Reakce na článek „Vlach opouští Lapač“ z týdeníku Jalovec (1.4.2014)

Petr Neumann, člen VHK • 07.04.2014

Omlouváme se všem příznivcům a fanouškům hokeje za to, že jsme tak dlouho nereagovali na vyjádření pana Vlacha k situaci ve VHK. Nicméně jsme se rozhodli, že jednotlivé poznámky a témata uvedená v týdeníku Jalovec dne 1. dubna 2014 nebudeme komentovat. Nepovažujeme totiž za šťastné řešit spory otevřeně a také nechceme, aby celá roční spolupráce vyvrcholila přestřelkou v médiích. Jako jeden ze členů VHK jsem byl u všech jednání a mohu spolehlivě říct, že další setrvání p. Vlacha v klubu by hrozilo možnými fatálními zásahy do chodu klubu.

Například p. Jenáček by v klubu již nemohl zůstat na jakékoliv pozici a musel by se stěhovat do jiného města. Navíc byla ze strany p. Vlacha od ledna pozastavena finanční podpora a doplacení dlužné částky bylo vyjednávajícím prostředkem k dosažení jeho cíle. Připomínalo nám to situaci ze sezony 2011/2012 kdy p. Vlach i přes uzavřenou partnerskou smlouvu o podpoře klubu tuto jednostranně vypověděl a závazek nedoplatil.

Na základě těchto skutečností jsme se rozhodli nepřistoupit na stupňující se nároky p. Vlacha na autokratické řízení klubu. Jsme si plně vědomi, jak velkou částku p. Vlach do klubu investoval a tímto mu za celý klub ještě jednou děkuji, na druhou stranu však to byla cca pouze polovina částky, kterou po celou dobu garantoval. V praxi tento princip pro fungování klubu může mít fatální důsledky, protože pokud by takto uvažovali všichni partneři, tak vsetínský klub může skončit opět v konkurzu, jelikož rozjetá sezona se finančně nedá zastavit.

Dopředu musíme smluvně zajistit trenéry, hráče, výstroj nebo hokejky. Aby garance na zajištění sezony byla jen mediální rétorikou a my tak byli vystaveni riziku trestní odpovědnosti, to je příliš velká cena za to, provozovat hokej ve Vsetíně z pozice dobrovolníků, kteří jsou závislí na podpoře jiných subjektů.

Bohužel vám tady nemohu tvrdit to stejné jako p. Vlach, a sice, že od sezony 2015/2016 koupíme licenci na 1 ligu, ale na druhou stranu mohu tvrdit, že za našeho působení ve vedení klub nikomu nedlužil a všechny kroky směřují k finanční odpovědnosti při dosažení maximálních možných sportovních výsledků. Rozumím tomu, že tato naše politika není tak mediálně zajímavá, ale na druhou stranu je maximálně zodpovědná.

Na základě všech výše uvedených skutečností jsme se rozhodli oslovit lidi, kteří mají k regionu vztah a jejich podpora nesleduje pouze své krátkodobé zájmy. Jednání jsme již tento týden zahájili a věřím, že budou úspěšná. Využil bych této situace a rád bych poděkoval všem, kteří nám pomáhají, a mohu jim slíbit, že uděláme vše pro to, aby místní hokejový klub měl své pevné místo na hokejové mapě jak v mládeži, tak u mužů.

Petr Neumann
člen VHK