Překvapí Valaši na ledě opavského Slezanu?

Kristýna Guricová • 07.12.2010

V následujících osmi dnech čekají na hokejisty VHK další dva zápasy. Oba se odehrají ve středu a Vsetínští v nich pojedou na stadiony soupeřů. První zápas, hraný již tuto středu od 18 hodin, se uskuteční v Opavě. Valaši mají před sebou nelehký úkol. Slezan nyní sídlí na 6. příčce tabulky a jistě si bude chtít posílit svůj bodový zisk pro udržení se v elitní šestce pro play-off. Valachům má navíc co vracet, v prvním utkání sezóny totiž zelenožlutí, ač byli papírovým outsiderem, porazili Opavu poměrem 3:2. Utkání můžete sledovat také prostřednictvím online přenosu.

Vsetínu se již dlouhých pět utkání nepodařilo zvítězit. Z posledních bodů se radovali přibližně před měsícem a to díky výhře nad Uherským Hradištěm v poměru 6:2. Pokud ale opomeneme toto utkání, čítá série neúspěchu již 8 prohraných zápasů, ztracených 23 bodů. Pokud nebudeme brát v potaz překvapivý debakl ve Frýdku-Místku (1:6) a po té i vysokou porážku v Orlové (2:7), či zápas v Hodoníně (3:0), kde se Vsetínští gólu vůbec nedočkali, byli vždy, alespoň po první dvě třetiny pro svého soupeře minimálně vyrovnaným celkem. Pětkrát totiž hokejisté VHK vstupovali do třetí třetiny maximálně s jednobrankovým mankem. Ve všech těchto případech ale třetí část nezvládli a body tak putovaly na konta soupeřů.

Ukázkovým případem tak bylo i poslední domácí utkání, ve kterém Vsetín hostil Nový Jičín. Ač Valaši vedli, o svůj nejtěsnější náskok (1:0) přišli v průběhu 12. minuty, kdy inkasovali hned dvakrát. Najednou tak domácí byli tím celkem, který musel dotahovat, a i když se to zásluhou Plachtoviče povedlo, do konce druhé dvacetiminutovky stejně Valaši prohrávali rozdílem jednoho gólu. V závěrečné části skórovat sice dokázali, srovnat již ale ne a prohráli tak rozdílem 3:4. Do konce základní části II. ligy zbývá ještě 6 utkání, ve kterých by bylo záhodno získat ještě nějakou porci bodů.

Momentálně totiž Vsetín sídlí na 12. příčce, což je také poslední postupové místo do 2. části II. ligy, ve kterém se celky ze 7. - 12. místa utkají o poslední dvě postupové příčky pro play-off. Pokud by však Vsetínští v tabulce klesli byť o jedinou příčku, dostanou se do skupiny o záchranu, která bude čítat 3 celky, ze kterých poté jeden sestoupí do krajského přeboru. Čirou spekulací je fakt, že pokud by Vsetín klesl například ve prospěch Uherského Hradiště, setkal by se pak v udržovací skupině pravděpodobně s celky Uničova a Frýdků-Místku – jak by tyto boje dopadly je otázkou. Obě utkání s těmito celky totiž Vsetínští hrubě nezvládli – v Uničově prohrál 4:7 a ve Frýdku dokonce 1:6. Bylo by proto záhodno zabojovat a zabodovat, třeba hned ve středu proti Opavě.

HC Slezan Opava: 6. místo, 37 bodů, skóre 76:68

Slezan se v posledním mikulášském utkání střetl na domácí půdě s Orlovou. Opavští po 36. minutách prohrávali již rozdílem tří branek, a i přes to, že dokázali snížit v minutě 37. Měchem, do konce druhé třetiny to bylo znovu o tři branky. V posledních dvaceti minutách padaly branky již jen do orlovské klece – ta poslední se podařila Slezanům vsítit v čase 59:50, kdy hráli v dvojnásobné početní převaze posilněné ještě o power-play. Deset vteřin již však bylo pro vsítění čtvrté branky a srovnání skóre příliš málo času.

Dle slov Karla Suchánka, trenéra Opavy, měl jeho kádr navíc problémy s marodkou – zranili se Suchánek s Ilášem, což pro Opavu znamená, že zkušenost v brance vystřídalo mládí - jedničku v opavské kleci totiž nyní zastupuje Adam Trenčan, teprve dvacetiletý brankář. Před utkáním s Orlovou se navíc vysokými horečkami trápil také Ivo Kocián, který je společně s Měchem nejproduktivnějším hráčem Opavy. V průběhu 21 zápasů nasbíral 20 bodů za 12 branek a 8 asistencí. Jeho kolega z útoku, Tomáš Měch má na kontě zápasů 22 – branek 11 a asistencí 9. Oba tito hráči se bodově prosadili také v prvním vzájemném utkání se Vsetínem. Zda již dovolí Kociánovi, i jeho spoluhráčům, jejich zdravotní stav do utkání nastoupit je otázkou.

10. kolo: Valaši si vytvořili důležitý tříbrankový náskok

V prvním vzájemném zápase, hraném Na Lapači, se domácím podařilo v první třetině vsítit dvě branky, ke kterým přidali již v úvodu druhé dvacetiminutovky ještě zářez třetí. Toto utkání bylo první v sezóně, kdy si zelenožlutí dokázali vytvořit, aniž by sami inkasovali, třígólový náskok. Nejspíš je to i lehce ukolébalo a tak v polovině zápasu, po zmatcích ve vlastním pásmu inkasovali na 1:3. Opava kousala i dále a ke snížení na 2:3 jí stačilo pouhých 58 vteřin. Z utkání tak najednou bylo drama. Vynikajícím defenzivním výkonem však Vsetínští nakonec své vydobyté vedení po 60 minutách přetavili ve 3 body a, pro někoho možná překvapivě, porazili v tom čase druhý nejlepší celek II. ligy – Slezan Opavu.

Branky a nahrávky: 8. Bajtek (Brynecký, Ševčík), 18. Rufer (Kubo), 24. Ševčík (Vaněk, Zavrtálek) - 33. Polok (Kocián), 34. Měch (Grofek, Černý).

"Jsme samozřejmě rádi, že jsme vyhráli za tři body. Za stavu 3:0 jsme měli zápas pevně v rukou, bohužel jsme krátkodobým výpadkem vrátili soupeře do zápasu a pak jsme se až do konce strachovali o výsledek. Přijde mi, že naši hráči ještě nejsou naučeni hrát celých šedesát minut. A když pak dáme soupeři svou chybou nějakou příležitost, on ji potrestá," zhodnotil po prvním utkání dění na ledě Juraj Jurík.

Sestavy v minulých zápasech:

Opava: Trenčan - Kukol, Tichý, Bednárek, Pavelek, Vrabel, Tůma - Grofek, Měch, Černý, Suchánek, Polok, Wolf, Herman, Mlýnek, Chalupa, Vlašánek, Kříž.

Vsetín: Plšek - Pelc, Farda, Spitzer, Kapr, Zelenka, Žabčík - Slováček, Vaněk, Tesařík - Plachtovič, Brynecký, Ševčík - Lechner, Gromus (51. Holík), Vítek.