Pozdější nástup na led? V sezoně to nebude problém, říká David Vítek

Redakce • 23.07.2019

Odchovanec a vsetínský patriot tělem i duší. David Vítek se ve vsetínském týmu drží nepřetržitě deset sezon a i letos bude tvořit neodmyslitelnou část vsetínského týmu. Byl mezi těmi, kteří bojovali za Vsetín ve druhé lize, kdy nebyly podmínky profesionální, ale vydržel, bojoval a zasloužená odměna se dostavila. Nadále je platnou součástí týmu a každoročně dělá vše pro to, aby Vsetín se svými spoluhráči posunul zase o něco výš.

Ve Vsetíně jste absolvoval již celou řadu letních příprav. Bylo letos něco jinak?
Letní příprava byla poměrně stejná jako předešlé roky. Nějaké změny byly, co si prosadil kondiční trenér Tomáš Frolo. Jinak to bylo velmi podobné předešlým létům.

S Tomášem Frolem jste hrával, navíc jste z rodiny. Jaké to je, když se stane ze spoluhráče trenér?
Myslím si, že to zvládá dobře. Máme k němu respekt, ale občasným vtípkům se od nás nevyhne. Jsme profíci, musíme ho respektovat a dělat tréninky tak, jak nám je on nastaví. Práce kondiční trenéra ho baví a již se i snaží na školeních zdokonalovat. Vzdělává se a jde vidět, že ho to chytlo.

Opět se kabina částečně proměnila. Několik hráčů odešlo. Bude vám někdo vyloženě chybět, nebo to berete jako součást hokejového života s nadhledem?
Samozřejmě je to hokejový život, ale kdybych řekl, že mi nikdo k srdci nepřirostl, tak bych lhal. Jste s nimi v dennodenním kontaktu a tvoří se kamarádské vazby. Nejsem takový, že bych si s někým nesedl, ale určitě mě mrzí odchody Ondry Kopty a Tomáše Pituleho, se kterými jsem trávil hodně času. Takový je život a v novém angažmá jim, a i všem odešlým klukům přeji ať se jim daří.

Ve Vsetíně jste si prošel mezi muži sezonami od dob druholigových až do nynějška. Dá se říct, že jste posledním z této kategorie hráčů.
Po postupu do první ligy jsem také neměl jednoduchou pozici. Neměl jsem místo vůbec jisté a jezdil jsem na střídavé starty do Valašského Meziříčí. Nechci se nějak chválit, ale je to možná tím, že mám v sobě přirozenou pracovitost a jdu si za svými postupnými cíli. Ve druhé lize jsem měl za cíl to, že si chci za Vsetín zahrát první ligu. Poté jsem si dal za cíl, abych se udržel v sestavě a hrál co nejvíce abych nemusel cestovat do Valmezu. Takové cíle si dávám a zatím se mi je daří plnit. Chci na Vsetíně hrát co nejvíce.

Máte i aktuální cíl před sezonou?
Jít zápas od zápasu. Být vždy co nejlépe na zápas připravený a dát týmu všechno. Odevzdat na ledě přesně to, co po nás trenéři požadují. Abych si dával za cíl, že udělám třeba 20 bodů za sezonu, tak to ne. Hraji ve čtvrté formaci a naše úkoly jsou úplně jiné než třeba v prvních dvou formacích.

Hráčů se ve Vsetíně poslední sezony vystřídalo spousty. Uvědomuje si každý, že obléká dres Vsetína, nebo je každý již natolik profesionální, že to není třeba připomenout?
Ti, kteří jsou zde noví, tak se projeví až na ledě. Ještě na něm nejsme. Kluci, co přišli v posledních sezonách, tak byli nadšeni z fanoušků a každý si to pochvaluje, že jinde něco takového nezažije. Zápas se samozřejmě nemusí vždy povést. Někdy se daří více a někdy méně. Můžu říct, že kluci co tu byli, tak se vždy snažili na ledě nechat všechno.

Opět máte v kabině několik nových spoluhráčů. Jak jste si na sebe zvykli?
Kluci zapadli velmi dobře. Už i ti, co dorazili na konci loňské sezony. Takový Jirka Drtina z Prahy je obyčejný kluk, David Tůma to samé. Všichni zapadli dobře. Jeden vedle druhého jsou dobří kluci a nikdo si na nic nehraje.

Od pondělí jste měli trénovat na ledě. Kvůli závadě vás to čeká až o týden později. Jak moc velká nepříjemnost to je?
Abych řekl pravdu, tak mi to moc nevadí. Trénujeme na suchu a je to dobré. Tělo si aspoň po volnu opět zvykne na zátěž. Postupně na to naběhneme. Přeci jen nás před sezonou čeká stále minimálně pět týdnů tréninků na ledě, takže toho bude celkem dost si myslím.

Vnímáte, že nadcházející sezónu čeká Vsetín speciální sezona k oslavě 80 letům?
Historie Vsetína je obrovská. Ať si říká každý co chce ohledně toho, jaké tady byly-nebyly peníze, ale historie Vsetína je zapsaná velkým písmem do kronik českého hokeje. Věřím, že si společně se všemi fanoušky sezonu pořádně užijeme.

Vedení klubu vyhlásilo za letošní cíl finále playoff. Je to reálné?
Určitě ano. Když budeme bojovat jeden za druhého, udělá se dobrá parta a půjdeme společně tomu cíli naproti, tak nevidím důvod, proč by se to nemohlo zvládnout. Dobrá parta tady již je a věřím, že to přeneseme i na led. Na druhou stranu je sezona dlouhá a nyní o tom mluvit je hodně těžké. Chceme cíl splnit, ale musíme jít krok po kroku. Takto se dívat do budoucnosti, když je tolik zápasů před námi je těžké. Pokusíme se co nejlépe odehrát základní část, poté co nejlépe naladit formu na playoff a pak uvidíme, kam až se nám podaří dostat.

Chance liga bude mít nový systém. Zamlouvá se vám?
Uvidíme v sezoně, jak se nový model osvědčí. V tuto chvíli za sebe říkám, že by byla lepší klasika 4x každý s každým, tak jak to tradičně bývá a dle mě by mělo být. Rozdělování soutěže po třiceti kolech se mi nezamlouvá.

Vítěz finále playoff postoupí přímo do extraligy. Které týmy budou největšími adepty?
To ukáže čas. Těžko nyní spekulovat kdo bude nejlepší. Samozřejmě jako každý rok tak i letos budou České Budějovice patřit k největším favoritům soutěže. Věřím, že i my budeme silní. Dále určitě Jihlava a Prostějov budou mít kvalitní tým. Uvidíme, jak se v sezoně bude vše vyvíjet.