POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 410 (29.6.)

Pozici v elitní osmičce bude Vsetín hájit proti poslední Kadani

Jan Tajzler • 02.01.2018

Hokejový rok 2018 otevře na Lapači střetnutí domácího Vsetína proti poslední Kadani. Valaši prožili skvělé vánoční období, když si připsali tři vítězství v řadě a díky tomu se dostali na 8. pozici zaručující účast v play-off. Tabulkový vzestup je však třeba potvrdit, Vsetín po cenných skalpech Českých Budějovic a Prostějova bude v jednoznačně roli favorita. Jak se s touto rolí zelenožlutí vypořádají, se můžete přesvědčit netradičně ve čtvrtek, utkání startuje v 17:30.

Kadaň patří mezi tradiční kluby druhé nejvyšší soutěže, Severočeši letos působí ve WSM Lize již 20. sezonu v kuse. Důvody k oslavám však rozhodně nejsou, Kadaň prožívá doposud nejhorší ročník, se ziskem 17 bodů je přikována k poslednímu místu tabulky a jedinou útěchou pro chomutovského vazala může být pouze fakt, že letos je WSM Liga nesestupová. Vsetín zatím obě předchozí střetnutí zvládl, i když je třeba připustit, že zejména v prvním měření sil na Lapači dokázali Trhači vsetínský tým značně potrápit. Severočeská odveta už byla jednoznačnější, Vsetín v Kadani zvítězil 4:0.

Kadaň: Trhači už hrají pouze o čest

Pokud měl někdo při uzavírání WSM Ligy obavy, že jeden nebo dva kluby zcela odpadnou, pak měl pravdu. Důkazem budiž situace kadaňských Trhačů, kteří na nejbližší 13. pozici ztrácejí 10 bodů, na pozice pro play-off je ztráta už velmi hluboká a čítá rovných 30 bodů. Vzestup černožlutých se neočekává ani ve Vsetíně, nic by na tom neměla změnit ani již třetí výměna trenéra v letošním ročníku, odstupujícího Jiřího Čelanského nahradí dvojice Miroslav Buchal - Petr Klíma, která už by trápící Kadaň měla dovést do konce sezony. „„Vzájemně se dohodli na předčasném ukončení smlouvy. Sezónu na střídačce dokončí dvojice Miroslav Buchal – Petr Klíma, který i nadále zůstává členem sportovního úseku,“ objasnil pro webové stránky soupeře ředitel Jiří Šindel.

Vítězství Kadaně jsou spíše vzácným úkazem, přesto dokáží Trhači potrápit i favorizované soupeře. Naposledy se Severočechům podařilo zaskočit Prostějov, když vybojovali bod v samostatných nájezdech. Poslední vítězství Trhačů je staré téměř měsíc, to když se na kadaňském ledě trápila pražská Slavia, která si nakonec odvezla porážku v prodloužení 2:3. Jinak je to ovšem v Kadani smutná sezona, série porážek bývají dlouhé a jedinou jistotou je fakt, že se letos nepadá.

Kadaň se v letošní sezoně prezentuje nejhorším útokem v soutěži. Kanadské bodování vede s pouhými 15 body Nicolas Hlava, jenž je s devíti trefami zároveň nejlepším střelcem týmu. Stejný počet kanadských bodů nasbíral také Darek Hejcman (5+10). Hranici 10 kanadských bodů překročili ještě další dva útočníci, jde o Jakuba Chrpu (5+6) a Jaroslava Kůse (3+8). Mezi obránci se výborně prezentují Jakub Trefný (5+8) a také Šimon Szathmáry (2+9).

V brankovišti Kadaně se během sezony protočilo už pět mužů. Nejvíce prostoru zatím dostal Tadeáš Dvořák, jenž zasáhl do 20 utkání a vychytal si úspěšnost zákroků nad 88 %, průměrně inkasuje 3,81 branky na zápas. Nejlepší čísla má v Kadani Dominik Pavlát, úspěšnost zákroků v sedmi zápasech se přehoupla přes 94 % a průměr inkasovaných branek činí 1,5 na zápas. Uvidíme, kdo z maskovaných mužů se představí ve čtvrtek na vsetínském ledě.

Vsetín: Podaří se vstřelit 100. branku v sezoně?

Valaši prožili skvělý závěr kalendářního roku 2017. Po třech porážkách v řadě si spravili Dopitovi svěřenci chuť v Havířově, kde před vánočními svátky dokázali vybojovat dva body za vítězství v samostatných nájezdech. Pak přišlo domácí utkání roku s českobudějovickým Motorem. Souboj s lídrem tabulky sledovala na Lapači rekordní návštěva, utkání navíc bylo i pod drobnohledem České televize. Vsetín dokázal na Motor vyzrát po všech stránkách a vítězství 3:1 bylo zcela zasloužené. Na skvělý výsledek navázali zelenožlutí také v Prostějově. Šňůru sedmi zápasů bez porážky zastavil Vsetín Jestřábům především skvělým výkonem ve 2. třetině, kdy dokázal bleskově otočit nepříznivý stav utkání. V závěrečné periodě nepřipustili bojovníci z Valašska žádné drama a před koncem roku 2017 usedl Vsetín na vytouženou 8. pozici, která zaručuje účast ve vysněném play-off.

Vzestup Vsetína není náhodný, Valaši prakticky po celý měsíc prosinec hráli velmi slušná utkání. I přes porážky na Kladně či s Přerovem byl výkon mužstva na vysoké úrovni. Mrzelo akorát nevýrazné vystoupení proti pražské Slavii. Nicméně těžce vydřené pozice je třeba nyní potvrdit. Vsetín bude po delší době v roli favorita a bude hodně záležet na tom, aby poslední Kadaň nebyla valašskými hokejisty podceněna. Za osmým Vsetínem je totiž těsná fronta hladových konkurentů, hned čtveřice celků se třepe na pozice, které jim Vsetín svým vzestupem vyfoukl. Jen o skóre horší jsou Slezané z Havířova a Frýdku-Místku. Pouhé dva body ztrácí zástupci severních Čech z Ústí nad Labem, tři body pak Litoměřice. „Samozřejmě chceme vyhrávat, abychom se v osmičce udrželi. Bojovali jsme o ni dlouho. Dívali jsme s klukama na tabulku a osmička je hrozně nabitá, takže musíme vyhrávat a doufat, že někteří soupeři zaváhají, abychom se posunuli dál,“ úvědomoval si po utkání v Prostějově dvojnásobný střelec Anatolij Protasenja.

Při pohledu na tabulku a hlavně skóre Vsetína se nabízí uvažovat nad tím, kdo se stane autorem jubilejní 100. branky v premiérově sezoně ve WSM Lize. V kabině to určitě nebude levnou záležitostí. Utkání mezi osmým Vsetínem a poslední Kadani odstartuje na vsetínském Lapači netradičně ve čtvrtek v 17:30. Pokud se do Vsetína nedostanete, můžete utkání sledovat prostřednictvím textového online přenosu z dílny naší redakce, a nebo využít za poplatek sledování přímého přenosu díky službám společnosti TVCOM.

Parter utkání: Jalovec

Jalovec je týdeník, který má díky své dlouholeté tradici a přízni více než 50 tisíc čtenářů, zastává zcela dominantní postavení mezi médii na Valašsku a okolí. Dokládá to i fakt, že zde mnoho let inzeruje většina firem regionu. Jejich management by tak jistě nečinil, kdyby si stále neověřoval, že právě prezentace v týdeníku Jalovec je mimořádně účinná. Ta je ještě umocněna možnou kombinací s internetovými stránkami.Více informací se dočtete zde.

Sestavy v minulém kole:

Kadaň: Dvořák – Černý, Trefný, Šefl, Blaha, Szathmáry, Kadeřávek, Cestr, Šesták – Procházka, Hejcman, Krejčiřík – Macháček, Havlíček, Chrpa – Wágner, Rindoš, Tupý – Tůma, Chlán.

Vsetín: Šurý – Teper, Janáček, Ostrčil, Frolo, Dundáček, Holomek – Slováček, Kopta, Březina – Protasenja, Kucharczyk, P. Beránek – Podešva, Šilhavý, Vávra – Karafiát, Illéš, Vítek.