Osmdesát procent hráčů v lize prostě nepřetlačím, směje se Ondřej Slováček

Redakce • 17.08.2018

V odvetě se slovenským týmem HK Nitra se prosadil přesnou ranou mezi betony, když vyrovnával na 2:2. Ondřej Slováček bude do sezony vstupovat coby obránce poprvé v kariéře. Už v přípravě však dostává hodně prostoru, a to i v přesilových hrách. „Trenéři mě staví dohromady s Kubou Teperem, protože jsme asi dost ofenzivní typy hráčů. O to více se však musíme soustředit na obranu,“ ví vsetínský odchovanec. Jeho trefa v odvetě s Nitrou na vítězství nestačila, ale o pomyslné tři body budou vsetínští hokejisté bojovat znovu v úterý na domácím ledě proti Třebíči.

Ondro, v čem byl jiný odvetný zápas s Nitrou?
Lišil se zaprvé v sestavách. Nitra měla pár jiných kluků, my také jsme měli nějaké šrámy v šatně, takže dostali šanci mladší kluci, kteří se potřebují prosadit do mužského hokeje. Myslím, že Nitra měla tentokrát lepší nástup. U nás působili tak zakřiknutě. Nevím, čím to bylo, ale doma nastoupili a hned dali dva rychlé góly. Po dvou inkasovaných brankách jsme se ustálili a začali jsme hrát hokej, co jsme chtěli. Vyrovnali jsme na 2:2, byly šance na obou stranách, ale pak se to brankou na 3:2 v podání Nitry zlomilo. Museli jsme hru trošku otevřít a soupeř opět dokázal skórovat. Poté už bylo po zápase.

Jak si vysvětlujete fakt, že na Vsetíně Nitra bruslařsky nestačila a doma dokázala srovnat krok?
U nás dostali lekci a myslím si, že po tom utkání měli trochu vítr v šatně, protože pořád jsme oproti nim tým z druhé nejvyšší soutěže. Doma se chtěli ukázat před domácími fanoušky a zjevně to pojali trochu jinak. Šli do toho více.

Nitra vloni vyhrála základní část slovenské extraligy. Čekal jste, že budou hrát tak jak hráli?
Čekal jsem něco podobného jako zápas s Trenčínem z loňské přípravy, který byl velice vyrovnaný. Nitra obměnila trochu kádr, odešli jim dva klíčoví hráči a mají tam snad šest nových Kanaďanů. Když jsem se ptal kluků, co hrají na Slovensku, tak vůbec nehrají ten hokej, co hráli vloni. Nevěděl jsem, co mám čekat, ale spíš to bylo zklamání. Nevím, jak přesně na to odpovědět.

Branky Nitry padaly i do prázdné brány, kdy nebyli pokryti zakončující hráči.
První branka byla do prázdné, ale v přesilovce pět na tři a po dorážce, s tím se nedalo moc dělat. Poté až pátá branka, kde to dobře udělal Samuel Buček, objel tři hráče a našel svého spoluhráče, který uklízel do odkryté klece. To už ale bylo z naší strany taková frustrace z toho průběhu. Udělal to pěkně. Nemyslím si, že to byly všechno nějak špatně rozebrané situace z naší strany. Ten poslední určitě, ale nemyslím si, že by nás nějak v těchto situacích přehráli.

V přípravě hodně nastupujete v přesilovkách. Budete mít důvěru i do sezony?
Trenéři mě staví spolu s Kubou Teperem, asi protože jsme oba ofenzivní typy hráčů, ale o to více se musíme soustředit na obranu. Spolupráce myslím funguje a šlape to výborně. Děláme body, jsme často na puku a já jsem zatím velice spokojený.

Nitra se prezentovala hodně důraznou hrou. Měli jste to v hlavě před odvetným zápasem?
Věděli jsme do čeho jdeme. Kluci z Kanady do toho jdou prostě tvrdě, mají to v krvi. Ty zákroky vyplynuly v zápalu boje. Spíš jde o zákroky holí, které byly z naší i z jejich strany. Sudí to příliš nezvládli, ale je to příprava a snad se z toho poučí. V sezoně to určitě bude trochu jiný metr.

Do sezony budete poprvé v kariéře nastupovat od začátku jako obránce. Jak se na to těšíte?
Naštěstí už jsem něco pochytil, jelikož beka hraju půl roku. Myslím, že to nebude nějaká velká změna oproti loňsku, kdy už jsem obránce hrál. Snažil jsem se hodně zapracovat na tom, jak v obraně číst hru, bruslit směrem dozadu, střílet od modré, ale jinak je to pořád stejné. Zápas od zápasu do toho vstupuju s čistou hlavou.

V defenzívě je hodně důležitá i síla v osobních soubojích. Zaměřil jste se na to v létě?
Ano, ale s mojí váhou bohužel nemůžu konkurovat těžším hráčům, takže to musím hrát hodně hlavou a hokejkou. 80 % hráčů v lize prostě nepřetlačím (směje se), musím hrát chytře.

Jak vnímáte hráčské změny v kabině?
Myslím si, že na to, kolik nových hráčů přišlo, tak si vše sedlo velice dobře. Všichni jsou v pohodě a ti co neumí anglicky tak si stejně dokáží něco říct, protože hráči ze zahraničí už leccos pochytili. Není s tím vůbec žádný problém. Čekal jsem to horší. Kluci komunikují, chtějí mluvit a učit se místní kultuře. Jsem velice spokojený.

Před vámi jsou poslední tři přípravné zápasy na domácím ledě. V úterý přivítáte Třebíč, kterou jste vloni doma ani jednou neporazili včetně přípravy. Jak na ně?
Záleží, v jaké přijedou sestavě. Jak jsme hráli u nich, tak my i oni měli hodně mladou sestavu. Myslím si, že letos to oproti loňsku bude rozdíl. Máme kvalitnější tým a snad v koncovce proti nim už tak tápat nebudeme. Myslím si, že oboustranně to bude aktivnějšího hokej.