Návrat do bojů o osmou příčku? Vsetín potřebuje zdolat Litoměřice

Tomáš Kopecký • 26.10.2017

Navázat na poslední domácí utkání s Kladnem a připsat si důležitou tříbodovou výhru. Takový je plán vsetínských hokejistů na sobotní odpoledne, kdy budou hostit Litoměřice, kterým momentálně patří osmá příčka WSM Ligy. Pokud si Valaši nechtějí nechat ujet vlak s názvem postup do play-off, je pro ně vítězství takřka povinností. Jediný vzájemný zápas v historii obou celků dospěl až do prodloužení, i nyní se dá čekat velmi vyrovnaná bitva. Podaří se zelenožlutým potvrdit dobrou formou z domácího prostředí a vyhrát na Lapači potřetí v řadě? Duel začíná v sobotu v 17:30.

Litoměřice působí ve druhé nejvyšší tuzemské soutěži od roku 2010 a za tu dobu postoupily třikrát do vyřazovací fáze, přičemž největším úspěchem v historii klubu je sedmé místo ze sezony 2013/14. Aktuálně probíhající sezona se však na severu Čech nese ve znamení velkých změn. Klub měl problémy se sestavením soupisky a záchranou nakonec byla až spolupráce s ČSLH, která Stadionu zaručuje účinkování mnoha mladých talentovaných hráčů z okolních měst, pro které je to většinou první zkušenost se seniorským hokejem.

Historie vzájemných střetnutí mezi Vsetínem a Litoměřicemi zahrnuje pouze jeden zápas, který se odehrál v září v rámci 5.kola WSM Ligy. Ve velmi vyrovnaném souboji hrála velkou roli disciplinovanost domácího celku. Zatímco Valaši zamířili na trestnou lavici hned v osmi případech, Severočeši měli za celý zápas pouze jednoho vyloučeného hráče. I přesto dokázali zelenožlutí dlouho držet krok a sehráli s tímto soupeřem vyrovnanou partii.

Vsetín sice jako první otevřel brankový účet zápasu zásluhou premiérové trefy Radima Hrušky, domácím se však podařil obrat a po trefě Kantnera vedli v 52. minutě 3:2. Valaši se nevzdali a 17 vteřin před závěrečnou sirénou vyrovnal Kucharczyk při hře bez brankáře na 3:3. V prodloužení měly více štěstí Litoměřice a připsaly si bonusový druhý bod.

Litoměřice: Mládí vpřed? Severočeši zahájili sezonu výborně

Tým plný mladíků se sehrál velmi brzy a s vývojem sezony může být velmi spokojený. Litoměřice drží osmou příčku a zatím vše nasvědčuje tomu, že budou bojovat o postup do play-off. Svěřenci trenéra Říhy zaujali velmi dobrým úvodem ročníku, když z prvních sedmi duelů dokázali pětkrát zvítězit. I toto družstvo však potkala menší výsledková krize, když v říjnu zaznamenalo tři porážky v řadě (s Havířovem, Českými Budějovicemi a Prostějovem). V posledních dvou duelech už však byly Litoměřice znovu úspěšné, když nejdříve po hattricku Denise Kusého zdolaly Kadaň, a poté si připsaly cenný skalp rozjetého Frýdku-Místku. Na výhře 6:4 se třemi kanadskými body podílel Ondřej Smetana.

Právě ústecký odchovanec Smetana vede klubové statistiky (3+10), přestože hraje v obraně. Nejaktivnějším forvardem je zkušený Vítězslav Bílek (7+5), který ve své kariéře odehrál více než 400 duelů v české extralize. Další matadorem v týmu mladíků je Aleš Pavlas (2+8). Jinak jsou v kádru pouze hráči, kteří se narodili po roce 1990, a proto je věkový průměr Severočechů zhruba 22 let. Svůj talent prokazuje dvojice Matěj Chalupa (5+1) – Denis Kusý (4+4). Je obdivuhodné, jak skvěle zvládá tempo WSM Ligy především obrana, které je až na výjimky složená z hráčů ve věku 20-25 let.

Vsetín: Zopakují Valaši skvělé výkony z domácího prostředí?

Jak se odpoutat z předposlední příčky ligové tabulky? Tento problém řeší vsetínští hokejisté už dlouhou dobu a stále se jim nedaří poskočit o místo výše. Nyní mají Valaši další příležitost. Pokud se chtějí více přiblížit postupové osmičce, musí pravidelně sbírat body. S každou další porážkou se totiž osmý tým ligy vzdaluje. Sezona je sice stále teprve v první polovině, větší manko se však bude stahovat pouze obtížně.

Pro Vsetín je to teprve první sezona mezi profesionály a žádný bod není zadarmo. O tom, jak vysoká je nováčkovská daň, se Valaši mohli přesvědčit už několikrát, když o úspěch přišly až kvůli smolným gólům v závěru. Naposledy se podobná situace přihodila v zápase na ledě Přerova, kdy domácí rozhodli o své výhře až dvě minuty před koncem. Ani smůla však nemůže trvat věčně a jednou se v dobré obrátí…

A zelenožlutí už ukázali, jak na to. Všichni fanoušci mají ještě v paměti poslední domácí duel s Kladnem, který domácí jednoznačně ovládli a proti favorizovanému soupeři si připsali drtivou výhru 5:1. Hattrickem se blýskl David Březina.

Rodák z Pardubic je zároveň také nejproduktivnějším hráčem týmu. V šestnácti duelech si připsal jedenáct branek, což ho vyneslo do pozice nejlepšího střelce celé soutěže. Na marodce VHK momentálně nalezneme tři hráče – Holomka, Tepera a nově také Víta Jonáka, kterého postihla viróza.

Podaří se Vsetínu vyhrát potřetí v řadě na domácím stadionu? Utkání začíná v sobotu v 17:30. Pokud se nemůžete na Lapač dostavit osobně, máte možnost sledovat průběh zápasu na placeném streamu tvcom.cz, nebo textově na onlajny.com.

Partneři utkání: Caffé bar Pohoda a KuKubar

Hlavní partneři utkání mezi Vsetínem a Litoměřicemi jsou tentokrát dva - Caffé bar Pohoda a KuKubar. Oba podniky se nachází ve Vsetíně a nabízí svým návštěvníkům široký sortiment alkoholických i nealkoholických nápojů, kvalitní vína a výbornou kávu. V Baru Pohoda si navíc můžete každý všední den dopřát čerstvou snídani již od sedmé hodiny ranní.

Sestavy z posledního utkání:

Vsetín: J. Pavelka – Dundáček, Ostrčil, Frolo, D. Krenželok, Janáček – Markovič, Kucharczyk, Březina – Slováček, Vávra, Podešva – Jonák, Hruška, Šilhavý – Kajaba, Karafiát, Vítek.

Litoměřice: Michajlov – Doudera, Pavlas, Smetana, Strejček, Jebavý, Kachyňa – Kusý, Veselý, Bílek – Dvořák, Miškář, Kantner – Helt, Válek, Stříbrný – Havelka, Šimeček, Jirásek.