Milníky play-off: Výborný výkon na výhru nestačil

Radek Bařina • 27.03.2015

Další skvělý zápas, tentokrát však s nešťastným koncem, sehráli hokejisté VHK Vsetín. Ve 3. finálové bitvě sice již tradičně dostali gól v samotném úvodu, nenechali se jím však zaskočit a dál plnili taktické pokyny. Vyplatilo se! Z pokračujícího náporu Přerov branku nepřidal a Vsetín postupně vyrovnal hru a později i skóre. Na výhru to nakonec nestačilo, přesto Valaši opouštěli led za zaslouženého potlesku svých fanoušků. O tom, jaké bylo semifinále číslo 3., ale i o tom, co přinese finále číslo 4., které se v sobotu od 17:30 odehraje na vsetínském Lapači, se dozvíte v následujících řádcích.

Klíčový okamžik: Trefa na 3:2
Vsetín odehrál v Přerově velmi dobrý zápas a nebyl daleko od překvapivého úspěchu. Dvakrát dokázal na vedoucí branku domácích odpovědět, na tu třetí, která padla v čase 51:38 však již odpověď nenalezl. Přitom Vsetín hrál v těch fázích zápasu velmi dobře, vyrovnání mu dodalo patřičné sebevědomí, naopak Přerov působil zaskočeným dojmem. O to víc může inkasovaná branka mrzet, tím spíš, že padla při vsetínské početní výhodě. Trefa totiž Zubry znovu nakopla a ti už ve zbytku zápasu dokázali svůj těsný náskok uhlídat.

Hvězda: David Šťastný
David Šťastný si letos zahrál extraligu za Zlín, ve třetím finále druhé ligy pak názorně demonstroval proč. Vsetínské defenzívě dělal po celý zápas velké problémy a co především – zařídil druhý a třetí gól. Při přerovské trefě na 2:1 obkroužil Hromadovu klec, nalákal na sebe dva hráče a pak poslal ideální pas před branku na zcela osamělého střelce Palu. Při třetí brance se pak situace do jisté míry zopakovala. Šťastný vyvezl v oslabení puk od své branky, za útočnou modrou na sebe postupně nalákal hned tři vsetínské hráče, aby pak nezištnou zadovkou poslal kotouč na Sedláka, najíždějícího ze druhé vlny. Osamocený Sedlák se v ideální pozici nemýlil, propálil Hromadu a zařídil Přerovu výhru. Za skvěle vypracované akce a gólové asistence ale patří ocenění hvězdy zápasu jednoznačně Šťastnému.

Smolař: Radim Tesařík
Velká opora vsetínského týmu tentokrát neměla štěstěnu na své straně. Předně si Tesařík příliš neužil první třetinu. Odehrál úvodních několik minut, pak se ale objevil problém u jeho brusle. Ten se navíc ukázal jako zapeklitější, takže zatímco kustodi bojovali se závadou, Tesařík jen smutně a naštvaně sledoval dění na ledě v roli diváka. O přestávce se naštěstí povedlo vše vyřešit, do druhé periody tak oblíbený „Tesil“ znovu zasáhl. Podal tradičně spolehlivý výkon, přesto si na něj smůla ukázala ještě jednou - to když byl na ledě přítomen vítězné domácí brance. Nebyl sice jejím viníkem, jeho zklamání z účasti na ledě v tomto klíčovém okamžiku zápasu to však dozajista nesníží.

Zklamalo: Přesilovky
Tento bod zůstává totožný s minulým zápasem. Sice se dá říct, že přesilovka tento zápas rozhodla, avšak poněkud jiným způsobem, než se očekávalo. Arbitři ve čtvrtek zvolili mírnější metr, takže se příliš nevylučovalo, přesto si týmy zahrály tři, respektive čtyři přesilovky. Ty jim ale příliš nevycházely a vše vyvrcholilo vsetínskou přesilovkou vprostřed závěrečné třetiny. Paradoxně se přitom jednalo asi o nejlépe sehranou přesilovku VHK v utkání. Kolaříkovu chytrému pokusu, kdy se pokoušel odrazit puk do brány o rameno ne zcela ideálně postaveného Vojtka, chybělo snad jen několik centimetrů k úspěchu. Přesilovka ale dopadla vsetínským fiaskem v podobě již zmíněného výpadu Šťastného a Sedlákova vítězného gólu. Přesilovková bilance z posledních dvou utkání je pak více než výmluvná. Využití: 0:0, v oslabení 0:2 z pohledu Vsetína.

Číslo dne: 97
Přesně tolik sekund tentokrát Přerovu trvalo, než se ujal v zápase vedení. Je to už v této sezóně nejspíš pevně daná tradice. Změnou oproti nedělnímu zápasu je snad pouze to, že tentokrát nešlo o první střelecký pokus na bránu, ale až o druhý či třetí. Kolářovi nicméně vyšel náramně. Projektil z levého křídla ještě lehce škrtl o brusli vracejícího se Slováčka a zapadl do levého horního růžku branky – Hromada neměl nárok. Nutno však podotknout, že tentokrát Vsetín rychlá branka nepoložila (dost možná už ani nepřekvapila), dál pokračoval ve své trpělivé hře dle stanovené taktiky a výsledkem toho byla napínavá a vyrovnaná bitva až do posledních vteřin.

Zaujalo: Trpělivá hra VHK
Vsetín sice v Přerově znovu prohrál, tento zápas byl ale diametrálně odlišný od předchozích duelů, které zde Valaši letos sehráli. Začátek byl sice znovu hororový, tentokrát se ale Vsetínští nenechali inkasovaným gólem zbláznit ani zdeptat a dál plnili pokyny trenérů. Výborně hrající Přerov měl sice v první třetině velký tlak, přes pozorně bránící Vsetínské se ale k vyloženým šancím dostával jen sporadicky. Od druhé třetiny tempo Zubrů, tak trochu dle očekávání, opadlo a zelenožlutí postupně zcela vyrovnali hru. Velmi dobrý výkon nakonec dokonce přinesl vyrovnání, a i když Vsetín nakonec prohrál, led opouštěl se ctí. Valaši si tak ověřili, že je možné uspět i na přerovském ledě a kdo ví… třeba se toto zjištění bude Vsetínu hodit už v pondělí.

Následuje: Poslední druholigový zápas na Lapači v této sezóně
Ať už série s Přerovem dopadne jakkoliv, jedno je jisté. V sobotu v 17:30 uvidí vsetínský Lapač poslední druholigový zápase sezóny 2014/15. VHK Vsetín v něm bude v nelehké pozici, bude totiž odvracet mečbol Zubrů. Legendární zimní stadion tak čeká další velká bitva, kterou by navíc měla provázet báječná atmosféra.

Očekávání: Atraktivní zápas hodný finále
Odmyslíme-li si nepovedené první utkání, přináší letošní druholigové finále výborný a dramatický hokej navíc před velmi dobrou kulisou, o kterou se starají zaplněné stadióny obou celků. Nejinak by tomu mělo být i při finále číslo 4. Předpokládá se, že Lapač by poprvé za posledních 5 let mohlo navštívit více než 4000 platících diváků, z nichž zhruba 350 by mělo dorazit z Přerova.

Cesta k úspěchu: Napodobit úterní výkon
Sobotní finálový zápas by se měl hrát podle podobných not jako úterní utkání. Od úvodu zápasu proto uvidíme boj s maximálním nasazením, plný osobních soubojů a nervozity. Možná ještě více než kdy jindy bude důležité, kdo se jako první dočká gólové radosti. Cíl je tedy jasný. Dát pozor na přerovský nástup, hrát s maximálním důrazem a nasazením a pokusit se vstřelit úvodní gól. Zkrátka a dobře, zvládnout zápas stejně skvěle, jako v úterý.

Předzápasové novinky: Změn bude opět minimum
S přibývajícími zápasy play-off pochopitelně vzrůstá únava a přibývá též zranění na obou stranách barikády. Někteří hráči musí léčit bolestivé šrámy, všichni však udělají maximum proto, aby do sobotního zápasu zasáhli – vždyť jde o finále. Sestavy by se tak příliš měnit neměly, snad až na jednu výjimku. V dresu Přerova se po jednozápasové pauze způsobené trestem za bitku se Zúbkem nejspíš objeví Petr Sakrajda.

POZOR! V sobotu budeme opět soutěžit

I na sobotní finále je pro fanoušky připravena divácká soutěž! Pravidla zůstávají stejná, po konci první třetiny budou vystřeleny mezi diváky tenisové míčky a tři šťastní jedinci v nich najdou pozvánku ke střelbě na branku, která proběhne na konci druhé přestávky. Na 4.finálové utkání play-off věnuje ceny do soutěže Dárková prodejna a vinotéka u Vrajů a výherci se mohou těšit na hodnotné dárkové poukazy do jejich prodejny na Smetanově ulici na Vsetíně.