Milníky play-off: Valaši nasázeli Jestřábům osmičku, v neděli mohou postoupit do finále!

Radek Bařina • 26.03.2022

V jednoznačnou záležitost se proměnilo čtvrté semifinále Chance ligy mezi Prostějovem a Vsetínem. Valaši se poučili z chyb z předchozího zápasu, na soupeře vyrukovali s aktivní hrou a již v první třetině de facto rozhodli o osudu utkání. Konečný výsledek 8:3 odpovídá dění na hrací ploše. V neděli od 17:00 tak budou mít Vsetínští první pokus na ukončení série. Co lze očekávat od utkání, které může skončit vsetínským postupem do finále? I to napoví náš článek.

Klíčový okamžik: aktivní nástup Vsetína

Vsetínští si moc dobře uvědomovali, že špatný vstup do utkání byl jednou z hlavních příčin jejich čtvrtečního nezdaru. Tentokrát proto na soupeře doslova vlétli, od prvních střídání si vytvářeli tlak a velmi brzy za to byli odměněni góly. Nejprve ve čtvrté minutě Vítek těsně před gólmanem tečoval střelu Březiny, o další tři minuty později pak propálil Bláhu přízemní střelou Gago. I v tomto případě hrál významnou roli fakt, že před bránou clonili vsetínští útočníci. Kromě nástupu totiž Valaši viditelně vylepšili i další z nedostatků z předchozího duelu – tlak do brány. Vyplatilo se. Skvělý nástup přinesl rychlé dvougólové vedení a uklidnění, které příliš nenarušilo ani prostějovské snížení. O osudu utkání tak Vsetínští rozhodli velmi brzy

Hvězda: Roman Půček

V jednom z předchozích dílů Milníků jsme psali, že Půčkovi při dobrých výkonech chybí jediné - vyšší produktivita. Na prostějovském ledě ale mladý vsetínský útočník smůlu v koncovce prolomil. Byl jediným střelcem VHK ROBE ve čtvrtečním duelu a v tom pátečním se trefil hned dvakrát. Pokaždé přitom zužitkoval skvělou práci na hranici brankoviště. Poprvé to bylo ve 13. minutě. Ve skrumáži před bránou přetlačil v souboji o puk soupeřova hráče a následně přízemním střelou propálil Altrichtera. Vsetín díky této brance získal zpět dvoubrankový náskok. Ve druhé třetině se Půček prosadil v přesilovce. Klímkova tvrdá rána vypadla gólmanovi z výstroje, před bránou číhající Půček si puk našel a pohotově jej poslal do brány. Vsetínský dravec byl později dokonce blízko hattricku. Ten mu nakonec nevyšel, smutnit však Půček rozhodně nemusí. Za další z dobrých výkonů, navíc podpořený gólově, označujeme Půčka za hvězdu zápasu.

Smolař: Ondřej Bláha

Ondřej Bláha se naplno přesvědčil o tom, jak vrtkavá umí štěstěna býti. Zatímco ve čtvrtek vychytal 47 ze 48 vsetínských pokusů, v pátek dostal z pěti pokusů dva góly a už po sedmi minutách se pakoval na střídačku. Tentokrát mu štěstí evidentně chybělo. Proti Vítkově teči z bezprostřední blízkosti, po níž puk proskotačil za brankovou čáru nemohl dělat vůbec nic. Při druhém gólu mu kotouč proklouzl skulinou ve výstroji. I po této obdržené brance chtěl Bláha i nadále pokračovat, domácí trenér ale nekompromisně poslal na led náhradníka Altrichtera a viditelně frustrovaného Bláhu povolal na střídačku. Pro hvězdu čtvrtečního duelu tudíž utkání velmi rychle skončilo a tak trochu předpokládáme, že ve zbytku série už jako brankářská jednička do zápasu nenastoupí.

Zaujalo: Famózní nástup 4. formace VHK

Nově sestavená čtvrtá formace Vsetína ve složení Vítek – Březina – Gago měla přímo snový vstup do zápasu. Její první dvě střídání totiž skončila gólovou radostí. Poprvé se dostala na led ve třetí minutě a už o pár desítek sekund později zvedala ruce nad hlavou. Domácí špatně vyhodili, Březina si narazil puk s Gagem a následnou střelu usměrnil za Bláhu Vítek. Uběhly tři minuty, čtvrtý útok se dostal na led podruhé a Valaši se radovali znovu. Jedinou změnou byl jen fakt, že Vítek už stihl vystřídat a na ledě byl místo něj Rob. Právě ten poslal z rohu přesnou přihrávku před bránu a Michal Gago se nemýlil. Zvlášť pro tohoto útočníka, který ještě vloni v Prostějově působil, šlo o pohádkový start utkání. Předchozí duely proseděl na tribuně a když konečně dostal od trenérů důvěru, odvděčil se jim tím nejlepším možným způsobem.

Číslo dne: 8

Osm gólů se nedává každý den, tím spíše v play-off. Vsetínu se to povedlo poprvé od roku 2017. V tehdejší slavné druholigové postupové sezóně vypráskal třemi vysokými výhrami čtvrtfinálového soupeře z Kopřivnice. Od té doby se osmi gólových radostí ve vyřazovacích bojích dočkal až nyní. Pozitivní je pro Valachy nejen množství nastřílených branek, ale také fakt, že se na jejich vstřelení podílelo hned sedm různých střelců ze všech čtyř formací. A to je ještě třeba podotknout, že ve druhé polovině utkání už Valaši výrazně slevili na tempu a šetřily síly na další těžké boje. V pátek zkrátka Vsetín Jestřáby výrazně předčil a navázat se na to pokusí i v nedělním utkání na domácím ledě.

Následuje: Skončí série v neděli na Lapači?

Vsetín je jen krůček od postupu do finále. Zároveň je třeba přiznat, že všechny snad okolnosti jsou na jeho straně. Domácí prostředí, psychická pohoda, fyzická kondice, šíře kádru… Jestřábům hraje do karet snad jen to, že nemají co ztratit a mohou už pouze překvapit. Vsetín si ale nemůže dovolit cokoliv vypustit. Každá ušetřená síla je dobrá, tím spíš, že na Valašsku doufají, že sezóna ještě pár týdnů potrvá. Zelenožlutí tak udělají vše proto, aby si finále zajistili už v neděli. Podpoříte je? Utkání startuje v neděli od 17:00. Buďte i vy u případného historického postupu.

Očekávání: Vsetín je jednou nohou ve finále

Oba týmy se v podobné situaci ocitly již před třemi lety. Vsetín vedl ve čtvrtfinále nad Prostějovem 3:1 na zápasy. Následné utkání na Lapači ale tehdy prohrál, série se natáhla až na maximální počet zápasů a Valaši se na postup pořádně nadřeli. Tato vzpomínka budiž pro Valachy varováním. Zároveň je však třeba otevřeně napsat, že průběh obou sérii se diametrálně liší. Zatímco před třemi roky se na ledě odehrávaly vyrovnaná bitvy, tentokrát Vsetín sérii jasně dominuje a bylo by velkým překvapením, kdyby Jestřábi dokázali to, co tenkrát. Zároveň je ale jisté i to, že Prostějovští se nevzdávají. Přestože bojují s marodkou i viditelným nedostatkem sil, budou chtít Vsetínu postup maximálně znepříjemnit. I dle slov trenéra Tottera vsadí Jestřábi v neděli na antihokej a urputnou obranou se pokusí Vsetínu hru otrávit. Je ale otázka, zda útočně laděné mužstvo, jakým Jestřábi bezesporu jsou, dokáže náhle přepnout do režimu bezchybné defenzívy. Pro Vsetín je nicméně cesta k úspěchu jasná. Nic nepodcenit, na soupeře vletět stejně, jako například v pátečním duelu, tlačit se do brány a pokusit se co nejdříve jít do vedení. To Valachy uklidní a Prostějov přinejmenším nahlodá. Pozor si zároveň musí dát na fauly, přesilovky jsou velkou zbraní Prostějova a Jestřábi na ně bezesporu budou hodně spoléhat.

Povede se Vsetínu Jestřáby definitivně zlomit? To se dozvíme v neděli od 17:00. Fanděte s námi.