Početná marodka a dlouhá cesta. Vsetín jede bojovat o body do Ústí

Tomáš Kopecký • 16.09.2018

Jen tři útočné formace využili trenéři Dopita s Jenáčkem v posledním ligovém kole s Havířovem. Ve výběru totiž byli omezeni kvůli zraněním, které se momentálně na vsetínské straně kupí. Po zápase se Slezany, jenž skončil porážkou 2:3 v prodloužení, míří Valaši až na sever Čech, kde se utkají s domácím Slovanem Ústí nad Labem. Ústí má na svém kontě pouze jeden bod, v posledních dvou duelech utrpělo vysoké porážky, a proto bude mít před vlastními diváky o motivaci postaráno. Podaří se Valachům nastartovat vítěznou sérii a zdolal soupeře ze spodních pater tabulky?

Pokud se podíváme na historii vzájemných duelů mezi Vsetínem a Ústím, každého asi v první chvíli napadne hlavně vypjatá barážová série z roku 2006, v níž Valaši úspěšně hájili extraligovou příslušnost. Lvi se poté na rok přeci jen do extraligy podívali, ale jejich účinkování nemělo dlouhého trvání, a naopak kvůli nedostatku financí přineslo problémy, s jejichž následky bojoval klub ještě pěknou řádku let.

A bylo to právě Ústí, které v minulé sezoně uvítalo Vsetín v premiéře na prvoligové scéně. Valaši před třemi tisícovkami diváků zvítězili 5:2 a udělali první krok v nové éře. Celkově se dá říci, že zelenožlutí měli tohoto soupeře v oblibě, zdolali jej ve všech čtyřech případech a ztratili jen jeden bod. Dokážou navázat na tuto pozitivní bilanci?

Ústí nad Labem: Severočeši zatím bodově strádají

Na loňskou sezonu by Ústí nejraději zapomnělo. Dvanácté místo a ztráta patnácti bodů na postup do play-off, to není nic, čím by se mohlo dvakrát chlubit. Zvláště přihlédneme-li k tomu, že v třech předchozích sezonách mezi elitou nechybělo. Letos chtějí žlutomodří opět zabrat a hodně si slibují především od forvarda Daniela Vrdlovce, mimo jiné také vsetínského odchovance, který se po výpomoci v Karlových Varech stáhl zpět do ústeckého kraje. Trenéři Čaloun s Machuldou mají k dispozici také jednu z legend Chance ligy, nestárnoucího útočníka Jaroslav Roubíka, jenž má na svém kontě 875 odehraných utkání a drží úžasný průměr jednoho kanadského bodu na duel. Body by měli sbírat také mladí Milan Davídek a Jiří Severa. Zajímavým mužem na soupisce je šestnáctiletý Australan Kale Costa, jenž v českých mládežnických soutěžích vyniká.

Kde tlačí ústecké bota, to je jednoznačně obrana. Už loni patřila mezi nejhorší v lize a letos tomu zatím není jinak, ikdyž je možná příliš brzy na podrobnější hodnocení. Domácí si však musí přiznat, že odchod Brože s Bernadem uvolnil důležité posty v sestavě. A Ústí zatím náhradu nenašlo. Musí spoléhat hlavně na kapitána Martina Vágnera s ansáblem tvořícím mnoho mladých obránců věkově do 24 let.

Vsetín: Zapojí zelenožlutí do hry všechny formace?

Vsetínská pozice je letos v lecčem o něco obtížnější, než tomu bylo loni. Valaši byli neokoukaným nováčkem, který přitahoval diváky do hlediště, ale nepočítalo se s ním na výraznější průlom v rámci celé soutěže. Na to byli jiní adepti. Nyní si je široká hokejová veřejnost vědoma toho, že tým posílil a úžasné výkony a atakování čela tabulky očekává už úvodních kol. To však není vůbec jednoduché a až čas ukáže, jak na tom Vsetín doopravdy je. My samozřejmě věříme, že očekávání naplní. V podobném duchu se po posledním utkání s Havířovem vyjádřil i Antonín Pechanec. „Je to začátek soutěže, jsou za námi čtyři kola a sice jsme chtěli trošičku víc, ale věřím, že po nějakém dvacátém kole budeme úplně jinde, než jsme teď. Máme ještě spoustu času,“ prohlásil třetí nejproduktivnější útočník zelenožlutých.

Vsetín zatím ze čtyř duelů získal jen pět bodů, a především poslední zápas dobře rozjetý zápas s Havířovem mohl domácí trochu mrzet. Domácí dlouho vedli po brance Pechance 1:0, ale Slezanův se podařilo vývoj otočit. Duel nakonec dospěl až do nájezdů, ve kterých si bonusový druhý bod připsali Havířovští. „Pro nás to bylo těžké utkání, protože máme aktuálně hodně hráčů zraněných, takže jsme dali dohromady jen tři lajny a stálo nás to hodně sil. Já si však myslím, že jak se nám uzdraví zranění hráči, tak půjdeme nahoru,“ prozradil trenér Jiří Dopita. To se dostáváme k problému, který vsetínským fanouškům způsobuje vrásky na čele. Na marodce je totiž hned pět mužů – Tomáš Frolo, William Mäkinen, Mitchell Theoret, Tomáš Vávra a Vojtěch Šilhavý. Všichni jsou to hráči, od kterých se očekává gólová pomoc, respektive důležitá práce v obraně. Vsetín měl k dispozici pro předchozí střetnutí jen 10 útočníků a na rychlosti to především v závěru bylo znát. Vrátí se někdo z výše zmíněných do zápasové praxe už v Ústí? Dozvíme se brzy.

Utkání mezi Ústím nad Labem a Vsetínem startuje na ledě našeho soupeře v pondělí v 18:00. Kdo se nevydá na dlouhou cestu přes celou republiku, ten může zápas sledovat na TVCom.cz, případně v textové podobě na Onlajnech.

Sestavy v posledním kole:

Ústí nad Labem: J. Dlouhý – M. Vágner, M. Zdvořáček, Jeřábek, Weinhold, Zukal, M. Jandus, Mert – D. Merta, Roubík, Melka – L. Volf, Vrdlovec, J. Havel – Krliš, Davídek, Tůma – Chrpa, T. Jandus.

Vsetín: Gába – Mikuš, Rudl, Slováček, Teper, Holomek, Jenáček, Hryciow – Podešva, Rác, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Hořanský.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov