Milníky play-off: Důstojná tečka za sezónou

Radek Bařina • 13.03.2014

Druholigová pouť hokejistů VHK Vsetín skončila v semifinále! Valaši totiž ani napotřetí nedokázali uspět proti Jestřábům z Prostějova a na jejich ledě prohráli 7:4. Zápas ale rozhodně nebyl tak jednoznačný, jak napovídá výsledek. Vsetín favoritovi notně vzdoroval a až do posledních minut se snažit zvrátit výsledek nedobře se vyvíjejícího utkání na svou stranu. Co nakonec o valašské porážce rozhodlo? To se pokusí rozklíčovat další díl našich milníků.

Klíčový okamžik: Slepené branky v závěru 1. třetiny
Vsetín vstoupil do utkání v Prostějově výborně. Hrál aktivně, dobře pracující defenzíva zastřihovala Jestřábům křídla dřív, než se dostali do šance, skvělým bruslením navíc Valaši nutili domácí k faulům. V prvních patnácti minutách si zahráli tři přesilovky, půl minuty dokonce pět na tři. Jenže ty VHK vůbec nevyšly. V závěru dvacetiminutovky toho Vsetínští hodně litovali. 127 sekund před sirénou se totiž Prostějovští dostali do své druhé vážnější příležitosti v zápase a pohotově ji využili. Rozjetý Vsetín branka zaskočila a než se hráči vzpamatovali, prohrávali 0:2. Jestřábům stačilo pouhých 10 sekund, aby prošli zkoprnělou defenzívou VHK a po kličce bezmocnému Hromadovi Belayem krásně skórovali. Velmi dobře hrající Valaši tak zčista jasna prohrávali 0:2, a byť i v dalším průběhu zápasu byli favoritovi vyrovnaným soupeřem, smazat manko proti nastartovaným Jestřábům se jim nepovedlo.

Hvězda: Lukáš Duba
I ve třetím zápase Lukáš Duba potvrdil, že je nejlepším hráčem série a hlavním tahounem Hanáků. Tentokrát připravil první gól svého týmu, čtvrtý vstřelil sám a na ledě byl zkrátka nepřehlédnutelný. Proti Vsetínu, odkud pochází, se mu dlouhodobě daří (mimo jiné byl jednou z klíčových postav v prostějovsko – vsetínském čtvrtfinále zpřed dvou let), na ledě navíc dokázal prodat své zkušenosti. Především jemu tak mohou Jestřábi vděčit za relativně hladký postup do druholigového finále.

Smolař: Petr Hromada
Petr Hromada odchytal skvělou sezónu. Byl jedním z hlavních strůjců vsetínského zmrtvýchvstání roku 2014. V play-off mu ale štěstí nepřálo. Po dvou porážkách proti Opavě byl vystřídán Plškem. Do brány se vrátil v průběhu druhého semifinále, přes dobrý výkon ale prohře nezabránil a pověstný kalich hořkosti završila inkasovaná sedmička ve třetím semifinále. Přitom se dá říct, že s převážnou většinou inkasovaných branek nemohl nic dělat, naopak ve druhé polovině duelu několika výbornými zákroky pomohl Vsetínu držet se na dostřel. Celkově se ale dá říct, že štěstí a pohoda ze základní části se od něj v play-off odklonily. Faktem ale zůstává, že stále ještě hodně mladý brankář Vsetína načerpal letos cenné zkušenosti, které bude moci zužitkovat třeba už v ročníku příštím.

Co zklamalo: A zase ta disciplína
Všechny tři utkání série měly na vsetínské straně společného negativního jmenovatele – nedisciplinovanost. Vždyť Vsetín měl ve třetím utkání 12 vyloučených hráčů, k tomu navíc obdržel dva desetiminutové osobní tresty. Jistě, rozhodčí zvolili hodně přísný metr a některé jejich verdikty, zejména ve druhé třetině, asi po právu rozlítily vsetínskou střídačku, nic to ale nemění na tom, že odehrát proti celku jako je Prostějov třetinu zápasu v oslabení a navrch mít jednoho z klíčových hráčů na deset minut za katrem s osobním trestem, je zkrátka smrtící. Ostatně, čísla z dalšího bodu našich milníků hovoří neúprosně.

Číslo dne: 8
Málo vídaných 8 branek padlo ve třetím semifinálovém duelu v přesilových hrách. Prostějov jich využil hned pět, je tedy jasně vidět, jak bravurně dokázal trestat vsetínská vyloučení. Za hru v početních výhodách se ale nemusejí stydět ani Vsetínští, využili totiž 3. Je jen škoda, že přesilovky začali Valaši využívat až za stavu 0:4. Kdyby totiž využili některou ze tří, hraných v první třetině, mohl zápas vypadat úplně jinak.

Zajímavost: Herně se Vsetín domácím vyroval
Že Vsetín bude Prostějovu minimálně vyrovnaným soupeřem na Lapači se více méně čekalo. Málokdo ale věřil, zvláště po prvním nepovedeném semifinále, že Valaši dokáží hrát s Prostějovem vyrovnaný zápas i na jeho ledě. Ale stalo se! V úvodu byl dokonce Vsetín jasně lepší, postupně se sice hra vyrovnala, v žádném případě se ale nedá tvrdit, že by Hanáci Valachy v tomto zápase přehráli. V hokeji ale rozhoduje množství vstřelených branek a koncovku měli zkrátka domácí mnohem přesnější.

Shrnutí semifinále: Výsledek je příliš krutý

Konečný stav série vypadá jednoznačně! Zápasy ale tolik jednoznačné nebyly. Vyjma prvního zápasu, na nějž se Valaši nejspíš nestihli dostatečně zkoncentrovat po vyčerpávajícím čtvrtfinále s Opavou, byli Jestřábům velice důstojným soupeřem. Minimálně jedna výhra by jim rozhodně slušela a Vsetínští ji měli na dosah. V klíčových okamžicích ale rozhodla nedisciplinovanost a prostějovská kvalita v zakončení. Přes vyřazení se nicméně Vsetínští nemají za co stydět, sic vypadli, avšak se ctí! Během celého play-off navíc mladý tým VHK nasbíral spoustu zkušeností, které bude moci v budoucnu zúročit… třeba už v sezóně příští.

Co bude následovat: Muži končí, ale co junioři?
Mužům VHK Vsetín sezóna skončila. Přesto je možné, že se vrcholné hokejové zápasy na Lapač ještě vrátí. Paradoxně si to ale nikdo nepřeje – znamenalo by to totiž, že by extraligoví junioři spadli do baráže. O tom, zda se tak stane, se rozhodne v závěru tohoto týdne, klíčový bude především páteční duel juniorů na ledě Českých Budějovic.