Náhradník Čechmánka? Žádný problém pro Radovana Biegla

Miroslav Vebr • 20.06.2004

V s e t í n - Největší opora vsetínského hokejového celku v loňském ročníku, brankář Radovan Biegl, se už společně s mužstvem pilně připravuje na sezónu nastávající. Je docela možné, že si oblíbený „Bajgl“ letos vyzkouší i to, co prožíval naposledy před čtyřmi lety – pozici druhého brankáře v týmu. V případě stávky v NHL se do pozice jedničky posune Roman Čechmánek.

V současné době se připravujete na nový ročník, ale jak s odstupem času hodnotíte ten minulý?
„V loňském ročníku moc nechybělo a mohli jsme být mezi osmi nejlepšími po základní části. My jsme však ztratili v závěrech zápasů ať už se Zlínem, nebo s Karlovými Vary čtyři, pět nebo šest bodů, které nám potom moc chyběly. A nakonec, když byly tři kola do konce základní části a my ztráceli na osmičku dva body, jsme závěr pokazili. Přesto hodnotím loňskou sezónu kladně. Alespoň z mého pohledu.“

Ještě před koncem loňské sezóny jste se upsal valašskému celku o další dva roky. Co vás k tomuto kroku vedlo?
„Rozhodovalo několik faktorů. V zásadě mne k tomuto kroku vedlo to, že já jsem byl se svým účinkováním na Vsetíně spokojený. A co je podstatnější, tak bylo spokojeno i vedení klubu a proto jsme po vzájemné dohodě prodloužili spolupráci.“

Jak v současné době probíhá vaše osobní příprava na nadcházející ročník?“
„Nejdřív jsem musel podstoupit menší chirurgický zákrok s kolenem, proto ještě netrénuji naplno. Musím koleno zatěžovat opatrně a pozvolna, neboť stále ještě trochu otéká. Než bude led, vše by mělo být v pořádku. Takže kondici, kterou nestihnu nabrat nyní, načerpám v pohodě na ledě a neměl by to být žádný velký problém.“

Tak trošku jste mi vyfoukl další otázku, kterou jsem chtěl nasměrovat na konec loňského ročníku. Bylo na vás vidět, že po zápasech toho máte plné zuby, právě díky různým zraněním...
„Šlo hlavně o zraněné koleno, které mi dali dohromady doktoři v Olomouci. Poškození bylo podle nich docela značné, ve sportu s tím však musíte počítat. Věřím ale tomu, že teď už bude dělat jen dobrotu. A jinak se ale cítím docela dobře.“

Nedávno proběhla v médiích zpráva o tom, že se do vsetínského celku vrátí v případě stávky v NHL Roman Čechmánek. Navíc má u klubu působit na pozici manažera. V případě, že bude na Vsetíně, měli bysme jej vidět i na ledě. Jak se na to díváte z pozice dosud prvního brankáře?
„Konkurence je vždy zdravá. Ale v tomto případě se nemůže moc mluvit o konkurenci. Je víceméně jasné, že pokud tady bude Roman, tak bude chytat on. To by bylo na hlavu pokud by mi měl dělat náhradníka. Takže tuto situaci beru zcela normálně a sportovně a nevidím v tom žádný problém. Když bude potřeba, tak do branky vlezu.“

V současné době se formuje nový tým. Jak zatím vidíš dnešní mužstvo v porovnání s tím před rokem, kdy se hokejový celek rovněž připravoval na sezónu?
„Poměrně složitá otázka. Osobně však nesdílím takový optimizmus, že budeme mít silnější mužstvo než v loňském roce. Představoval bych si ještě posílení o dva kvalitní obránce a potom bychom byli opravdu silnější. Zatím se s tím budeme muset vyrovnat a poctivou prací si vytvořit nějakou pozici mezi ostatními mužstvy. Uvidíme, jak se extraliga bude vyvíjet a jestli i my zaútočíme na příčky v play off. Uvidíme, jak se nám vydaří začátek sezóny. Já jsem „Čemanovi“ říkal: udělej body a potom až se vrátíš do Ameriky, tak já si to tu v klidu dochytám…“

Pokud můžu shrnout vaše předcházející slova, tak prozatím vidíte největší slabinu mužstva na postech obránců?
„V současné chvíli vidím jenom tři podepsané obránce, což je opravdu málo. Jmenovitě t Lexa Jaškin, Tomáš Frolo a Petr Gřegořek. V záloze jsou sice mladí kluci z juniorky, ale ti mohou nastoupit v době, kdy se někdo zraní. Je potřebné mít v týmu šest kvalitních obránců. Dále uvidíme, zda se v případě stávky NHL oblékne do našeho dresu Rosťa Klesla, což by byla pro tým veliká posila.“

Jak tedy vidíte nové opory a potažmo i šance celého mužstva?
„Velkým přínosem bude – a to bez debat - zkušený Rosťa Vlach. Kamil Brabenec je také zkušený hokejista, který ví o čem hokej je a co hokej potřebuje. Petr Gřegořek je sice mladší obránce, ale má zkušenosti z reprezentace a zahraničí. A co se týká celého mužstva, tak jak jsem řekl. Pokud budeme mít ještě tři kvalitní obránce, tak budeme mít také tři kvalitní a silné pětky. Potom můžeme pomýšlet na play off a podle mne i ještě výš.“

Nedávno se konal v Malenovicích u Zlína fotbalový turnaj, kterého se účastnili mimo vsetínského hokejového mužstva také čtyři další celky z Extraligy. Váš celek tento turnaj vyhrál bez jediné porážky. Navíc nejlepší posty v turnaji vyfoukli opět vsetínští borci, například nejlepším brankářem byl vyhodnocen Roman Stantien. Nebojíte se po tomto turnaji tak trochu o své jisté místo v základní sestavě mužstva?
„Přeci jenom je ta fotbalová brána o něco málo větší než ta hokejová. Na malém hřišti by měl Bobo asi trošku větší starosti s orientací, takže se nebojím... :-)

Před vámi je dovolená, jak ji hodláte vyplnit?
„Jako tradičně odjedu na chatu a tam budu pracovat, chodit po lese, nebo zajdu k vodě. Prostě taková pohoda. Žádnou zahraniční cestu v plánu nemám. Za celý rok jsem totiž necestovaný až až.. A co budu dělat konkrétně na mé chatě? Čeká mne třeba výměna střechy na kůlně. Bude to formou takové svépomoci. Snad si neublížím a vše dobře dopadne. A hlavně dovnitř nic nepoteče :-).“

Co by jste chtěl na závěr vzkázat vsetínským hokejovým fandům?
„No co, stejně jako vloni. Aby s námi měli trpělivost. My se budeme snažit rozdávat jim radost. Věřím, že těch důvodů k radostí bude více než loni a my se budeme snažit pro to udělat maximum.“