Rychlé vyřazení je trochu zklamáním, celkově jsme však rádi, že jsme cíl splnili, hodnotí sezónu Jiří Dopita

Redakce • 09.03.2018

Nováčkovská sezona ve WSM lize je definitivně za námi. S ní i druhá sezona, kterou na lavičce VHK absolvoval jako trenér Jiří Dopita. Valachům konečnou stopku vystavily Karlovy Vary, které zvítězily poměrem 4:0 na zápasy. „Rychlé vyřazení je pro nás trochu zklamáním,“ říká po sérii trenér Valachů. Vsetín si však před startem soutěže vytyčil cíl play-off a to se podařilo. „V tomto ohledu jsme rádi, že jsme cíl splnili,“ říká kouč VHK Jiří Dopita. Jak hodnotí sezonu a bude i nadále pokračovat? Přečtěte si první posezónní rozhovor.

I přes rychlé vyřazení v play-off, dá se sezóna považovat za úspěšnou?
Z celkového pohledu sezona úspěšná byla, i když jsme play-off urvali až v posledním zápase základní části. Série s Karlovými Vary však na můj vkus byla až moc krátká. Ne, že bychom stoprocentně měli postoupit do semifinále, ale série neodpovídala našemu hernímu rozložení. Z tohoto pohledu trochu zklamání. Celkově jsme však rádi, že jsme play-off udělali a nějakým způsobem cíl sezóny splnili.

Co rozhodlo v sérii s Karlovými Vary?
Když to řeknu úplně upřímně, tak si myslím, že hlavní rozdíl byl na postu gólmana. Na druhou stranu je lehké to svalit na gólmany, ale oni mají smůlu v tom, že na nich je vidět každá chyba víc, za ně už chybu nikdo nenapraví. Když udělá chybu obránce nebo útočník, tak to může ještě někdo napravit. Kdežto u brankáře už je to složité. Gólmanům zkrátka konec sezony nevyšel. Znovu říkám, že to není jenom jejich vina. Ale celkově v sérii byl největší rozdíl právě v nich.

Proč se v základní části podařilo Energii třikrát porazit a v play-off nikoliv?
V základní části Luboš Horčička třikrát Energii vychytal, a proto jsme s ním i začali sérii v play-off. Gólmani vždycky byli a budou základem každého mužstva. Pokud chytá gólman, tak se od toho odvíjí celý výkon týmu. Když brankář chytá dobře, na mužstvo působí větší jistota a tým je pak schopen hrát lépe.

V sezoně jste těžko hledali recept na týmy jako Přerov, Frýdek-Místek nebo Třebíč, ale týmy z vyšších pater tabulky jste dokázali porážet. Čím to bylo?
Celá základní část ukázala to, že každý je schopen porazit každého. Chtěli jsme v sezoně dát hodně šanci těm klukům, kteří vybojovali postup ze druhé ligy. Nějakým způsobem se kádr stabilizoval, doplňoval a určitě to mělo v úvodu soutěže vliv, než si všechno sedlo. Spoustu utkání jsme ztratili, nechci říct nováčkovskou daní, ale určitě zbytečně. Počítali jsme, kolik bodů nám uteklo mezi prsty úplně zbytečně tak to bylo opravdu xx zápasů. Tím pádem jsme se mohli pohybovat úplně v jiných patrech. Na druhou stranu mančaft se stabilizoval, sedalo si to nějakým způsobem a závěr sezony z pohledu hokeje si myslím opravdu nebyl špatný. Myslím si, že ať už pro Vary, nebo pro jakýkéhokoliv jiného soupeř, kdyby nám v play-off všechno sedlo, bychom byli nepříjemný soupeř. Je to sport, a tak už to chodí.

Hodně hráčů si zahrálo WSM ligu poprvé. Jak jste s nimi byli spokojeni? Byl někdo, kdo vás vyloženě překvapil?
Na některých klucích bylo vidět, že se toho zhostili dobře. Některým klukům to však dělalo problémy. Celý tým však v průběhu sezóny, včetně hráčů samotných, udělal nějaký vzestup. Pro nás asi největší skok udělal Jirka Karafiát, který šel hodně výkonnostně nahoru. Pro spoustu kluků to byla první sezóna v této soutěži, takže si na to nějakým způsobem zvykali. Že by nás tedy někdo vyloženě překvapil? Nepřekvapil.

Po příchodu tria Beránek-Kopta-Protasenja jste začali tabulkou stoupat výše, i když v týmech, kde hráli před Vsetínem, se prakticky neprosazovali. Byla to sázka na nejistotu nebo jste věděl do čeho jdete?
Nebrali se proto, že by to k nám šli zkusit. Hráči jsou nějakým způsobem sledováni. Brali jsme do týmu více hráčů, od kterých jsme si slibovali víc, ale svou roli nesplnili. Není to tak jednoduché plánovat, že ten hráč bude pro tým to pravé ořechové. Pak vezmete do týmu kluky, na kterých by to stát nemělo, ale oni udělají velký výkonnostní skok a můžou vynikat. Z tohoto pohledu přinesli tito tři kluci do týmu oživení, a to obzvlášť ze začátku. Poté už to nemělo takovou vzrůstající tendenci, ale spíš kolísavou.

Fanoušky bude zajímat, jak to bude s možným setrváním hráčů jako David Březina, Jaroslav Markovič a další?
Na to v tuto chvíli neodpovím. Samozřejmě nějakou představu máme. Někteří hráči by tady měli určitě zůstat, ale o spoustě hráčů ještě jednat budeme a budeme se o tom bavit. Základní kámen týmu na další sezonu tedy ještě určitě není hotový. Vedení i my trenéři chceme tým posunout zase o kousek dál a budeme hledat nějaké „posily“. Jak jsem však již říkal, můžeme od hráčů očekávat, že budou posily, ale nemusí se to pak vydařit. Jak říkám, budeme se snažit společně s vedením, aby tým byl zase o nějaký kousíček lepší než ten letošní.

Plánujete setrvat na lavičce Vsetína i pro následující sezonu?
Zatím jsme se konkrétně nebavili. Pravděpodobně dle toho, jak se v tuto chvíli bavíme s vedením, tak ten zájem, abych u týmu zůstal tady je, ale definitivního zatím nic není. Mně se však na Valašsku líbí, strávil jsem tady x roků i jako hráč a prostředí znám. Fanouškovské zázemí je tady skvělé, jsou opravdu výborní. Shodou okolností jsme se byli podívat na rozhodujícím zápase Prostějova s Kladnem a tam se to s atmosférou na Lapači nedá vůbec srovnat. Tady je to opravdu výborné. I co se týče zázemí, tak se to tady opět posunulo a z tohoto pohledu tady hráčům ani trenérům nic nechybí.