PLAY OFF ICE BREAKERS #2: Drama rozhodla druhá třetina, týmový výkon slavil úspěch

Radek Bařina • 13.03.2010

Také druhé čtvrtfinálové utkání play-off mezi Vsetínem a Přerovem přineslo dramatickou hokejovou bitvu se vším všudy. K vidění byla spousta hezkých akcí, skvělé výkony brankářů, nasazení na 100%, velké emoce, napětí až do konce. To vše ve velmi dobré atmosféře, o níž se staralo takřka 2500 platících diváků. My jsme i tentokrát vybrali pět milníků, které měly dle našeho názoru nejvýznamnější vliv na výsledek utkání...

Předchozí díly:

První čtvrtfinále: Přerov – Vsetín 5:3

Rychlá odpověď na přerovské vyrovnání

Máme-li úvodem vypíchnout okamžik, který dle našeho názoru nejvýznamnější měrou přispěl k vítězství hokejisté VHK a tím i ke srovnání stavu série, byla jím dle našeho názoru druhá branka v Tihlářově síti. Vsetín byl ve druhé třetině lepším a nebezpečnějším celkem, po zásluze se též ujal vedení, když se ale hostujícímu celku podařilo, čtyři minuty před koncem prostředního dějství, využít přesilovou hru, nejednomu z domácích příznivců vstoupila do tváře chmura pochybnosti. Vsetín však má ve svém kádru nestárnoucího Josefa Štrauba a ten již o minutu později vyhnal stíny valašské nejistoty ze zdí vsetínského Lapače.

Hostující hráči, namlsaní vyrovnávací brankou se totiž pustili do útočení, přičemž už po několikáté v utkání zapomněli na zadní vrátka. Do přečíslení ujeli Štraub s Finsterlem, prvně jmenovaný ideální přihrávkou nabil zlínské posile, ta si ovšem vylámala zuby na skvělém Tihlářovi. Brankáři hostů se ale podařilo touš pouze vyrazit a k brance dojíždějící Štraub dokázal poskakující kotouč, snad i silou vůle, dotlačit za záda nebohého Tihláře. V dalším průběhu hry se ukázalo, jak důležitý tento gól byl. Vsetín se mohl začít soustředit na pozornou obranu a taktickou hrou již nedovoloval svému soupeři příliš často ohrožovat Plška, hosté se tudíž až do konce zápasu snažili o odpověď marně. Druhá branka se tak stala brankou rozhodující a současně brankou, která se bude v oficiálních statistikách navždy uvádět jako branka vítězná.

Festival přesilových her

Pětadvacet dvouminutových trestů udělil hlavní rozhodčí Kusý ve druhém čtvrtfinále mezi Vsetínem a Přerovem. O pět vyloučení tak překonal kolegu Jeřábka pískajícího první vzájemný zápas v letošním play-off. Přesto tentokrát padlo v přesilových hrách o polovinu branek méně než ve zmiňovaném prvním duelu. V úvodní dvacetiminutovce to byli hosté, kdo si z trestné lavice vytvořil druhý domov. Zeleno-žlutí vlétli do zápasu s velkým zápalem a hostujícímu celku často nezbývalo nic jiného, než zastavovat Valachy za cenu faulu. Bilance šesti vsetínských přesilových her během první třetiny ale byla poměrně tristní. Dvě přesilovky ukončil domácí faul, zbylé čtyři sice přinesly jakýs takýs tlak, krom několika závarů a střel od modré toho ovšem domácí příliš nepředvedli. Ke všemu měli nejednou plné ruce práce s občasnými nebezpečnými výpady oslabených hostů. Brejk Sprušila musel dokonce řešit pomocí bravurního zákroku až Plšek.

Druhé dějství bylo na vyloučení vyrovnané a vyrovnaná byla také úspěšnost týmů v přesilových hrách. Nejprve to byli Valaši, kdo v této herní činnosti udeřil. Tesaříkovu střelu lehce přizvedl Jiří Farda a Tihlářova lapačka máchla do prázdna. Vyrovnání Hanáků přišlo taktéž v přesilové hře. Krásnou kombinací vyšachovali hosté bránící čtveřici Valachů i s Plškem a Faltýnkovi nezbylo než poslat touš do opuštěné svatyně domácích.

Závěrečná třetina přinesla více přesilovek hostů. A Vsetínským v nich bylo horko, hodně horko. Právě přesilovky byly obdobím, v němž Zubři nejvehementněji útočili za vyrovnáním. Připravili si v nich hned několik velmi dobrých příležitostí, domácí ovšem, někdy se štěstím, někdy zásluhou skvělého Plška, odolali. I Vsetín měl přesilovky, stejně jako v první části z nich ale příliš hrozby nepřicházelo. Na využité početní výhody tedy střetnutí skončilo nerozhodně a zdálo by se, že přesilovky tudíž tentokrát neměly na výsledek příliš velký vliv. Jenže nejen brankami mohou být přesilové hry důležité...

Vyloučení v první třetině:
Vsetín: 2
Přerov: 6

Vyloučení ve druhé třetině:
Vsetín: 4
Přerov: 4

Vyloučení ve třetí třetině:
Vsetín: 5
Přerov: 4

Takticky sehraná 3. třetina a unavení hosté

...dalším významným aspektem, na nějž může mít hra v početní výhodě či nevýhodě velký vliv, je únava. V těchto nestandardních herních situacích se celky snaží posílat na led to nejlepší, co mají, oslabený tým pak stojí hra ve čtyřech spoustu sil. A možná právě fakt, že přerovský celek odehrál velkou část první třetiny v oslabení, se projevil v závěrečných fázích střetnutí. Ve třetí třetině se totiž zdálo, že se hostujícím hráčům nedostává sil. Chyběla jim výbušnost, dravost a celkově jejich pohyb zdaleka nebyl tak dobrý, jako v předchozích fázích zápasu. I na vsetínském celku bylo znát, že už toho s přibývajícími minutami začíná mít plné zuby, na Zubrech ale byla tato skutečnost mnohem patrnější. Tento fakt navíc umocňovala skutečnost, že zatím co Valaši se již nemuseli nikam honit a stačilo jim pozorně hlídat těsný náskok, Přerov musel neustále dobývat domácí svatyni. Neustále a marně…

Zmar hostujících hráčů navíc umocňoval fakt, že Vsetín sehrál třetí třetinu výborně takticky. Pozorně bránil ve středním pásmu a přes útočnou modrou se hostující hráči dostávali prakticky jen pomocí nahozených puků. Ty se ale domácím obráncům dařilo vcelku úspěšně sbírat od zadního mantinelu dřív, než k nim dosupěli unavení přerovští útočníci, usadit se před Plškovou brankou se tudíž Hanákům příliš nedařilo. Vyjma přesilových her a posledních dvou minut zápasu se tak přerovský tlak v podstatě nekonal. Opticky sice měli hosté díky zatažené hře Valachů mírně navrch, na šance ale v této části hry nikterak nedominovali. To spíš Vsetínští s chutí hrozili z rychlých výpadů, přes několik velkých šancí se jim ale uklidňující třetí branku vstřelit nepodařilo. Nic to ale nemění na tom, že za takřka bezchybný defenzivní výkon ve třetím dějství si Valaši bezesporu zaslouží pochvalu.

Skvělí brankáři

Druhý čtvrtfinálový zápas mezi Vsetínem a Přerovem přinesl sice pouze tři branky, rozhodně se ale nedá tvrdit, že byl tento zápas skoupý na šance a zajímavé momenty. Naopak, oba týmy si v průběhu utkání vytvořily nejednu gólovou příležitost, střelcům obou celků ovšem stáli v cestě výtečně chytající gólmani. Na hostující straně to byl Radek Tihlář, který i v pátečním zápase potvrdil, že je letos jedním z nejlepších brankářů východní skupiny druhé ligy. V gólových příležitostech si na něm vylámali zuby Ondráček, Korčák, Finsterle, Hrňa, Vaněk i další ze vsetínských dobyvatelů. Vyřešil celou řadu zapeklitých situací ve vlastním brankovišti. S obdrženými brankami pak mohl Tihlář jen těžko něco dělat. Na teč do jeho protipohybu nebylo v lidských silách reagovat a u druhé branky také nemohl udělat o mnoho víc, než udělal. Dohromady Tihlář pochytal 34 vsetínských střel a byl nejlepším hráčem svého celku ve druhém čtvrtfinále.

Domácímu muži s maskou Lukáši Plškovi základní část nevyšla zcela dle představ. Již v jejím závěru se však zdálo, že forma z loňské sezóny se začíná vsetínské brankářské jedničce pomalu vracet, první dva duely play-off pak toto zdání jenom potvrdily. Již v úvodním čtvrtfinále byl Plšek velkou oporou Valachů, neméně zdatně si vedl i v pátečním střetnutí Na Lapači. Stejně jako jeho brankářský soupeř musel i on řešit celou řadu ošemetných situací i tutovek hostujících hráčů. Snad nejkrásnější zákrok si připsal již v prvním dějství, kdy zákrokem alá Dominik Hašek zneškodnil únik Sprušilův. Ani v dalším průběhu hry se brankář Vsetína rozhodně nenudil, k nelibosti hostujících hráčů si ale v brance počínal v podstatě bezchybně. Důležité navíc bylo, že se mu většinu puků podařilo ztlumit ve své výstroji hned na první pokus, na dorážku číhajícím Hanákům tak po většinou zbyly jen oči pro pláč. Vítězem druhého brankářského galapředstavení v sérii se tedy nakonec stává Lukáš Plšek. Připsal si sice o něco méně těžkých zákroků než jeho protivník, současně ovšem inkasoval pouze jedinkrát, vítězství mu tudíž patří zcela po právu.

Zásahy gólmanů:
Lukáš Plšek: 31
Radek Tihlář: 34

Týmový výkon opřený o individuality

Nejlepším hráčem Vsetína sice byl Plšek, těžko by tomu tak ale bylo, kdyby mu nepomohli jeho spoluhráči. Ti i ve druhém utkání předvedli velice kompaktní týmový výkon. Díky účasti hráčů ze Zlína se Vsetínu, přes nemalou marodku, podařilo poskládat tři vyrovnané a současně kvalitní formace. Hráči bojovali jako celek a tak i když se našlo několik jednotlivců, kterým zápas nevyšel na 100%, jejich kolegové na ledě za ně dokázali zastoupit a napravit jejich zaváhání. Bylo znát, že tým táhne za jeden provaz a všichni hráči v zelenožlutém dresu, ať už na ledě nebo na střídačce, svorně bojují za jeden cíl – porazit Přerov a probít se přes svého rivala do semifinále.

Z týmově působícího celku VHK pak lehce vystupovalo několik nepřehlédnutelných individualit. V brance to byl již zmíněný Lukáš Plšek, v defenzívě překvapil především Jiří Farda. Nejen že dal po akci, kterou sám začal, důležitý první gól, velmi dobře si ale vedl i při plnění svých obraných povinností. Právě vstřelená branka byla pro vsetínského juniora viditelným povzbuzením, od svého zásahu patřil k nejlepším hráčům na ledě.

Z útočníků pak v první řadě jmenujme Josefa Štrauba. Vstřelil vítězný gól, poctivě makal dopředu i dozadu a ukázal, že přes svůj věk má pořád týmu co nabídnout a nejen to – stále může patřit k těm nejlepším. Stejně jako při loňském play-off se i v tom letošním rozjíždí Štraub ke skvělým výkonům. Nepřehlédnutelný byl opět i Jiří Ondráček. Ten sice tentokrát nedokázal pokořit Tihláře, přesto i na něm byla vidět chuť bojovat za tým, hodně práce udělal v i defenzívě. Při power-play soupeře hrál dokonce klíčovou úlohu – právě on nejprve odvrátil nebezpečně vypadající soupeřovu dorážku a pak dostal puk z obranného pásma VHK. Dobrý výkon podal i Lukáš Finsterle. Ani s ním sice koncovka dvakrát nekamarádila, také Lukáš byl ale důležitou postavou Vsetína. Neustále provětrával přerovskou obranu a nejvýraznějším momentem z jeho strany byla asistence na druhý gól Valachů. V neposlední řadě si pak určitě zaslouží pochvalu i Erik Hrňa. Také jeho forma šla v závěru základní části nahoru a včerejší zápas to potvrdil. Střelecky se sice vsetínský odchovanec stále trápí, i on ovšem na ledě odvedl spoustu práce, několik příležitostí vypracoval i Danielu Vaňkovi... Vsetín zkrátka v druhém čtvrtfinále podal kvalitní výkon, zabojoval jako jeden odhodlaný tým a zcela po zásluze si připsal důležité vítězství.