Přesilovky jsou klíčem k úspěchu a rozhodují zápasy, uvědomuje si David Březina

Helena Hegeďová • 29.08.2018

„Musíme na tom do začátku sezóny ještě zapracovat, a hlavně začít dávat góly,“ ví pětadvacetiletý vsetínský útočník. Valaši dostali v přípravném zápasu proti Přerovu příležitost hned v jedenácti přesilových hrách, z tohoto množství využili dvě. David Březina však skóroval po svém návratu z trestné lavice. „William mě tam skvěle našel a já už jsem to uklízel do skoro prázdné nebo odkryté brány,“ směje se.

Davide, jak se zpětně díváte na zápas?
V dnešním utkání jsme nakonec zvítězili, takže jej hodnotím pozitivně. Určitě tam ale byly věci, na kterých bychom měli zapracovat.

Věděl jste, jak hraje Přerov v přípravě?
Já osobně jsem se na výsledky nedíval, nevím jak ostatní. Očekával jsem od nich víceméně stejnou hru jako loni, na druhou stranu to dneska moc nezavřeli, v tomhle to třeba bylo jiné i od minulého zápasu s Třebíči, hrálo se jinak. Hra ale byla podobná jako minulý rok, takže můžu říct, že mě nic nepřekvapilo.

V utkání jste měli dost přesilovek, čím si to vysvětlujete?
Ty fauly většinou vyplynou z toho, že je soupeř aktivní nebo se objeví v nějaké velké šanci. Tam vždycky někdo sekne a podobně, takže je možné, že jsme si pro přesilovky chodili touto cestou.

Proměnili jste ale jen dvě...
Měli jsme těch početních výhod hodně, de facto to byl zápas plný přesilovek. Hru pět na pět jsme si ani moc nezkusili, co si tak pamatuji, spíš to byla samá přesilovka a oslabení. Musíme na tom do začátku sezóny ještě zapracovat, protože ty přesilovky jsou klíčem k úspěchu a rozhodují zápasy. Měli bychom s tím tedy určitě ještě něco udělat, a hlavně začít dávat góly.

Měli jste dvoubrankové vedení, ale soupeř dokázal otočit. Jaké to bylo z vašeho pohledu?
Těžko se to hodnotí. Vedli jsme 2:0, padly tam góly, srovnali. Byly to branky v krátkém časovém sledu. Nebrali jsme to asi nijak zvláštně, akorát když jsme dostali rychlý gól, dokázalo nás to víc nahecovat. Bylo to ale ku prospěchu hry, protože se hrálo, nebyly žádné prostoje. Chtěli jsme hrát dál a chtěli jsme vyhrát. Nebylo to všechno úplně ideální, ale zase to bylo něco jiného než třeba v předchozích utkáních. Můžeme se z toho poučit. Celkově to byl jiný přípravák než ty, které jsme zatím odehráli, takže si z toho určitě něco vezmeme.

Do třetí třetiny jste šli za stavu 3:3, co jste si říkali?
Samozřejmě jsme chtěli vyhrát. Nakonec jsme teda ve třetí třetině dali na 4:3, ale oni ještě něco kolem osmnácti sekund do konce základní hrací doby srovnali. Stane se. Je to přípravák a my potom budeme muset ještě zapracovat na tom, aby se obdobná situace nestala v sezóně.

Plány na výhru mohlo překazit vaše vyloučení zkraje třetiny, co se vám honilo hlavou?
Určitě jsem si na trestné lavici říkal, že to bylo zbytečné. Na druhou stranu ani přesně nevím, jak to tam bylo. Já jsem tam po něm možná trošku sekl, ale jestli se to mělo nemělo pískat, to je celkem jedno. A asi to faul byl. No a i kdyby ne, tak co, musel jsem poslechnout a jít si sednout na trestnou.

Ihned po návratu na led jste však skóroval. Jak se zrodila tato akce?
William (Mäkinen) mě tam skvěle našel a já už jsem to uklízel do skoro prázdné nebo odkryté brány. Najel jsem tam rovnou z trestné lavice, takže je možné, že je trochu zmátlo, když jsem se tam objevil takhle sám.

Jel jste tam s tím, že dáte gól?
To asi ne. Viděl jsem, že to tam kluci drží, protože před chvíli vybojovali kotouč v rohu, a jel jsem za nimi podpořit útok. Jak říkám, přerovští hráči o mně úplně nevěděli, takže to tak skvěle vyšlo. Ještě jednou musím zmínit pěknou nahrávku od Williama, která byla nejdůležitější. Na mně už pak bylo jen dát to do té brány, což kdybych nedal, tak by to asi bylo hodně špatné.

Už jste zmiňoval gól Přerova v poslední minutě. Jaké to pro vás bylo?
Takovéhle góly jsou samozřejmě nepříjemné, ale stane se to. Snad se to ale nebude opakovat v sezóně. Musíme si říct, čím to bylo, co tam chybělo. Uvidíme. Budeme pracovat na tom, abychom tyto situace zvládali líp a už se to nestávalo.

Jak hodnotíte prodloužení?
V prodloužení jsme měli opět dvouminutovou přesilovku a je možná škoda, že jsme tam nedali gól. Šance jsme měli. Kdybychom dokázali zvítězit už v prodloužení, tak by to pro nás bylo určitě dobře. Sice se to tedy nakonec protáhlo až do nájezdů, ale tam jsme naštěstí uspěli.

I vy jste svůj nájezd proměnil, věděl jste předem, co budete dělat?
Tak věděl nevěděl… (směje se) říkal jsem si, že led už asi nebude nic moc, ani rolba před nájezdy nejezdila, a přemýšlel jsem, jestli zkusit kličku. Dospěl jsem k závěru, že asi ne a raději vystřelím tam, kam jsem to původně chtěl. A trefil jsem to.

Příští týden vás čeká poslední přípravný zápas, a to proti Porubě. Jak jej vnímáte?
Bude to generálka na ligu, takže už musíme hrát úplně nadoraz. O to se sice snažíme v každém zápase, ale přeci jenom, byla to pouze přípravná utkání, ale teď už to bude specifické, protože se to opravdu blíží. S Porubou hrajeme příští úterý, uplyne pár dnů a už je sobota. Musíme se na to dobře připravit, nejlíp Porubu porazit, udělat si dobrou náladu na začátek sezóny.

Těšíte se na start nové sezóny?
Já se těším moc. Přeji si, ať už to vypukne. Chvíli si ale ještě počkám.