Milníky play-off: Ubojovaný zápas s vítězným koncem

Radek Bařina • 15.03.2017

Druhé semifinále vyšlo Vsetínu mnohem lépe, než duel číslo jedna. Valaši působili mnohem odhodlaněji, bojovněji a takřka po celý zápas si udržovali výraznou převahu. Dlouho však znovu naráželi na vlastní střeleckou nemohoucnost a skvělého Kotvana v brance Drtičů. Nakonec se ale přeci jen dokázali prosadit a v dramatickém závěru udrželi zasloužené vítězství. Přečtěte si, jaké zajímavé momenty přineslo emotivní druhé semifinále.

Klíčový okamžik: branka na 2:1

Klíčových okamžiků se v zápase jistě našlo víc, ten nejvýraznější ale přišel ve 43. minutě. Vsetín svůj vytrvalý nápor konečně přetavil ve druhou branku. Branku, která zvedla vlnu emocí (ale o tom až později). Obléhání hostující svatyně zakončil Vojtěch Šilhavý, který se uvolnil na hranici brankoviště a po přesné přihrávce Filipa Čecha zakončil bez problémů do odkrytého kouta branky. Výtečně chytající Zdenko Kotvan byl proti tomuto zakončení bezmocný a šanci na úspěšný zásah by neměl ani v případě, že by se cca o 10 sekund dřív neodehrál sporný moment, o kterém se bude ještě dlouho mluvit.

Zaujalo: sporná situace před druhým gólem VHK

Brankovou vsetínskou akci totiž odstartovala střela Čecha z vrcholu pravého kruhu, která trefila Kotvana do masky. Hodonínský brankář zvedl ruku v žádosti o přerušení, hlavní rozhodčí to ale nereflektovali. Přes opakované gólmanovo hlášení se hrálo dál a Valaši o zhruba 10 sekund později vstřelil gól na 2:1. Hodonínští se hodně rozčilovali, led zasypali odpadky, gól však platil – v té chvíli už ani rozhodčí nemohli rozhodnout jinak. Na celou věc se dá dívat ze dvou pohledů. Hodonínští se sice cítí ukřivděni, čistě dle litery pravidel ale nemají proč. Pravidla totiž jasně říkají, že rozhodčí MŮŽE (ale nemusí), přerušit hru při zásahu do masky. V této chvíli tedy sudí rozhodli, že nezapískají, na což měli plné právo. Hra navíc dál normálně pokračovala, určitě se nedá jednoznačně tvrdit, že domácí přestali hrát, brankář chytat a Vsetín toho využil.

Z druhé strany ale lze domácí rozčarování chápat. Ve většině případů (i když rozhodně ne vždy) rozhodčí při zásahu do masky a zvednutí ruky gólmanovy hru přerušují. A udělali to i ve druhé třetině, když trefil puk do masky Šurého. Tentokrát se nicméně rozhodli nezapískat, zřejmě pod vlivem toho, že střela nebyla dostatečně prudká a byla z dálky – to jsme alespoň odezřeli z komunikace, která v dalším průběhu hry probíhala mezi hlavním sudím a gólmanem Drtičů. Podtrženo sečteno, branka Vsetína sice byla naprosto regulérní, zároveň je ale pravda, že rozhodnutí sudích mohlo být v té chvíli citlivější. Řeči o křivdě či dokonce poškození Hodonína, jsou však dle našeho subjektivního názoru značným alibismem.

Hvězda: Jakub Teper

Ještě před dvěma měsíci znala na Vsetíně jeho jméno jen hrstka zasvěcených. Stále víc se ale ukazuje, že překvapivé angažování Jakuba Tepera z Kopřivnice bylo mistrovským kouskem. Mladého beka už jsme chválili v sérii s Kopřivnicí a po druhém semifinálovém zápase si naši pozornost zaslouží znovu. Teper se lepší zápas od zápasu a v úterý odehrál skvělý mač. Tradičně na výbornou plnil své defenzivní úkoly, velmi dobře ale pomáhal také ofenzivě. Hned několikrát zavezl a podržel puk v útočném pásmu, za soupeřovou brankou nejednou motal obráncům hlavy. Není náhodou, že od trenérů VHK dostává na ledě stále více prostoru, v úterním duelu dokonce začal chodit s první formací na přesilovky. Poslední minuty zápasu nedohrál, zranil se totiž při jednom z obětavých obraných zákroků, když ho střela Drtičů zasáhla do krku. Do dalších zápasů by však měl být znovu k dispozici.

Smolař: Zdenko Kotvan

Dlouhé minuty to vypadalo, že Kotvan znovu aspiruje na ocenění hvězdy zápasu. Ze strany Hodonína to také bezesporu byl nejlepší hráč, hromada štěstí, která se ho dlouho držela, ho ale ve třetí periodě přeci jen opustila. Až do té doby z něj byli Valaši zoufalí. Znovu zlikvidoval na čtyři desítky pokusů, několikrát i s viditelnou dávkou štěstí, navíc dokázal svou svatyni očarovat – snad jen to mohlo způsobit, že Vsetínští v první třetině dvakrát nedokázali zakončit do úplně prázdné brány. Nakonec to ale nestačilo, VHK přeci jen dokázal dostat puk třikrát za jeho záda. Přes svůj heroický výkon (nebo spíš právě něj), proto tentokrát Kotvana vyhlašujeme smolařem zápasu.

Zklamalo: Zbytečně zkomplikovaný závěr

Devět minut před koncem vedli Vsetínští 3:1, závěr zápasu si ale zcela zbytečně zkomplikovali. Složitá rozehrávka v obranném pásmu namísto jednoduchého vyhození puku se Vsetínským hned několikrát vymstila. Přesto se někteří jedinci nepoučili a opakovaně si ztěžovali život. Naprostá většina hodonínských šancí v závěru vzešla právě z chyb při komplikované rozehrávce a z přesilovek z toho plynoucích. Trefu na 2:3 nevyjímaje. Pro Vsetín to tentokrát dobře dopadlo, i díky tomu, že poslední dvě minuty zvládl na výbornou, v dalších utkáních si ale musí dát na takovéto přehmaty velký pozor.

Číslo dne: 30

I ve druhém zápase trvalo VHK velmi dlouho, než poprvé překonal výborného Kotvana. Šancí bylo hodně, bezchybný gólman i mizerná koncovka, ale nedovolovali Valachům skórovat. Prokletí zlomili až ve 30 minutě. Zkušený Radim Kucharczyk vzal tíhu zodpovědnosti na sebe, ve středním pásmu převzal puk, díky získané rychlosti se vyhnul soupeřovu obránci a s přehledem zakončil mezi Kotvanovy betony. O dalších 30 minut později pak došlo k pečetění hostující výhry. Znovu to byl Radim Kucharczyk, který z blízka trefil prázdnou bránu a dal tím výsledku konečnou podobu.

Následuje: Třetí zápas může být klíčový

Série se nyní znovu vrací na Lapač, kde se ve čtvrtek od 17:30 odehraje třetí semifinále. Vsetínští rozhodně nebudou chtít zopakovat selhání z prvního zápasu, lehké to však mít rozhodně nebudou. Drtiči jsou stále v pozici, ve které nemají co ztratit, navíc si už v neděli dokázali, že uspět se na Lapači dá. Vítěz zápasu bude mít každopádně k postupu do finále hodně blízko, čeká nás tudíž veledůležitý zápas.

Očekávání: Začne to Vsetínu konečně padat?

Je vysoce pravděpodobné, že i tentokrát bude alfou a omegou střetnutí souboj vsetínské ofenzívy s hodonínským gólmanem, ale také s vlastní muškou. Jak jsme již zmínili nesčetněkrát, Kotvan chytá ve výtečné formě, nutno ale dodat, že Valaši mu to hodně usnadňují. Několikrát netrefená prázdná brána i vyložené šance zakončené mimo… to vše pomáhá hostům i jejich gólmanovi k výborným výsledkům. Na Valašsku teď rozhodně doufají, že už ve čtvrtek se jejich smůla zlomí. Zlepšit by potřebovaly přesilovky. Oproti prvnímu utkání se jejich projev nepatrně zvedl, k optimálně hraným početním výhodám ale mají pořád hodně daleko. Hodonín bude hrát nejspíš totéž, co v předchozích duelech. Precizní obrana středního pásma, důrazná hra před oběma brankami a přímočarost. Tyto atributy zatím Drtiče zdobí, není tedy důvod, aby od nich ve třetím duelu upouštěli.

Předzápasové novinky: Vsetín znovu se Šurým?

Druhý zápas na ledě Drtičů odchytal v brance VHK Šurý a vzhledem k tomu, že svůj tým dovedl k výhře, dostane zřejmě přednost i v zápase číslo tři. Poprvé v sérii nastoupil za VHK i Josef Daněk, který nahradil indisponovaného Kolaříka a svým kvalitním výkonem jistě zamotal trenérům hlavu. Uvidíme, zda dostane šanci i v duelu číslo tři, vše se nejspíš bude odvíjet od zdravotního stavu hráče s číslem 24. Na straně Hodonína se asi logicky žádné velké změny nedají očekávat, sestava celku trenéra Beťka tak zřejmě bude velmi podobná, ne-li totožná, jako v úterý.