Michal Žák: Výkonem z utkání s Porubou bychom se chtěli prezentovat i v dalších zápasech

Filip Bazala • 08.12.2013

Vsetínští hokejisté už posedmé v řade nedokázali zvítězit. Hřát na srdci je však může fakt, že s jedním z nejlepších týmů druhé ligy sehráli více než vyrovnanou partii. „Výkon ze zápasu s Porubou bychom chtěli přenést i do dalších utkání. Takovou hrou bychom se chtěli prezentovat,“ řekl po zápase mladý obránce Michal Žák. Hráč s číslem devatenáct na zádech se v seniorské kategorii konečně dočkal branky. „Jsem za ten gól rád. Škoda, že to nevedlo k bodům,“ prohlásil ke své premiérové trefě.

Michale, jak hodnotíte zápas?
První třetinu jsme hráli to, co jsme chtěli. Bránili jsme dobře střední pásmo. Ve druhé třetině jsme během chvíle inkasovali dvě branky, na první jsme sice dokázali reagovat, ale poté jsme opět hloupě inkasovali. Za stavu 3:2 jsme do třetí třetiny šli s tím, že už branku nedostaneme, ale naopak nějakou dáme a odvezeme aspoň bod. Ovšem z vlastní přesilovky bylo oslabení ve třech a znovu jsme inkasovali. Podařilo se nám ještě dát kontaktní branku, snažili jsme se s výsledkem něco udělat, ale to už se nepodařilo. Zápas jsme odmakali, dali jsme do toho všechno. Takovými výkony se budeme chtít prezentovat i v dalších zápasech.

Které momenty zápasu byly zlomové?
Myslím si, že zlomové momenty byly dva. První, když jsme vstřelili branku na 1:1 a v dalším střídání jsme znovu inkasovali. Druhým momentem byla inkasovaná branka na 4:2, kdy jsme šli do tří poté, co jsme vyhodili puk mimo hřiště.

V sezóně se vám to děje skoro každý zápas. Vstřelíte branku a ihned inkasujete.
Nevím, bude to asi tou nekoncentrovaností dalšího střídání. Dáme gól a možná si myslíme, že poté to půjde samo. Měli bychom být více připraveni a další střídání více makat, nic nevymýšlet a raději vyhodit puk. Dvě střídání takovým to stylem odehrát a poté se do toho zase naplno pustit.

Výkon proti Porubě byl dobrý, ale prohráli jste posedmé v řadě. Jak se vlastně cítíte?
Určitě nějak vnímáme to, že už jsme dlouho nezvítězili. Snažíme se hru zjednodušit obětavostí, padat do střel, mít tlak do branky, bránit lépe střední pásmo a vyhazovat soupeři puk ať musí znovu zakládat své útoky. Když budeme plnit to, co se po nás chce, tak se snad konečně štěstí otočí k nám a my začneme znovu vítězit.

V zápase jste vstřelil svou první branku za muže. Jak se to stalo?
Nastřelil se puk do útočného pásma. Útočníci dobře napadali, takže obránci nezbývalo nic jiného než poslat puk po mantinelu. Puk jsem si stáhl kousek po modré a vystřelil jsem. Útočníci dobře stáli před brankou, brankář nic neviděl a zapadlo to přesně po horní tyč.

Michal Žák se svými spoluhráči oslavuje premiérovou trefu v seniorské kategorii.

Spadl z vás nějaký kámen poté, co se podařilo vstřelit konečně branku?
Určitě ano. V sezóně už jsem nějaké střely měl, ale do branky to nespadlo. Čekal jsem na tu branku a jsem za to rád, že se to konečně podařilo, jen škoda, že to nevedlo k nějakým bodům.

Bude vás něco stát premiérová trefa?
Nejspíš ano. Uvidíme, co kluci vymyslí.

Jak jste spokojen se svými výkony v sezóně?
Sám sebe nějak hodnotit nechci, ale myslím si, že by to mohlo být o dost lepší. Cítím rezervy ve střelbě. Snažím se to zlepšovat, v tréninku se na to víc zaměřuji. I při cvičeních Martina Hamrlíka.

Zmínil jste tréninky s Martinem Hamrlíkem. Jak jste s nimi spokojen?
Trénujeme každé úterý a jsou to velice kvalitní tréninky. Má různá cvičení z Ameriky, Švédska, Finska a takových hokejových zemí. Nejsou to nijak složitá cvičení, ale jsou efektivní, i co se střelby týče. Jak dostat puk co nejrychleji do brány, výběr strany, přihrávky, rychlost je to hodně komplexní. Martin toho odehrál hodně, takže ty zkušenosti má, my se je snažíme pochytit a přenést do hry.

Jak těžko se brání zkušení borci jako např. Luděk Krayzel?
Já jsem flegmatik, takže hráče, které bráním, jednotlivě nějak nevnímám. Ale určitě mám trochu v hlavě to, že proti mně stojí zkušený hráč, jenž by mě, jako mladého obránce mohl něčím přelstít. Jinak víc to ale neřeším a beru ho jako normálního hráče.

V dalším zápase vás čeká Hodonín. S čím půjdete do tohoto utkání?
Musíme hrát podobně jako s Porubou. Dobře bránit střední pásmo, pokrývat hráče, držet se systému, který bude na zápas dán. Musíme se tlačit do branky a i tou obětavostí, jako padání do střel se pokusit zvítězit. Musíme to už zlomit a věřit, že štěstí se konečně otočí k nám a začneme opět vyhrávat.