytvořili jste šňůru jedenácti zápasů bez prohry. V čem tkvěl úspěch vašich výkonů?
Přesně jsme s Pepou poznali a otipovali hráče, věděli jsme, že trénujeme rozumné a správné věci. Udělali jsme o Vánocích mini soustředění a zpestření přípravy, jako například běžky atd. Dali jsme hráčům důvěru a prostor na ledě. Ve hře v plném počtu, přesilovkách i oslabeních. Pokud máte představu, vizi a slušný tým, který se s vaší filozofií ztotožní, tak výsledky se pak musí dostavit. Jen je otázka času, kdy to naskočí. A toto byl náš případ.

Mistrovství republiky vám nakonec uteklo po prohře 8:3 v Olomouci. Takto jste si ten zápas asi nepředstavovali?
Olomouci zápas bohužel pro nás vyloženě sedl. Již po prvních minutách jsem tušil, že to asi z naší strany nebude ono. Když na střídačce jako trenér stojíte spoustu let vždycky to vycítíte. Soupeř nás jednoznačně přehrával a valil se k nám jeden útok za druhým. Vzali jsme v první třetině za stavu 2:0 time-out, ale bohužel ani to nepomohlo a rozjetý Olomouc jsme nedokázali zastavit. V závěru jsme již jen kosmeticky upravili výsledek a korigovali třemi góly.

V brance jste měli reprezentačního gólmana Svobodu, ale když nastoupil Vlach ukázal, že je také výborným gólmanem, viďtě?
Ano je to tak. Oba gólmani chytali výborně.

Mladší dorostenci působili celou sezónu jako tým. Jak to vypadalo v kabině? Byly nějaké spory, nebo jste celou sezónu nemusel řešit žádné problémy?
Jako tým na ledě jsme byli perfektní. V kabině spory nastaly jiného charakteru, ne hokejové, my je vyřešili a situace se uklidnila. Myslím, že další problém nastal znovu po sezoně, ale my s Pepou už u týmu nebyli.

Když se nyní ohlédnete za touto sezónou, jsou tam nějaké okamžiky, kdy si teď říkáte, že byste to udělal jinak?
Nic bych neměnil. Jen nám někdy chyběli hráči a je malý zázrak, že jsme i v takovém počtu uhráli tento konečný výsledek. Protože ve 12 – 13 lidech se extraliga mladšího dorostu prostě hrát nedá.

Jak byste zhodnotil celou spolupráci s Josefem Štraubem, popř. i s Vlasťou Motlochem?
Perfektní a všechno pozitivní. My za celý rok mezi sebou neměli jediný problém. Vlasťa je perfektní manager, člověk kterého hokej baví a když je problém vždy ho vyřeší. Josef je trenér, který má bohaté zkušenosti z praxe jako hráč a dobře je přenáší do práce trenérské. Je srdcař, bojovník, nerad prohrává, cítí to tak, jako by sám byl v utkání na ledě. Myslím, že o něm ještě v souvislosti s hokejem uslyšíme. A třeba se ještě v některém klubu, nebo týmu potkáme.

Příští sezónu už na lavičce mladšího dorostu nenastoupíte. Chtěl byste něco vzkázat klukům, které jste celou sezónu vedl?
Nenastoupím a dostanou příležitost jiní trenéři. Já si dám buď pauzu nebo pokud budu trénovat, tak nejspíš v zahraničí – nabídky mám. Kluci ať dobře studují, hrají hokej, slouží jim zdraví a mají i kousek toho štěstí. Ať si najdou dobrou kamarádku, se kterou si budou rozumět a která bude fandit hokeji.

Jak byste celé to své působení na Vsetíně zrekapituloval?
Já strávil na Vsetíně 6 let. Velmi dobře se mi tady pracovalo, jak s lidmi kolem hokeje se pohybujícími, rodiči, vedením klubu, hráči, tak se všemi trenéry. Diváci na Vsetíně patří k nejlepším v republice. Mé vzpomínky na Vsetín budou vždy pozitivní a přeji všem hráčů, trenérům i vedení VHK hodně úspěchů do dalších sezón.

» Závěrem bych chtěl za sebe a celou vsetínskou redakci poděkovat panu Žilkovi za odvedenou práci na Vsetíně a popřát mu hodně štěstí, jak do dalších hokejových působení, tak i do těch mimo hokejových. (Filip Bazala)