Milníky play-off: Promarněný náskok, neuznaný gól a Dukla má první výhru

Redakce • 03.04.2021

Páteční úvodní semifinále mezi Jihlavou a Vsetínem rozhodovaly až samostatné nájezdy. Ty po napínavém průběhu rozhodli ve svůj prospěch domácí, kteří se tak ujali vedení v sérii. Vsetínské může mrzet chybně neuznaný samostatný nájezd a také ztráta dvoubrankového vedení v poslední devíti minutách. Jaké nejzásadnější okamžiky přineslo první utkání série a co očekávat od duelu číslo dva, který se v sobotu od 17:30 znovu odehraje na jihlavském zimním stadionu?

Klíčový okamžik: Neuznaná branka v nájezdech

V utkání byly k vidění dva zlomové okamžiky. Tím prvním byla Čachotského branka na 2:3. Vsetín tou dobou kontroloval hru, pak ale propadl na útočné modré a nabídl Dukle snížení, které ji nastartovalo. Druhý rozhodující moment přišel v samostatných nájezdech. Roman Vlach se rozjížděl jako úplně poslední. Kdyby dal, Vsetín vyhrál. Vlachova střela trefila břevno, odrazila se od něj těsně za brankovou čáru a… rozhodčí rozpažil. Šlo o rychle letící puk, sudí situaci pravděpodobně neviděl přesně. O to víc zaráží, že v dnešní době nejsou v semifinále druhé nejvyšší hokejové soutěže videorozhodčí, ba dokonce ani brankoví sudí. Kdyby byli, vyhrál by zápas jiný tým než oficiálně.

Hvězda: Tomáš Čachotský

Devětatřicetiletý Tomáš Čachotský platí za největší osobnost současného jihlavského kádru. V prvním semifinále se ukázal jako správný tahoun. Na ledě strávil nejvíc minut ze všech útočníků svého celku a co především, dal důležité góly. Nejprve měl na starost už zmiňované snížení na 2:3, kterým vlil novou krev do žil celku z Vysočiny. Podruhé se do dějin utkání významně zapsal při samostatných nájezdech. Jel hned jako první a Gábovi nedal šanci další perfektní kličkou – tentokrát forhendovou. Čachotský měl pak ještě jednu penaltovou příležitost. V šesté sérii sice neuspěl, mrzet ho to ale nemuselo.

Smolař: Roman Vlach

Roman Vlach sice vsítil jeden ze vsetínských gólů, přesto bylo první semifinále v jeho podání dosti smolné. Hned dvakrát ho totiž jen centimetry dělily od trefy, která mohla zápas definitivně zlomit. Jenže pokaždé orazítkoval tyč. Pět minut před třetí sirénou mohl dorazit vyražený puk do odkryté brány a vrátit Vsetínu vedení. Neměl ho však ideálně na holi a nejspíš právě proto netrefil odkrytý prostor v bráně, ale jen tyč. Ještě větší smůlu pak měl v samostatných nájezdech. Vlach uzavíral pátou sérii a kdyby trefil, Vsetín by vyhrál. K obrovské smůle Valachů však jeho střela zaduněla o břevno, od nějž se odrazila těsně za brankovou čáru, jenže… a dále už to znáte. Vlach pak vzal zodpovědnost na svá bedra ještě jednou. V sedmé sérii však s Forsbergovou kličkou neuspěl a pak už mohl jen smutně sledovat, jak Dukla z následujícího nájezdu rozhoduje o své výhře.

Zaujalo: 11 přesilovkových minut v první třetině

Jihlava vstoupila do zápasu hodně nedisciplinovaně. Zatímco Valaši si dávali na vyloučení pozor, Jihlavští nasbírali v úvodní třetině tři dvouminutové tresty (z toho dva poměrně zbytečné) a navrch přidali pětiminutový prohřešek po likvidačním faulu Jiránka na Hořanského. Vsetín tak v první třetině strávil hned jedenáct minut v početní výhodě. Jenže místo aby příležitost chopil za pačesy, tak si za celou dobu vytvořil jedinou vážnější příležitost. Když tedy skončil poslední z jihlavských trestů, prohrávali v tu chvíli Valaši 0:1. Při hře pět na pět sice dokázali ještě před přestávkou srovnat a pravdou je i to, že neproměněné přesilovky nakonec s ohledem na průběh zápasů neměly na výsledek extrémně zásadní vliv. Nic to však nemění na tom, že první třetina asi měla skončit jiným výsledkem než 1:1.

Číslo dne: 7

V pátečním semifinále jsme napočítali hned sedm případů, kdy puk orazítkoval tyč jedné z branek. Prvním smolařem zápasu byl vsetínský Adam Zeman, který napálil břevno ve druhé třetině. I druhým smolařem byl hráč zelenožlutého celku – Vlachovu tyčku za stavu 3:3 jsme již zmiňovali. V prodloužení se situace obrátila. Tentokrát to byli domácí Eliáš, Lichanec a Skořepa, kdo v krátkém sledu hned třikrát zvonil na brankovou konstrukci. No a houpačku zakončily nájezdy. V nich byl nešťastným týmem Vsetín. Nejprve zakončil nájezd do tyčky Březina, aby podobně dopadl Vlach, jehož střela zaduněla o břevno. V Jihlavě to zkrátka hodně cinkalo a gólmanům možná zvoní v uších ještě teď.

Ze statistik: 9 zblokovaných vsetínských střel v první třetině

Snad nejzajímavější údaj, který najdeme v zápasových statistikách, je počet střel, který se jihlavským bekům povedlo zblokovat v první třetině. Šlo totiž hned o devět vsetínských střeleckých pokusů. To je neobvykle vysoký počet, což dokumentuje i fakt, že Vsetín za celý zápas zblokoval Dukle jen osm střel. Takto vysoké číslo se dá přičítat množství valašských přesilovek a tomu, že je domácí měli evidentně hodně dobře načtené, takže zvládali vykrývat střelecké prostory. Za obětavost však jihlavští také zaplatili. Bolestivě nastřelený obránce Kolář utkání nedohrál.

Následuje: V sobotu od 17:30 hostí Jihlava druhé semifinále

První zápas Vsetínským těsně protekl mezi prsty, hned v sobotu ale budou mít šanci na reparát. Od 17:30 se totiž v jihlavském hokejovém chrámu odehraje druhé semifinále. Vsetínští tak pořád mohou splnit plán odvézt z Vysočiny alespoň jednu výhru. Nečeká je ovšem nic lehkého. Duklu velký obrat okořeněný výhrou v samostatných nájezdech dozajista nakopne a dá se předpokládat, že v sobotu podá lepší výkon, než v pátečním duelu. Papírové předpoklady jsou však jedna věc, realita druhá. Jak bude utkání ve skutečnosti vypadat, můžete sledovat prostřednictvím textového onlajn přenosu nebo díky streamu na serveru HokejkaTV.

Očekávání: Uspěje Vsetín na druhý pokus?

Vsetín byl v prvním zápase aktivnější, měl více střel i šancí. Jihlavu zaskočil aktivním přístupem a výborným napadáním. Dukla se tak většinu času nedostávala ke své hře a Gába v brance nemusel řešit příliš mnoho nebezpečných situací. O to více Vsetínské může mrzet, že utkání nedotáhli do vítězného konce. Vzhledem k výše uvedenému se dá očekávat, že Valaši budou chtít podobný styl aplikovat i v sobotu. Stejně tak je ale předpoklad, že Dukla bude na tuto hru lépe připravena a bude to tentokrát ona, kdo se bude snažit soupeři vnutit její styl hokeje. Na jihlavské straně visí největší otazník nad startem důrazného obránce Koláře.