Milníky play-off: Kýžená desítka konečně padla

Radek Bařina • 28.02.2017

Co se nepovedlo v prvním duelu play-off, vyšlo v utkání číslo 2. Vsetínskými fanoušky vyvolávaný desetigólový příděl byl dosažen. Domácí přitom podali snaživý výkon s maximálním nasazením, odměnou jim však byly jen čtyři vstřelené góly, což bylo oproti vsetínskému gólostroji zoufale málo. Důležitý druhý duel tak Valaši jednoznačně ovládli a pevně tak drží otěže série ve svých rukou. Zápas číslo 3 uvidí Lapač už ve středu od 17:30.

Klíčový okamžik: Rychlý vsetínský obrat

Vsetín sice dobře začal a brzy se ujal vedení, Kopřivnici ale stačily dva rychlé výpady, aby obrátila stav utkání. Nejprve se přesnou pumelicí z pravého křídla prosadil Kofroň a kdfyž hned o minutu později potrestal chybu vsetínské defenzívy přesný blafák Červenky. Ve 13. minutě tak domácí z čista jasna vedli 2:1. Než si však stihli užít radost z vedení a přizpůsobit mu svou hru, zmrazilo je vyrovnání z hole Zúbka. Náskok tak vydržel Kopřivnici pouhých 43 sekund. O necelé 4 minuty později už Vsetín znovu vedl a neomylně směřoval vstříc další výhře.

Hvězda: Radim Kucharczyk

Brankostroj Vsetína znovu vedla především první pětka VHK. Při svých útočných manévrech sice občas zapomínala na zadní vrátka, svým příspěvkem do sítě kopřivnických brankářů ale dala na občasné defenzivní lapsusy zapomenout. Mezi všemi čněl nejvíce Radim Kucharczyk. Ostřílený útočník nejprve skóre, po krásné Lukově přihrávce napříč útočným pásmem, otevřel a ve druhé třetině neomylně zakončil samostatný únik, čímž zvýšil vedení VHK na 5:2. Ke dvěma brankám navíc připojil tři asistence, s pěti body mu tak titul hvězdy zápasu právem náleží.

Smolař: Petr Hromada

Zatímco „Hvězda zápasu“ měla adeptů hned několik, u smolaře jsme nad volbou dlouho váhali. Nakonec jsme se rozhodli pro vsetínského gólmana Petra Hromadu. Ten po předchozí nule odchytal těžký zápas. Deset minut v bráně mrzl a pak z prvních dvou vážnějších akcí Kopřivnice inkasoval. Ani v jednom případě přitom nešlo o branku, na níž by nesl přímou vinu. Ani v dalším průběhu zápasu příliš práce neměl, když už ale musel zasahovat, šlo většinou o hodně těžké situace. Zejména v úvodu druhé třetiny se zaskvěl skvělým zákrokem lapačkou v situaci, v níž čelil dvěma osamělým kopřivnických hráčům. Důležitým zákrokem tak ubránil těsný náskok VHK. Finální úspěšnost zákroků 85 % tedy nepůsobí nikterak skvěle, pranic ale nevypovídá o množství nelehkých situací, s nimiž se Hromada musel popasovat.

Zklamalo: Domácí návštěva

V předchozích milnících jsme slibovali natřískaný kopřivnický stadión a bouřlivou atmosféru od obou fanouškovských táborů. Mýlili jsme se! Ne, že by se domácí kotel nesnažil, byl však v poloprázdné domácí části stadionu příliš osamocen. Zdá se, že Kopřivničané už dopředu rezignovali na svůj tým a před návštěvou atraktivního zápasu play-off dali přednost jiné činnosti. S poloprázdnými tribunami na domácí straně ostře kontrastovalo napěchované vsetínské křídlo, čítající odhad 400-500 osob, nadšeně povzbuzujících svůj tým. Vsetín tedy jednoznačně vyhrál nejen na hřišti, ale i v hledišti.

Číslo dne: 54

Zatímco v základní části dosáhli Valaši jen jednou na metu padesáti střel na bránu za zápas, v play-off se na tuto metu, značící extrémně vysokou střeleckou aktivítu, dostali v obou dosavadních duelech. V tom prvním jim na 9 gólů stačilo 50 střel, v zápase číslo dvě pak zasypali gólmany Kopřivnice dohromady 54 ranami, čímž zároveň dosáhli svého sezónního maximem. Zároveň se 54 střeleckých pokusů stalo neoficiálním vsetínským rekordem posledních let.

Zaujalo: Veletoče v kopřivnickém brankovišti

Brankářské duo se v kopřivnické svatyni točí tak často, že se v tom méně pozorný fanoušek může snadno ztratit. První zápas začal Fendrich, kterého v průběhu první třetiny vystřídal Šimeček, aby od třetí periody stál v bráně znovu Fendrich. Zápas číslo dvě začal pro změnu jako jednička Šimeček, od druhé třetiny už byl ale v bráně znovu Fendrich... a ten si hořký zápas vychutnal až do konce. Ani jeden z gólmanů přitom neodvádí špatnou práci. Málokterý z gólů jde na jejich vrub, zato spoustu dalších tutovek VHK ROBE pochytali. Na druhou stranu, možná je jen trenér Slabý chrání před úplným vyčerpáním, vždyť Vsetín má v každém střetnutí střel na dva zápasy, není tedy od věci, když si práci rozdělí dva gólmani.

Následuje: Vsetín věří ve třetí výhru

Ve středu se série vrací na Vsetín. Od 17:30 bude na Lapači k vidění čtvrtfinálový duel číslo tři. Karty jsou rozdány jasně, Vsetín bude chtít pokračovat v hladké cestě do semifinále, Kopřivnice se mu to pokusí ztížit. Znovu se můžeme těšit na útočný duel a nejspíš i hodně branek. V posledních třech vzájemných duelech nastřílel Vsetín vždy o jeden gól víc, než v zápase předchozím (8, 9, 10). Bude tedy zajímavé sledovat, zda tato přímka bude stoupat i nadále.

Očekávání: Bude pokračovat brankostroj?

Vyvarujme se však podcenění soupeře! Každé utkání začíná od nuly a Kopřivnice udělá i tentokrát maximum pro to, aby nedala svou kůži lacino. Znovu se tak dá předpokládat, že Severomoravané vstoupí do utkání s maximálním nasazením. Budou bojovat, budou hrát na hranici faulu, udělají zkrátka vše proto, aby Vsetínu cestu za výhrou zkomplikovali. Vsetínští tak musí být především trpěliví a také chladnokrevní. I ve středu můžeme očekávat snahu o rozhození a vyprovokování Valachů, pozor tedy na zbytečná vyloučení, která by mohla cestu za úspěchem zkomplikovat. Kopřivnice totiž hraje přesilovky velmi dobře. Vsetínští trenéři budou zřejmě také apelovat na zlepšení obranné činnosti. Ve druhém utkání totiž Valaši v defenzivní koncentraci viditelně povolili a výsledkem byly čtyři inkasované branky a řada dalších nebezpečných situací. V dalších fázích play-off by se takové nedorazy mohly vymstít.

Předzápasové novinky: Udržování nastoleného trendu

Ani v sestavách se žádné velké změny čekat nedají. Největší tajenkou asi zůstává, kdo tentokrát začne zápas jako kopřivnická brankářská jednička. Vsetínští nemají důvody sahat do sestavy a nejspíš se tak nestane. Můžeme tedy předpokládat, že na ledě uvidíme velmi podobné skvadry, jako v minulém zápase.