Prohra z Edenu se nesmí opakovat, Havířov musíme přejet, hlásí Vojtěch Šilhavý

Tomáš Kopecký • 01.02.2018

Zápas jako den a noc. Tak můžeme jednoduše popsat dění na ledě pražské Slavie ve středečním utkání. Valachům se povedl vstup jako z říše snů a vypracovali si do třicáté minuty čtyřbrankové vedení, ovšem druhá polovina nabídla úplně opačný obraz hry a na ledě dominoval domácí celek. Nakonec museli zelenožlutí vypít kalich hořkosti až do dna a skousnout tvrdý direkt v podobě porážky 4:5. „Nedokážu si vysvětlit, proč jsme po prvním gólu přestali hrát, těžko se mi hledají slova,“ hodnotí útočník první formace Vojtěch Šilhavý. „V této fázi sezony se to nesmí stát, musíme to hodit za hlavu a v sobotu doma porazit Havířov,“ říká odhodlaně.

Podobný zvrat ještě Valaši ve WSM Lize nezažili. Možná je dobře, že už jej mají za sebou a mohou se z podobných duelů poučit. Vojtěch Šilhavý zažil naposledy něco podobného v loňské sezoně v utkání s Hodonínem. Tehdy však hrál v dresu celku, kterému se nevídaný obrat podařil a Valaši na vlastním ledě zdolali Hodonín 6:5 v prodloužení, přestože ještě v 44. minutě prohrávali 1:5. Nyní byla situace opačná a psychicky náročnou porážku odnesli zelenožlutí.

V Edenu dlouho všechno nasvědčovalo tomu, že si Valaši odvezou důležité tři body. „Chtěli jsme na soupeře vletět, vytvořit si tlak, šance a vstřelit úvodní gól. To se nám povedlo a byli jsme dlouho na koni,“ říká odchovanec kladenského hokeje. Vsetín skutečně zmrazil domácí diváky a po jednoduchých akcích přidával jednu branku za druhou. Také jinak jistě chytající gólman Frodl si vybral své slabší chvilky, a zejména druhá branka z nulového úhlu šla na jeho účet. Domácí kotel zmlkl, zatímco vsetínští fanoušci v hladišti se už pomalu těšili na pozápasové oslavy. Vedení 4:0 už vypadalo nadějně, jenže…

To byste nesměli hrát proti rozjeté Slavii. Ta zvítězila ve WSM Lize sedmkrát za sebou a svou herní kvalitu naplno ukázala ve druhé polovině utkání. „Nevím, co způsobila takový zvrat. Dali první gól víceméně z ničeho, dostali se do psychické výhody, padl jim tam druhý a my jsme začali panikařit. Ani nedokážu popsat, proč se to najednou tak rozpadlo, ale rázem jsme přestali hrát svou hru a udělali velké množství chyb,“ říká Šilhavý.

Ještě v úvodu třetí třetiny vedli hosté 4:2 a vidina vítězství byla stále blízko, domácí si však výborným výkonem vynutili obrat. „Všechny nás to strašně mrzí, ale musíme se z toho poučit a už se to nesmí stát,“ doplňuje vsetínský útočník. „Je to určitě lepší než prohrát v play-off, ale nejdříve se do té vyřazovací části musíme dostat. Je to náš dlouhodobý cíl, všichni toho chceme dosáhnout, ale takové zápasy musíme dotáhnout do vítězného konce.“

Eden je pro Vsetínské tak trochu zakletý. Už v říjnu zde v prvním zápase vedli 2:1 a soupeři se podařilo vyrovnat až 7 vteřin před koncem. „Oba zápasy zamrzí. Jsou to dvakrát ztracené body. Předtím jsme alespoň vyhráli na nájezdy, ale vést 4:0 a prohrát zápas 4:5, to se jednoduše nesmí stávat. Hlavně v této fázi sezony, kdy se hraje o každý bod.“

Ještě za stavu 4:5 měli zelenožlutí šance na vyrovnání, když si po nedovolených zákrocích vynutili tři přesilové hry. „Stále jste měli příležitosti na zvrat, ale už to nešlo. Sice jsme měli ke gólu blízko, ale štěstí stálo na straně domácích,“ doplňuje.

Hlavy vzhůru, Vsacané! Už v sobotu čeká Vsetín jeden z klíčový duelů v boji o postup do play-off. „Zápas s Havířovem bude v podstatě o 6 bodů. Musíme středu vymazat z hlavy, nastoupit na Havířov sebevědomě a soupeře přejet. Všichni máme cíl postoupit do play-off. Přejí si to hráči, vedení, fanoušci… Musíme na tom zapracovat.“