Reprezentant Jakub Štěpánek: Byla by velká chyba, kdybychom pokoušeli štěstí vybíraním si

Tomáš Schmiedt • 16.05.2012

Do posledního duelu české reprezentace v základní skupině MS naskočil jako gólman Jakub Štěpánek. Ten ale v polovině poslední třetiny přepustil své místo junioru Petru Mrázkovi, který zazářil na letošním MS 20. Mladíček Mrázek si tak připsal svůj první start za reprezentační áčko. „Výsledek hovořil jasně pro nás, takže si to Mráza zkusil,“ vysvětlil výměnu Štěpánek, který s hokejem začínal ve Vsetíně.

Jak byste zhodnotil utkání s Německem, ve kterém už víceméně o nic nešlo?
Kolovaly nějaké řeči, že zápas pustíme, abychom mohli hrát s Rusy. Jsem ale rád, že jsme to zahráli tak, jak jsme to zahráli.

Takže jste vůbec nekalkulovali o tom, koho byste chtěli ve čtvrtfinále potkat?
Rusko i Švédsko jsou kvalitní týmy, takže se myslím, že by byla velká chyba, kdybychom pokoušeli štěstí s vybíráním si.

Domluvili jste se sami s Petrem Mrázkem, že se v zápase prostřídáte, nebo to určil trenér?
Já si něco podobného nemohu dovolit, určil to tak trenér. Výsledek hovořil jasně pro nás, takže si to Mráza (Mrázek) zkusil.

Ruský celek posílí Ovečkin a Sjomin. Nepoškodí nakonec sbornou velké množství hvězdných hráčů?
To se uvidí. Může to tak být, ale také nemusí, protože právě takové hvězdy mohou zápasy rozhodnout.

Už se ví, kdo bude chytat ve čtvrtfinále proti Švédsku?
Trenér mi ještě nic neoznámil, takže zatím nevím.

Se Švédskem jste hráli už ve skupině, kde jste prohráli. Z čeho byste se měli poučit?
Nezahráli jsme se Švédy špatný hokej, ale nechodili jsme před branku a nebyli důrazní na brankovišti, což soupeř byl. Tohle musíme zlepšit, a pokud se nám to podaří, tak se k nám nějaký puk odrazí, a gól pak dáme.

Hrajete KHL, ale začínal jste ve Vsetíně a Porubě. Vzpomínáte na tyto celky, sledujete třeba jejich výsledky?
Samozřejmě je sleduji, vím třeba, že oba hrají druhou ligu. Také ale sleduji i Vítkovice.

Máte třeba čas se do rodného Vsetína přes vytíženost v KHL občas podívat?
Ani moc ne, za posledních deset měsíců jsem byl jen jeden den doma. A to jsem byl ještě u sebe v Ostravě, takže jsem ani ve Vsetíně nebyl. Mám v něm ale rodiče, takže když je někdy nějaká volná chvíle, tak se za nimi zajedu podívat. Třeba právě za týden, až skončí MS.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno