Matěj Stříteský: Hokejový talent, matematik i rybář

Michal Kubáň, Aleš Koňařík • 24.02.2006

V s e t í n – Patnáct let a tři měsíce, to je věk nejmladšího hráče, který se letos v nejvyšší soutěži dostal na led. A stejně jako loni v případě Michaila Jaškina, získal tento primát hráč Vsetína. Obránce Matěj Stříteský, opora týmu dorostu i juniorů, člen reprezentačního týmu do šestnácti let je dalším z talentů vzešlých ze vsetínské mládežnické líhně. V extralize si poprvé zahrál na ledě Sparty. „Jediný pocit, který jsem z toho zápasu měl, byla nervozita. Ta naštěstí docela brzo spadla. Šlo mi hlavně o to, abych to utkání dohrál,“ říká Matěj Stříteský.

S bruslemi na nohou se talentovaný obránce doslova narodil. „Hokej jsem začal hrát od tří let, přivedl mě k němu táta,“ vzpomněl Stříteský. Hokej pro něj nekončil tréninkem či zápasem, na hřišti před domem piloval často s pomocí svého otce střelbu. Brankáře tehdy představovala hrubě vyřezaná deska opřená o oprýskanou konstrukci branky. „Doma stejně nebylo co na práci, raději jsem chtěl dělat něco navíc, abych trochu získal náskok před ostatními.“

Odmalička jsem hrával se staršími spoluhráči a díky tomu jsem nyní tam, kde jsem .
— O svých začátcích
Stříteský si svůj náskok drží dodnes. Věkem ještě hráč 9. třídy nastupuje stabilně za juniory, začátkem roku zažil sovu premiéru i v extralize. „Odmalička jsem hrával se staršími spoluhráči a díky tomu jsem nyní tam, kde jsem. Už o jednu sezónu dříve jsem byl v dorostu, takže jsem se na juniorku pomaličku připravil a nebyl to pro mne až takový skok,“ pokračuje mladík, který se přes svůj věk může pochlubit vpravdě extraligovými parametry: 180 cm, 80 kg. „Mamka prostě dobře vaří,“ směje se Matěj nad otázkou, jak ke svým centimetrům tak brzo přišel. „Ale asi už víc neporostu, možná přidám nějaký ten malý kousek.“

V nejvyšší soutěži debutoval v utkání proti Spartě, od začátku také naskočil v Kladně, na jehož ledě se Vsetín dočkal svého druhého vítězství na venkovním kluzišti. „Jediný pocit, který jsem z toho zápasu měl, byla nervozita. Ta naštěstí docela brzo spadla. Šlo mi hlavně o to, abych zápas dohrál. Přece jenom jsou protihráči těžší než já a když potřebují, v pohodě mě přetlačí.“

Šlo mi hlavně o to, abych zápas dohrál. Přece jenom jsou protihráči těžší než já a když potřebují, v pohodě mě přetlačí .
— O prvním startu v extralize
Epizoda v extralize byla spíše jen třešničkou na dortu, Stříteský zažíval i pendlovaní mezi týmy juniorů a dorostenců. „Trenéři se o mně přetahovali, dorostenci se totiž potřebovali dostat do play-off a chtěli, abych jim pomohl,“ vysvětluje obránce své přesuny z juniory do dorostu a zpět.

Zatímco mezi dorostenci nastřádal Stříteský šest branek a patří mu post druhého nejproduktivnějšího obránce, na svůj první gól mezi juniory stále čeká. „V dorostu hraju častěji přesilové hry, mám tam větší zodpovědnost a jsem vytíženější. Mám prostě více prostorou, v juniorce musím více bránit,“ popisuje Stříteský tento bodový rozpor, ale posléze připomíná, že dvě branky za juniory mu letos neuznali rozhodčí. „Co už, schovávám si je na důležitější momenty,“ usmívá se. Zda však zasáhne do play-off dorostenců či v týmu juniorů není dosud zřejmé.

Stříteský sbírá zkušenosti nejen v různých věkových kategoriích, okusil již také hokej na mezinárodní úrovni. Jako člen reprezentačního výběru do šestnácti let absolvoval turnaj čtyř, kde domácí tým čekali vrstevníci z Finska, Švédska a Ruska. „Byl to velice kvalitně obsazený turnaj. Všichni soupeři na tom byli velice dobře po bruslařské stránce a hrál se silový hokej na velmi dobré úrovni,“ hodnotí vsetínský zadák, který zároveň zaznamenal u soupeřů tradiční prvky v pojetí hokeje, které jsou typické i pro týmy mužů.

Góly si asi v juniorech schovávám na důležitější chvíle. Navíc mi letos dva neuznali. .
— O čekání na branku za juniory
„Fini v prvním zápase pro ti Rusku hodně bránili a nepouštěli se nikam dopředu. Proti nám také tak začali a ze začátku nám to proto nim nešlo. Pro Rusko byl typický rychlý přechod přes střední pásmo a hra jeden na jednoho. Moc nekličkují, snaží se rychle objet hráče. Jsou velmi dobře bruslařsky vybaveni a přechod jeden na jednoho jim nedělá problémy. To samé platí u Švédů.“

Možnost vyzkoušet si mládežnickou soutěž v zámoří, tak, jak učinili jeho spoluhráči z juniorky Novák a Zapletal, dosud Stříteský neřeší. „Záleželo by, jak by se domluvil se svým agentem Jiříkem, zda by mělo smysl jít do draftu.“

Patnáctiletý student základní školy na Sychrově letos z hokejové stránky zažil takové kvantum událostí, jakých se v jeho věku nepoštěstí jen tak někomu. „Kdy mě hokej nevíc baví? Za stavu, kdy vedeme,“ říká s úsměvem adept studia na střední průmyslové škole. Vševědoucí vyhledávač Gogole navíc na Matěje vyzradil jeho účast na matematické soutěži Pythagoriada. „Je to tak, matematika mě prostě baví,“ přiznává na hokejistu netradičního koníčka.

Nejen čísla jsou Matějovi zábavou. Se svým tátou sdílí také vášeň pro rybaření. „Když máme čas, vyrážíme na vodu. Mám na jižní Moravě dědu, kde pravidelně jezdíme a většinou rybaříme na strýcově rybníku.“ Na svůj nevětší úlovek si Matěj nepamatuje, ale zato si vybavuje jinou příhodu. „Ještě jako prcek jsem se potuloval po kraji rybníka, pršelo, a na kraji mi nějak podjela noha. Zahučel jsem tam celý, jen to žbluňklo...:-).“