Petr Lainka o Krajské lize: Spoustu z nás to posunulo někam dál

Helena Hegeďová, Kristýna Zigmundová • 24.02.2017

Čtvrtečním zápasem v Uničově skončila sezóna pro vsetínský B-tým, působící v Krajské lize. „Zprvu mě rozhodně nenapadlo, že budeme hrát na konci tabulky, čekal jsem, že budeme bojovat o play-off a hrát tak střed tabulky,“ podělil se devatenáctiletý útočník Petr Lainka o svá předsezónní očekávání. Sezóna se juniorskému celku sice nevyvedla, přechod do seniorského hokeje byl však pro mnohé hráče přínosem. „Pro většinu kluků to byla první sezóna v mužském hokeji, takže si myslím, že to spoustu z nás posunulo někam dál.“

Za posledním zápasem sezóny se vsetínští junioři vydali do Uničova, kde se jim však zápas nevyvedl dle představ a prohráli 1:7. „Problém byl v tom, že jsme neproměnili spoustu šancí. Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas, možná jsme měli i trochu navrch. V zápase jsme se dostali do vedení, bohužel jsme jej nedokázali udržet a po individuálních chybách, které nás provázely celou sezónu, jsme se opět dostali do pozice, kdy musíme dotahovat. Dneska to bohužel nevyšlo,“ vyjádřil se k zápasu útočník druhé formace, Petr Lainka, „neměli jsme štěstí. Utíkaly nám puky, nebyli jsme schopni trefovat bránu. Asi se tam podepsal i špatný odjezd na zápas. Dneska jsme prostě neměli svůj den a bylo to určitě vidět na všech.“

Devatenáctiletý útočník na sezóně oceňuje hlavně konfrontaci v mužském hokeji, do kterého poprvé nahlédl. „Sezóna se hodnotí velmi těžko, protože výsledky jsou takové, jaké jsou. Přitom je jistě na místě říct, že spoustu zápasů vyhrál horší tým. Zprvu mě rozhodně nenapadlo, že budeme hrát na konci tabulky, čekal jsem, že budeme bojovat o play-off a hrát tak střed tabulky. Ovšem pro většinu kluků to byla první sezóna v mužském hokeji, takže si myslím, že to spoustu z nás posunulo někam dál a uvidíme, jak s tím teď bude každý pracovat.“

„Tým si sedl, zvolili jsme si dobrého kapitána, který nás táhl při několika zápasech dopředu a dokázal nás nakopnout, když jsme potřebovali. Bohužel gólmani se pořád střídali, někdy jsme před zápasem ani nevěděli, kdo bude chytat, což se také podepsalo na výkonu týmu. Ovšem jako parta jsme si i navzdory věku sedli neuvěřitelně a na kabinu budu vzpomínat velmi dobře,“ okomentoval atmosféru v týmu, ve kterém se přes nálepku juniorky sešli hráči různých věkových kategorií.

„Největším problémem bylo naše časté vylučování, několik zápasů jsme odehráli i víc než polovinu hrací doby ve čtyřech. Tak se silnějším týmům nedá konkurovat. Naše největší plus byla asi souhra. Překvapilo mě, jak si sedli kluci, kteří spolu v životě nehráli,“ shrnul Lainka klady a zápory hry.

První polovina základní části nepřinesla vsetínskému B-týmu žádné body a Valaši vymazali nulu na kontě až v zápase s Uničovem, který rozděloval porci zápasů na dvě poloviny. „Můj názor je takový, že od Břeclavi, kdy jsme dostali přes desítku, jsme si s klukama v kabině něco řekli. Přišlo nám pak konečně štěstí. (smích) Zápas nato jsme uhráli první body za remízu s Uničovem a od té doby náš výkon vypadal velmi slibně. Bylo jen otázkou času, kdy se to prolomí, a začneme vyhrávat. Je jen škoda, že jsme to neudrželi až do konce.“ Sami hráči dlouho nevěděli, zda je systém soutěže pustí do play-off. „Bohužel to nakonec nevyšlo,“ smutnil Lainka, „myslím si, že play-off by byla krásná třešnička na první sezóně v krajské soutěži.“

„V paměti mi nejvíce utkvěl asi zápas s Břeclaví, kdy jsme ve třetí třetině prohrávali 1:5. Nakonec jsme to dokázali díky skvělému výkonu našeho kapitána otočit na 7:5. Takový zápas, jak říkal Keša (Miroslav Janošek), má někdo za jednu sezónu několikrát, někdo to má jednou za celý život, takže je vždycky pro hráče úžasné být u toho a vidět, jak může mít někdo štěstí.“

A co plánuje student čtvrtého ročníku gymnázia na příští sezónu? „Teď mě čeká zkouška dospělosti, takže od té se bude odvíjet celý můj budoucí život. Také to záleží na tom, kam se dostanu na vysokou školu, ovšem hokej pro mě znamená opravdu hodně a nechtěl bych skončit. Chtěl bych někdy časem nakouknout třeba do druhé ligy a zkusit si, jestli na to mám nebo ne.“