Nemůžeme si myslet, že po první třetině máme vyhraný zápas, upozorňuje David Gába

Jan Tajzler • 18.11.2018

Do utkání s Porubou nastoupil za nepříznivého stavu 2:4. Brankář David Gába v pozápasovém hodnocení hledá příčíny v porubském obratu, který nápadně připomínal utkání ve Frýdku-Místku. Tentokrát však Valaši dokázali zápas dotáhnout do vítězného konce a po třech porážkách na ledě soupeřů konečně ukořistili tříbodový zisk, který si odvezli domů na Valašsko. "Musíme se z průběhu utkání už konečně ponaučit. Nemůžeme si myslet, že po první třetině máme vyhraný zápas," tvrdil po utkání v Ostravar aréně brankář Vsetína.

Davide, venku se vám před utkáním příliš nedařilo. S čím jste cestovali do Ostravy?

Věděli jsme, že musíme změnit přístup. Chtěli jsme hrát více ze zajištěné obrany. Dopředu víme, že máme kvalitní hráče a věděli jsme, že se nám určitě branky vstřelit podaří. Důležité ale je, aby útočníci pomáhali obráncům, nesmí se stávat aby nám ujížděli do přečíslení.

Sledoval jste první třetinu ze střídačky. Znovu se vám podařilo dostat do dvoubrankového vedení a měli jste další tutové příležitosti. Nepovedená koncovka mohla evidentně mrzet.

Musíme se z průběhu utkání už konečně ponaučit. Nemůžeme si myslet, že po první třetině máme vyhraný zápas. Pak jsme obdrželi jednoho góla a byli jsme z toho opařeni. Svazuje nám to ruce a soupeř opět dokázal skóre otočit, tohle už se prostě nesmí stávat.

Ze tvého brankářského pohledu, jak jsi viděl dnešní obdržené branky? Tvůj kolega se opět rozčiloval nad hrou obrany.

To by měl (směje se). Ne vážně, soupeř byl v laufu a valil se na nás jeden útok za druhým. Bylo těžké Porubu zastavit, byla na koni a my jsme byli hodně dole. Nedokážu si to moc vysvětlit. Vždycky před zápasem nebo o přestávkách mezi třetinami si říkáme, že se nám to nemůže stávat. Musíme se z toho dostat. Očekávám, že si v pondělí znovu sedneme a budeme to probírat. Máme tady výborný a zkušený tým a je škoda, že takovým způsobem ztrácíme dobře rozehrané zápasy.

Čím si vysvětlujete herní výpadky po dobrém vstupu do zápasu? Nemohla vám třeba uškodit i vítězná série, ve které jste si řekli, že už to půjde nějak samo? Poslední zápasy byly prakticky deja-vu.

Uvědomuji si, že na nás krizička dolehla. Samozřejmě v této soutěži nemůžeme vyhrávat všechny zápasy, ale na druhou stranu nejde prohrávat zápasy takovým způsobem jako ve Frýdku-Místku. Není zkrátka možné, abychom během deseti minut inkasovali čtyři branky. V takové situaci musíme zabezpečit střední pásmo a puk třeba i sežrat.

Pozitivum v zápase s Porubou byla určitě zlepšená disciplína z vaší strany. V posledních utkáních vás právě zbytečná vyloučení srážela, jak zněly pokyny od trenérů v tomto ohledu?

Je to stejné asi jako všude. Trenéři nás neustále nabádají, abychom se vyvarovali zbytečným vyloučením. Někdy je třeba zatáhnout za záchrannou brzdu, když třeba hráč soupeře doráží do prázdné branky, tak tam se snažíte zabránit inkasované brance i za cenu faulu. Na můj vkus jsme však měli spoustu zbytečných vyloučení. Proti Porubě jsme však byli více na puku a přinutili faulovat soupeře. Musíme se soustředit na to, abychom hráli více s pukem, pak budou fauly na nás.

Jak jste se cítil za stavu 2:4 kdy jste nastupoval do utkání, které se nevyvíjelo zrovna dobře?

Asi nemůžu říct do novin, co jsem zrovna prožíval (smích). Ale snažím se být vždy koncentrovaný a připraven na to, že můžu nastoupit. Patří to k roli náhradního brankáře a já už mám s tím bohaté zkušenosti, musím být pořád ve střehu. Vždy se snažím zachovat klid a soustředím se na svůj výkon, abych spoluhráčům co nejvíc pomohl. Šel jsem do toho s čistou hlavou.

Jak máte s brankářem Šelepněvem rozdělené role, kdy se dovídáte o tom, kdo bude chytat další zápas?

Vždycky se to dozvídáme den před zápasem. Zatím byl trend, že jsme se točili plus mínus po dvou zápasech.

Ve středu končíte venkovní šňůru na ledě Benátek nad Jizerou a poté vás na domácí půdě čeká Jihlava. Jaké očekáváte zápasy?

U Benátek je to nevyzpytatelné. Do poslední chvíle nevíte s čím proti vám vyjedou, protože záleží na Liberci, jaké hráče jim pustí. Musíme se ale soustředit sami na sebe a připravit se stejně jako na každý jiný zápas. Na utkání s Jihlavou se moc těším, myslím, že to bude parádní zápas a určitě přijde i spousta lidí.

Atmosféra v Ostravar aréně, která má kapacitu přes 10000 diváků, se nejprve zdála trochu komorně. Jak na vás působily prázdné tribuny s ostrovem zelenožlutých fanoušků?

Při rozbruslení to bylo opravdu divné, zdálo se, že půjde slyšet i spadnout špendlík. Pak jsme však viděli, že přijelo spoustu fanoušků ze Vsetína a opět předvedli neskutečnou atmosféru. Jestli tady přišlo 1100 lidí, tak 800 jich bylo ze Vsetína. Zbytek snad jen rodiče a kamarádi porubských hráčů. Nechci fanouškům příliš podlézat, ale ti borci v zeleném, co to hecují, si zaslouží opravdu velký respekt a smekám před nimi velký klobouk. Je neskutečné jakou podporu vsetínští fanoušci projevují.