Na Lapači se představí vedoucí juniorka Sparty, dorost jede dvakrát do Brna

Helena Hegeďová, Anna Pavlína Sedláčková • 04.12.2018

Juniorská nadstavba se pomalu začíná rozjíždět a na Vsacany čeká první týden s domácími zápasy. A hned na úvod nepřijede nikdo menší než pražská Sparta, jejíž mužstvo se na vsetínském Lapači předvedlo naposledy 16. 11. 2013, tedy před více než 5 lety. Tenkrát si juniorský celek z hlavního města odvezl výhru 4:2. Druhým soupeřem vsetínské juniorky pak budou Pardubice, které sice také nejsou obvyklým návštěvníkem, nicméně od posledního vzájemného utkání uplynula kratší doba. Naposledy s nimi Valaši změřili síly v nadstavbě roku 2016. Nadstavba už také ale začíná i dorostencům, kteří se k úvodním zápasům vydají na led Techniky a Warriors Brno.

Vsetínští junioři získali minulý týden dva body ze dvou zápasů. Oba si vydobyli v nadstavbě, když nejprve v Litvínově proměnili nájezdy Lukačka s Ondračkou a v Plzni se po dvaceti devíti sekundách nastaveného času prosadil Jindra. A jak zápasy probíhaly v základní hrací době? Zprvu nutno prozradit, že páteční utkání v Litvínově začínalo z důvodu extraligového zápasu, který předcházel tomu juniorskému, o půl hodiny později a hostující Vsetín v úvodních minutách možná trochu zaspal. Valachům se ale dařilo dotahovat, a tak bylo skóre 5 minut před koncem základní hrací doby 3:3. To bohužel na světelné tabuli do závěrečné sirény nevydrželo a domácí brali výhru 4:3. Pozdní konec se pravděpodobně promítl do následujícího utkání, kde Vsetín nevstřelil ani branku a Plzni podlehl 0:3.

Pod třemi brankami z Litvínova se podepsali Ján Petriska, který svou druhou branku v sezóně přidal v oslabení (zajímavé je také rozpětí, které dělí dvě Petriskovy vstřelené branky – ta první je totiž z prvního zápasu letošního ročníku), Marco Lukačka (celkem 6+10) se trefil z trestného střílení a tuto dokonalou kombinaci doplnil brankou přesilovkovou Šimon Jenáček (6+9). Vsetínský obránce se tak v počtu gólů v početní výhodě dorovnal Lukáši Jindrovi, s nímž v této statistice sdílí druhé místo (za 3 branky v přesilovce). První místo, nejen v této statistice, ale v celém kanadském bodování týmu, patří Lukáši Frydrychovi (13+12). Stejný počet bodů má i kapitán Daniel Klímek (10+15), jenž ještě do nadstavby nezasáhl, jelikož minulý týden odjel s A-týmem k zápasu v Českých Budějovicích.

Na domácí utkání se Spartou a Pardubicemi zve Tomáš Ondračka

 Uplynulý týden
Konec zápasu v Litvínově – Po utkání jsme odjeli na hotel do Chomutova, kam jsme dorazili asi okolo jedné. Tam jsme si akorát vybalili věci, aby nám to na druhý den uschlo. Přespali jsme tam a ráno jsme odjížděli do Plzně.
Střelba proti Plzni – Možná jsme hodně stříleli, ale vyložených šancí jsme moc neměli. Měli jsme jednu dvě, ale gólman jim zachytal dobře a nespadlo to tam. Naštěstí jsme se potom trefili v prodloužení a máme aspoň bod.

Co nás čeká?
Doma proti Spartě – My tady v té nadstavbě můžeme asi jenom překvapit. Jedině, že by nás podcenili. Tady jsou všichni dobří soupeři a snad aspoň párkrát vyhrajeme, ať to není úplná ostuda.
Odpočaté Pardubice – Pro mě je to teď novinka, že v pátek nehrají. Jedině, že by se na nich podepsala ta delší cesta autobusem. U nás to bylo třeba znát v tom Litvínově, první třetinu jsme tam měli hodně špatnou a hodně nás podržel Kuba Málek. Snad se na nich ta cesta malinko podepíše a nám to pomůže.

Pozvánka na zápasy: Podle mě tu takoví soupeři dlouho nebyli, do nadstavby se nepostupuje každý rok. Proto si také myslím, že mimo jiné by i tato zvučná jména mohla být lákadlem.

Zápas: 7. 12. Vsetín – Sparta 17:30

FOTO:  HC Sparta Praha

Pokud je někdo horkým kandidátem na titul, pak je to určitě Sparta. Svěřenci trenéra Tlačila, prohráli v sezóně pouze pětkrát a do druhé části soutěže taky vstoupili jak jinak než vítězstvím. Osm bodů však nezískali. Nadstavbu prvního kola nechali Ocelářům. Nyní se představí na Lapači, aby na své úspěchy navázali. Jak už naznačil obránce Ondračka, zápas to rozhodně nebude jednoduchý. Vsetín se však pokusí na rivala vytáhnout, protože, jak už jeden z klíčových hráčů také zmínil, takový soupeř sem rozhodně nejezdí každý den. Zápas to tak bude jistě zajímavý jak pro hráče, tak pro fanoušky vsetínského mládežnického hokeje.

Pokud by si měli dávat Valaši na někoho obzvlášť velký pozor, určitě by jím byl nejproduktivnější hráč Ondřej Pšenička (11+19), nejlepší střelec Tomáš Schwamberger (13+13) nebo obránce Ondřej Havlín (12+15), jenž drží v bodování svého týmu druhé místo. První pětku ve sparťanské tabulce, která je od zbytku bodově odskočena, doplňují forvardi Vojtěch Kropáček (10+15) a Patrik Prymula (7+17). Bránu by měl s největší pravděpodobností strážit sedmnáctiletý Jan Škorpík (92,67%), jenž je sparťanskou gólmanskou jedničkou.

Zápas: 8. 12. Vsetín – Pardubice 12:45

S tímto soupeřem se tým Vsetína utkal naposledy 5. 2. 2016, a to v kategorii staršího dorostu, když parta okolo kapitána Davida Kováře bojovala o záchranu extraligové příslušnosti. Ročníkově jsou to starší hráči, než se představí nyní, jenže už tehdy nahlédl o kategorii výš právě Tomáš Ondračka. V utkání hraném o měsíc dříve na Lapači pak nastoupil na závěrečných 11 minut gólman David Sachr, jenž v bráně po 6 inkasovaných gólech nahradil Marka Huzlíka. Tehdy proti němu na druhé straně stál současný brankář pardubického áčka Milan Klouček. A co se týče jiných pardubických hráčů, z momentálního juniorského kádru se v té době představili obránce Václav Leder nebo útočník Michal Pochobradský.

Ale zpět do současnosti. Pardubice sice skončily ve skupině B na druhém místě s propastným rozdílem devíti bodů, jejich forma ve skupině ale byla famózní. V posledních deseti zápasech bodovali, v sedmi z nich brali tři, případně čtyři, body. Ve dvou podlehli soupeři v prodloužení (domácí zápas s Mladou Boleslaví 1:2p) a na nájezdy (domácí zápas s Hradcem Králové 2:3sn) a v posledním utkání základní části urvali v Liberci výhru 3:2 v prodloužení. Chuť vyhrávat tedy určitě nechyběla, i tak ale Pardubice v nadstavbě ztroskotaly hned na prvních dvou soupeřích a minulý týden braly jen jeden bod. Zbytek si z východu Čech odvezly Vítkovice a Třinec.

Vedoucím kanadského bodování pardubického celku je Jiří Bucek (10+17), hned za ním pak najdeme Víta Rozlílka (14+12). Ten je zároveň také nejlepším střelcem. Následující dvojicí s třiadvaceti a dvaceti body je duo Filip Koffer (4+19) a Martin Kostka (8+12). Nejčastěji bodujícím obráncem je Daniel Blažej (1+13). Brankářskou jedničkou je s úspěšností 89,53% v 18 zápasech Tomáš Vlk. Záda mu kryje Vojtěch Nečas (8 zápasů, 89,91%)

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Sachr – Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený, Houser – Zetocha, Veselý, Lukačka, Krupa, Vašenka, Petriska, Frimel, Frydrych, Jindra.
Sparta: Škorpík – Bláha, Pika, Havlín, Prchal, Tomek, Gajdoš – Klimo, Schwamberger, Kropáček, Slavíček, Obadal, Rubeš, Pšenička, Dani, Gluzman, Vitouch.
Pardubice: Nečas – Dubovčí, Hrádek, Oliva, Leder, Nedelka, Blažej, Kaštánek – Pochobradský, Rouha, Rozlílek, Antoníček, Koffer, Kostka, Chára, Rohlík, Bucek, Trejbal, Tobiáš.

K utkáním s Technikou a Warriors Brno zve Štěpán Jurek

Uplynulý týden:
Druhá třetina v zápase proti Vítkovicím – Měli jsme to prostě všude zlepšit. Hlavně v obraně, ale ani v útoku jsme neproměňovali šance. Celkově jsme všichni selhali.

Co nás čeká?
Nadstavbu zahájí dorost na ledě Techniky Brno – Budeme se snažit vyhrát. Vzít 4 body, protože jsou pro nás moc důležité.
Podruhé do Brna, tentokrát s Warriors – Je to pro nás celkem nepříjemné a docela nás to i štve, že pojedeme dvakrát za týden do Brna. Ale nemůžeme s tím nic dělat.

Pozvánka na zápasy: Přijďte nás podpořit, ať vyhrajeme!

Zápas: 5. 12. Technika Brno – Vsetín 18:30

Vzájemná utkání v sezóně
29. 9. Vsetín – Technika 3:4sn
15. 11. Technika – Vsetín 4:5

V posledním zápase se Technika Brno utkala s Přerovem. Tady se ji podařilo vstřelit pouze jeden gól, který dala hned po začátku druhé třetiny. Na výhru to na domácím stadionů Zubrů nestačilo a tento zápas, stejně jako většina, skončila prohrou na straně Techniky. Ani v nadstavbě se jí nezadařilo a se 4 body odešel domácí Přerov.

Technika skončila po základní části na sedmém místě, jen bod před Vsetínem. V předešlých zápasech se Vsetínem se jí podařilo vyhrát v nájezdech střelou Navrátila. Druhý zápas však už vyhrál Vsetín za 3 body.

S náskokem 3 bodů v kanadském bodování vede Lukáš Přidal s 18 body (12+6). Za ním je umístěn Michael Fornál, který má 15 bodů (8+7). Rozdílu 3 body se opět budeme držet, protože útočník Jakub Plevka má na svém kontě 12 bodů (6+6).

Zápas: 8. 12. Warriors Brno – Vsetín 12:00

Vzájemný utkání v sezóně
6. 10. Warriors Brno – Vsetín 8:7sn
17. 11. Vsetín – Warriors Brno 6:3

Pro Warriors základní část nedopadla nijak dobře. V této části se jim podařilo vyhrát pouze dvakrát, a tak se stejně jako jeho rival Technika dostali do skupiny E ELIOD Extraligy dorostu. A stejně jako soused se jim podařilo nad Vsetínem nejdřív vyhrát až v nájezdech. Druhý odehraný zápas byl taktéž vítězný pro Vsetín, tady však s větším rozdílem.

Útočník Tomáš Havelka má před svými spoluhráči náskok 8 bodů. Na jeho kontě je 19 bodů (7+12) a hned za ním se drží obránce Ondřej Hykl s 11 body (7+4). Pak se rozdíly bodů drží okolo dvou. Na třetím místě je Patrik Kopřiva s 9 body (5+4).

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Tkadlec – Machů, Mikula, Velikovský, Kočí, Dořičák, Kuchařík, Kunst – Bednařík, Rybár, Jurek, Matějíček, Adámek, Půček, Dědek, Čajanová.
Technika Brno: Nešpůrek – Smutný, Kučírek, Růžička, Groch, Irajn, Šupa, Navrátil – Mareček, Líska, Přidal, Kubový, Vrzal, Plevka, Frýza, Maštalíř, Hrnčíř, Závadský, Harásek.
Warriors Brno: Šebo – Zavřel, Ulbricht, Gryc, Berka, Mlčoch, Kala, Svoboda, Brokeš, Hykl – Zelinka, Havelka, Lysoněk, Boltvan, Ambrož, Hanák, Denk, Heinrich.