Nesmíme dovolit, aby na konci třetiny něco letělo na našeho gólmana, uvědomuje si Jonák

Helena Hegeďová, Pavel Tajzler • 07.03.2019

Začátek čtvrtého čtvrtfinálového utkání nezačal pro vsetínské hokejisty dobře. Dlouho se nemohli dostat k puku a v 13. minutě poprvé inkasovali. „První třetina byla z naší strany trochu vlažná, což bylo možná zapříčiněno tím, že jsme o ten zápas měli obavu. Nebo alespoň mně to tak přišlo. Možná jsme měli přespřílišný respekt,“ hledal příčiny kapitán Vít Jonák. Ten dvě minuty před koncem druhé třetiny navyšoval náskok Vsetína, který však ještě do sirény zmizel. „Místo toho, abychom pak zbytek třetiny odehráli defenzivně a nepustili je do žádné střely, tak se jim ujala střela od mantinelu, která tam bohužel propadla,“ komentuje vyrovnávací branku Jestřábů.

Vraťme se ještě k minulému zápasu, jak byste jej popsal?
Bylo to pro nás smolné utkání. Chtěli jsme ho vyhrát, ale bohužel to nedopadlo. Takový je sport. Nicméně si myslím, že jsme byli po většinu zápasu lepším, bruslivějším a aktivnějším týmem. Bohužel rozhodla jedna chybička v prodloužení, ale to je hokej, to se stává.

Nebyla ve vás ještě před tímto zápasem nějaká frustrace?
Ne, žádná frustrace tam rozhodně nebyla. Pro nás to s koncem zápasu skončilo, série byla 2:1 a my jsme si šli pro další bod, abychom si udělali mečbol na domácí půdu.

Jak byste zápas shrnul?
První třetina byla z naší strany trochu vlažná, což bylo možná zapříčiněno tím, že jsme o ten zápas měli obavu. Nebo alespoň mně to tak přišlo. Možná jsme měli přespřílišný respekt. Nehráli jsme tu svou aktivní hru, tu jsme spustili na začátku druhé třetiny a myslím si, že po celý její průběh jsme dominovali. Bohužel jsme v poslední minutě dostali dva góly, což by se nám přihodit nemělo. V kabině jsme si pak řekli si, že se to stává, ale byli jsme po celou třetinu lepší a měli bychom na ni navázat, nastoupit do třetí třetiny v úplně stejném tempu. To se nám povedlo a myslím si, že po zbytek zápasu jsme byli lepším týmem. Zápas bohužel došel do prodloužení a pak do nájezdů, kde jsme byli ti šťastnější.

V zápase jste nejprve prohrávali, vy jste pak při obratu vstřelil branku na 3:1. Jak byste ji popsal?
Viděl jsem, že to tam má náš bek dobře nalité a může do střely. Takže jsem si sjížděl na druhou tyč a doufal, že to tam někudy propadne. Obránce vystřelil, někdo z kluků mezi kruhy to tečoval gólmanovi přímo do betonů. Od nich se to odrazilo na mě do prázdné brány a já už jsem měl snadnou práci to uklidit.

Místo toho, abyste druhou třetinu v klidu dohráli, se vám stalo to, co ve druhém domácím zápase – dvě slepené branky před koncem třetiny. Jak jste to viděl?
Bylo to trošku déjà vu. Měli jsme vyloučení, šli jsme do čtyř a bohužel jsme své oslabení neubránili. Nepohlídali jsme si hráče, který přijížděl do prázdné brány, a dostali jsme z toho gól. Místo toho, abychom pak zbytek třetiny odehráli defenzivně a nepustili je do žádné střely, tak se jim ujala střela od mantinelu, která tam bohužel propadla. Vyrovnali to, ale nás to nezlomilo a věděli jsme, že když budeme hrát stejně, tak ten zápas zvládneme.

Stalo se vám to už podruhé, jak se z toho poučit?
Je to těžké. Ono to jsou kolikrát takové velmi nenápadné střely. Tečované, od mantinelu,… hráč neví, co s pukem, tak to prostě hodí na bránu. Gólman nevidí, někdo mu tam zacloní a spadne to tam. Myslím si, že pro nás to jsou docela smolné góly, ale asi bychom soupeře do takových střel minutu před koncem třetiny vůbec neměli pouštět. Nesmíme dovolit, aby v takových situacích něco letělo na našeho gólmana.

V závěru tohoto i minulého zápasu jste soupeře zamkli v pásmu, byla tam spousta šancí. Co byste k tomu řekl?
My, jelikož hrajeme aktivní hokej, tak máme asi víc nabrusleno. Při hře pět na pět už jsme potom podle mě lepší, bruslivější tým. Možná jsme na tom po fyzické stránce opravdu trošku lépe a ke konci zápasu už jde cítit, že je přehráváme.

Těsně před koncem byl signalizovaný faul na Tomáše Pituleho, přesilovku jste ale nakonec nehráli. Co se tam stalo?
Jeden rozhodčí to viděl jako faul, druhý to jako faul neviděl a zrušil to. Nic víc k tomu asi říct nemůžu a nic víc o tom ani nevím, takhle nám to podali.

S čím jste šli do prodloužení? Určitě jste cítili, že máte navrch, chtěli jste to ukončit ještě před nájezdy?
Věděli jsme, že když budeme hrát v prodloužení bruslivě a aktivně, tak si nějaké šance vytvoříme, což se nám docela povedlo. Pak se nám to zkomplikovalo oslabením ve třech, které jsme naštěstí přestáli. Ubránili jsme ho, a to byl možná ten zlomový okamžik, za který se nám potom vrátilo štěstí v nájezdech.

Jak se připravíte na páteční zápas? Máte mečbol, určitě bude plný stadion…
Čeká nás volný den, takže někdo odpočine, někdo potrénuje, podle toho, jak to kdo cítí. V pátek jdeme proměnit mečbol.