Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: Vsetín zažehl motor, série se vrací na Lapač

Radek Bařina • 21.03.2019

Tomu říkáme dokonale promyšlený plán! Ukolébat do té doby bezchybně hrajícího soupeře dvěma brzy inkasovanými góly a pak hrrr na ně... Samozřejmě, předchozí věty berte s nadsázkou, faktem ale je, že po hrozivém úvodu Valachů už se hokejisté Motoru viděli jednou nohou v baráži. Vsetínští však ukázali velkou vůli a odhodlání. První vstřelená branka jim vlila energii do žil a než se domácí vzpamatovali, prohrávali 2:4. Nápor ze třetí třetiny pak Valaši dokázali odrazit a série se díky tomu vrací na Lapač. Páté utkání bude k vidění v pátek od 17:30.

Klíčový okamžik: vsetínské snížení na 1:2

Osmá minuta, stav 2:0 pro domácí, více než 180 minut bez vstřelené branky. To už skoro na pálení hokejek. Jenže Vsetínští to nevzdali a dokázali poměrně brzy snížit. Vstřelená branka byla pro Valachy doslova živou vodou. Najednou to v ofenzívě byli opět oni. Nebezpečné výpady, důrazná střelba i efektivita zakončení, zkrátka všechno to, co Vsetínu v dosavadním průběhu série chybělo. Výsledkem byly nejen čtyři branky ve Strmeňově síti, ale především první výhra v sérii.

Hvězda zápasu: David Březina

David Gába podal v brance VHK výborný výkon. Kapitán Jonák vstřelil gól a znovu se bil za svůj tým. Těžko ale můžete vyhlásit hvězdou zápasu někoho jiného než hráče, který ukončil obrovské střelecké trápení Valachů. David Březina navíc při své trefě předvedl přesně tu drzost, co Vsetínu dosud chyběla. U mantinelu se šikovně vyhnul obránci, místo přihrávky najíždějícímu spoluhráči se natlačil před gólmana a nadvakrát ho prostřelil. Vsetín tak vstřelil kontaktní branku, co však bylo ještě důležitější, Březinova trefa sejmula z celého VHK těžkou deku, která na něm ležela.

Smolař: Zdeněk Kutlák

Opoře zadních řad českobudějovického Motoru se čtvrtý zápas vůbec, ale vůbec nepovedl. Kutlák byl na ledě u všech čtyř inkasovaných branek domácích a utkání ukončil s bilancí -4 body v +/- hodnocení. Nejvíc si bude vyčítat hned první trefu, právě Kutlák byl totiž hráčem, který velmi lacino prohrál u mantinelu souboj s Březinou. Před druhým gólem zase nedokázal zabránit číhajícímu Jonákovi, aby tečoval puk do branky a více či méně se nachomýtl i u dalších dvou tref do sítě českobudějovického Motoru. Zdeněk Kutlák je zkrátka jednoznačným smolařem zápasu.

Zklamalo: disciplína

Cílem Valachů bylo vyvarovat se četných vyloučení, která je trápila v úterním zápase. Realita? Čas 0:21 a Vsetín jde do čtyř. Nakonec zelenožlutí nabídli svému soupeři hned sedm přesilových výhod, a mohou mluvit o velkém štěstí, že to skončilo jen jednou inkasovanou brankou. Motor byl totiž v přesilovkách opravdu nebezpečný a puk často poskakoval proklatě blízko vsetínskému brankovišti. To platí i pro třetí třetinu – právě v přesilovkách byli domácí nejblíže srovnání, Vsetín ale s vypětím všech sil odolal. Přesto by si Valaši měli vzít poučení do dalších zápasů – zbytečné fauly se opravdu nevyplácí.

Zaujalo: co dokáže hlava...

Psychika hraje ve sportu obrovskou roli. Play-off Vsetína s Českými Budějovicemi to jen potvrzuje. Vsetín zkazil první zápas série a od té doby nebyl ve své kůži. Zejména směrem dopředu to vůbec nešlo, a i když občas přišly dobré střelecké příležitosti, Vsetínští je neřešili dobře. Chyběl jim klid a pohoda… a pak stačila jedna branka a všechno bylo jinak. Najednou Valaši dokázali situace řešit chytře a chladnokrevně. Třeba před třetím gólem udělal skvělou práci Slováček, který perfektně vytvořil prostor Hriciowovi a ten následně mohl pálit od modré bez rizika, že trefí hráče dva metry před sebou. Stejně tak při brance na 4:2 Luboš Rob vyřešil přečíslení naprosto chladnokrevně, tak jak se sluší na nejlepšího kanonýra ligy. Když se k tomu navíc přidala velká obětavost a nasazení při bránění, byla z toho rázem cenná výhra.

Číslo dne: 192

192 minut a 1 sekundu k tomu. Přesně tak dlouho čekali Valaši na první branku v sérii. Vsetínští tak jen těsně nepokořili smutný rekord Znojma v délce čekání na vstřelenou branku v rámci jedné série. To je však jistě ani v nejmenším netrápí. I tak je 192 minut opravdu nevídaná doba a s přibývajícím časem bylo znát, jak se sebedůvěra vsetínských střelců víc a víc snižuje. O to víc je cenné, že Valaši dokázali v nejtěžší chvíli zabrat a přeci jen vykřesali alespoň malou jiskřičku naděje.

Ze statistik: úspěšnost střelby 23,5 %

Plynule navážeme na předchozí díl milníků. V něm jsme si stěžovali, že Valaši ze 74 střel nedali ani branku. Ve středečním zápase vsetínští postavili tuto statistiku naruby. Vystřelili jen sedmnáctkrát a dali z toho čtyři góly. Úspěšnost střelby tak dosáhla obdivuhodných 23,5 %. Horší už je to s celou střeleckou efektivitou, která se pořád drží pod 5 %. Středeční zápas ale jasně ukázal, že není všem dnům konec.


Následuje: třetí pokus na domácím ledě

Vsetín přežil klinickou smrt a série se vrací zpátky na Lapač. V pátek od 17:30 zde budou mít Českobudějovičtí druhý mečbol, Valaši však rozhodně nebudou chtít prohrát třetí domácí zápas v řadě. Čeká nás opravdu strhující bitva, kterou bude jistě doprovázet i výborná kulisa. Přijďte vsetínské hokejisty podpořit v dalším klíčovém souboji, za skvělou sezónu si to rozhodně zaslouží.

Klíč k úspěchu: navázat na poslední zápas

Důrazná hra před oběma brankami, přímočarost a maximální bojovnost. To je recept, který fungoval ve středečním utkání na ledě Motoru, a který vsetínští trenéři jistě budou ordinovat svým svěřencům i pro páteční duel. Důležité bude vyvarovat se zbytečných faulů, co by naopak Vsetínu rozhodně pomohlo je konečně povedená a ideálně také využitá přesilovka. Pozor si musí dát Valaši především na výborně hrající druhou formaci Motoru v čele s Karabáčkem, na Lapači se pak tradičně daří i Endálovi. Záležet samozřejmě hodně bude i na výkonech brankářů a také na energii, kterou získají hokejisté od svých fanoušků.

Očekávání: boj o první vstřelený gól

Oba týmy se po čtyřech zápasech série asi nemají moc čím překvapit a tak podívaná, kterou pátý souboj nabídne, zřejmě nevybočí ze zaběhnutých kolejí. Znovu nás čeká velká přetahovaná o úvodní branku, která následně určí ráz dalšímu průběhu utkání. Valachům nezbývá než věřit, že tentokrát to konečně budou oni, kdo se bude v zápase radovat jako první… a co je ještě důležitější, radovat se jako poslední.

Předzápasové novinky: jak to bude s marody?

Nominace brankářů je před pátým utkáním série poměrně čitelná. Budějovice vrátí do branky Kváču, Vsetín naopak nemá nejmenší důvod ke změně, svatyni VHK by tak měl hájit Gába. Na dalších postech už je otazníků více. Českobudějovičtí se modlí především za uzdravení Doležela, který je jedním z tahounů týmu v play-off, a který nedohrál úterní duel. U Vsetína visí otazník nad startem Vítka a Theoreta, kteří v posledním zápase absentovali.

Utkání na Lapači začíná v pátek od 17:30. Nenechte si ujít velkou semifinálovou bitvu!

×
Odehrané v 15:00 | Jun.
VHK ROBE Vsetín
AZ RESIDOMO Havířov